Unibeast ile Başarılı Mountain Lion 10.8.5 Kurulumu: Hatalar ve Çözümler

tortorella

Hectopat
Yer
Antalya
Başarılı bir şekilde Mac OS X Mountain Lion 10.8.5 kurulumu gerçekleştirdim.
Aşağıda bu kurulumu nasıl yaptığımı hatırlayabildiğim kadarıyla analtmaya çalışacağım zira üzerinden çok gün geçmese de sayısız denemeler yüzünden hangisinde hangi adımı attığımı net olarak hatırlamayabilirim.
Bundan kaynaklı bir sorun ile karşılaşırsanız ve bir aksilik olursa sorumluluk kabul etmem.
Sorumluluk Technopat moderatörleridir. (Sebebi, kurulumdan hemen sonra bilgilerim tazeyken hepsini buraya aktarmaya niyetlenen ben; ceza aldığımı gördüm, bir gün sonra tekar yazmak için girdiğimde ikinci bir ceza daha aldım ve vazgeçtim)
Şu an tekrar yazmaya karar verdim fakat dediğim gibi, belleğimdeki bilgiler net olmayabilir.
Dolayısıyla siz şüpheci bir şekilde kullanın bu başlığı donanımınız yüzde yüz aynı olsa da.

Son olarak, aşağıdaki ayarların her donanım için uyumlu olmayacağını hatırlatmak isterim.
Bu ayarları aşağıdaki donanım için kullandım
:

Donanım
:
  • GIGABYTE GA-X48-DQ6
  • Intel® Core™2 Duo Processor E8400 3.0Ghz
  • SAPPHIRE VAPOR-X HD 4870 1GB GDDR5 256Bit PCI-E
  • OCZ Platinum DDR2 1066 MHz 4GB

Kurulum
:

Öncelikle buradan başladım: Unibeast ile Hackintosh Rehberi: Mac OS X Mountain Lion Kurulumu | Technopat

Not: Bu rehberi kullandıktan hemen sonra yine Recep Baltaş tarafından yeni bir USB oluşturma metodu yayınlandı. Ben denemedim fakat göz atmak isterseniz o da burada:

Mac OS X Mountain Lion 10.8.5 USB İmajı

USB belleğimi oluştururken karşıma çıkan ilk sorun şu oldu.

1. ENGEL: Taktığınız Disk Bu Bilgisayar Tarafından Okunamadı

Açıkçası bu sorunu tekrar tekrar deneyerek çözdüm. Bir şeyleri değiştirdiğimi hatırlamıyorum. Aynı işlemi tekrarladım durdum sürekli. Bir kaç kez panic oldu fakat sonunda başarmıştım.
Bu hata için yapmanız gereken tek şey tekrar tekrar denemek olacak. (Sanırım Unibeast'in USB sürücülerini üzerine bir kez daha kurmuştum, bu belki çözümün kendisiydi)

Daha sonra kuruluma geçtim ve karşılaştığım ve epey zaman harcadığım ve çözümü çok basit olan sorun:

2. ENGEL
: Kurulum Esnasında Apple Logosundan Hemen Sonra Monitöre Gelen Sinyalin Aniden Kesilmesi
(USB'den ilk boot'u ettikten hemen sonraki logo)

Elbette ekran kartıyla ilgili. Bu sorunu bir kod girerek çözüyoruz. Kuruluma başlamadan önce şu kodlarlı giriyordum ve görüntü gitmiyordu:

Kod:
GraphicsEnabler=No -x -v
(Bu kodu USB Belleğinizi boot ettikten sonra, USB belleğiniz seçili iken yazıyorsunuz ve Enter'a basıyoruz.)

3. ENGEL
: MAC OS X'i nihayet kuracağım ama Disk İzlencesi'nde HDD Görünmüyor!

AHCI ayarını açtınız mı?
O halde açın...

4. ENGEL
: AHCI'yi açtım ama bilgisayarım BIOS ekranında takılıyor!

Sadece AHCI'yi BIOS'tan seçmek yetmez. Aynı zamanda bu diskleri anakartınızın AHCI destekli portlarına takmanız lazım. Tüm SATA bağlantılar AHCI destemiyor olabilir. Destekleyenleri kullanın.

Not: Bilgisayarınızda SATA girişleri 00, 01, 02 diye gidiyor olabilir ve bunların birincil ve AHCI destekleyen girişler olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Fakat benim kartımda bunu destekleyen portlar 2 tane ve şöyle isimlendirilmiş: GSATA A GSATA B şeklinde...

Aynı zamanda:

Sata Port0-3 Native Mode=Disabled yapın
Onbord Serial Port 1=Disabled yapın
Bir kaç port daha olması gerekiyor. Hepsini kapatın.

5. ENGEL: Bu disk Ana Önyükleme Kaydı (Master Boot Record) Bölüntü Düzeneğini Kullandığı İçin Üzerindeki Bölüntülerin Büyüklüklerini Değiştiremezsiniz.

Bunun sebebi disklerin GUID Haritalama yöntemi ile biçimlendirilmemiş olması. Bölüntüleme ayarlarını yaparken gördüğünüz Seçenekler butonu ile bunu değiştirebilirsiniz.

Benim gibi değiştiremediyseniz, muhtemelen Windows kurulu bir HDD'ye Mac kurmaya çalışıyorsunuz demektir. Bunun mümkün olmadığını düşünüyorum. Çözümü varsa bilemem ama benim çözümüm o HDD'yi komple biçimlendirmek(bölüntülemek) oldu. Bunu yaptığınızda diskinizdeki tüm bilgilerin silineceğini hatırlatmak isterim.

6. ENGEL
: Bir Türlü Sağlıklı Kuramadığım Mountain Lion

Evet bu kısım en çok çıldırdığım kısım oldu. Defalarca kez baştan kurulum yaptığım bölüm budur. Bu bölümde defalarca Apple Logosunda Takılı Kalma ve Kurulumdan Hemen 2 dakika Sonra Ekranın Kilitlenmesi (sadece klavye ve farenin değil, aynı zamanda saatin; yani sistemin kendisinin), Panic Ekranı gibi sorunlarla karşılaştım.

Bu sorunların hepsi rehberde de gördüğünüz Multibeast ayarlarından sonraki boot edişimde(*) oluyordu. Her seferinde farklı bir kombinasyon ile kurup yine bu sorunlarla karşılaşıyordum.

(*) Kurulum yaptıktan hemen sonra, Mac'in ilk başlamasından önceki boot'ta BIOS ayarları sürekli sıfırlanıyor. Dikkat edin!

Fakat en sonunda bu ayarları kullanarak başarılı bir şekilde açtım bilgisayarı. Üstelik herhangi bir kext ya da kod da girmedim. Açıldı ve adamakıllı açıldı. Uyku problemi dışında sistem düzgün çalışıyor.
(Yazının başında bahsettiğim tam hatırlayamadığım kısım burasıdır. Belki bir iki ayarı eksik ya da yanlış hatırlıyor olabilirim. En çok deneme-yanılma yaptığım, en çok uğraştığım kısım bu olduğundan belleğimdeki bilgiler karışmış olabilir.)
su6sh.png

Boot options bölümünde PCI Root ID FX ve Use Kernel Cache'yi de kullandığımı hatırlıyorum ama emin değilim. Olmadı onları kullanarak bir kez daha deneme yaparsınız zira ben onlarca kere tekrar kurulum yaptım:)

7. ENGEL
: Apple Store'da giriş yaparken aldığım hata: "Bilinmeyen bir hata oluştu"

Hackintosh kurulumunda görebildiğim kadarıyla en çok alınan hatalardan biri ve sanıyorum en çok çözüm yolu olan hata da bu. Forumda bu konuya çözüm olarak bir iki başlık bulabilirsiniz fakat benim sorunumun çözümü daha farklı oldu. Önce forumdaki çözüm yollarının linkini koyup daha sonra internette bulduğum başka bir yolu buraya yazacağım.

1) [Çözüm] App Store - Bilinmeyen bir hata oluştu
2) İAtkos L2 10.7.2 App Store hatası - Bilinmeyen bir hata oluştu

3) Daha farklı çözüm yolları da var.

NetworkInterfaces.plist ya da appstore'un bazı cache dosyalarını silerek (bu yöntem yabancı forumlarda herkeste işe yaramasına karşın bende yaramamıştı örneğin)

Ben de şu yolu buldum:

1. Open the org.chameleon.Boot.plist file located in /Extra directory with TextEdit.

2. Append the following XML

Code:

Kod:
    <key>EthernetBuiltIn</key>
    <string>Yes</string>
    <key>device-properties</key>
    <string>EFI String Placeholder</string>

3. Leave the TextEdit window open and launch the EFIStudio-1.1 App.

4. Select Ethernet from the Select Device: drop down.

5. Click Add Device, the Editor will be displayed.

6. From the Editor window click the Hex String to Clipboard button.

7. Switch back to the open TextEdit window and replace EFI String Placeholder with the EFI string you just copied.

8. SAVE and Reboot

Varying based on your settings, you final result should look something like this.

Kod:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
    <key>DSDT</key>
    <string>/Extra/DSDT-GA-H61M-S2-B3-F3.aml</string>
    <key>GraphicsEnabler</key>
    <string>Yes</string>
    <key>Kernel Flags</key>
    <string>npci=0x3000</string>
    <key>PciRoot</key>
    <string>0</string>
    <key>EthernetBuiltIn</key>
    <string>Yes</string>
    <key>device-properties</key>
    <string>4b00000001000000010000003f0000000100000002010c00d041030a0100000001010600041c0101060000007fff0400160000006200750069006c0074002d0069006e0000000500000001</string>

</dict>
</plist>

Ve sonuç....

stkfh.jpg

Aslında bir kaç Panic hatası daha almıştım ama ne yazdığını ve nasıl çözdüğümü hatırlamıyorum. Umarım hiç hata almazsınız ama olursa ve çözümleri kullanabilirseniz ne mutlu bana!
Herkese iyi forumlar...

- - - Güncellendi - - -

EfiStudio indirme Linki: Simple File Sharing and Storage.

Son düzenleyen: Moderatör:
Helal olsun be hocam! FSM seni korusun! Yani şu forumda şu işi hakkıyla yapan ve nasıl yaptığını en detaylı şekilde anlatan ilk insanoğlu sen oldun.

Ain't no rest for the wicked misali epey uğraşmısşın. Beni hesap et işte :) Helal olsun! İşte ruh budur!

Bana balık verme. Bana balık tutmayı öğret!

Üç sağda, üç solda, altı yıldızı hak etti bu yoctopat!

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı