Unity, Blender, Adobe için M1 MacBook Pro 16 RAM 512 SSD yeterli mi?

pel34

Femtopat
Daha fazla  
Şu an kullandığım 2019 MacBook Air. Üniversite için de bunu kullandım yetti sayılır. Artık Pro'ya geçmek istiyorum ama kafamı karıştıran durumlar var. M1 Unity ve Adobe'da kasabiliyormuş. Bana Unity, Adobe, Blender için iyi bir bilgisayar şart. Ayrıca arada oyun da oynabileceğim. MSI GF66 RTX 3060 alacaktım ama M1 MacBook Pro da aklımı çelmedi değil özellikle pil performansı olarak. Lütfen yardımcı olur musunuz? Donanım olarak ne istediğimi biliyorum ama kullanıcı yorumları da önemli. Kullanacağım programlar için M1 sıkıntı yaratır mı? Elimdeki o kadar yavaştı ki artık hızlı kullanışlı bir şey istiyorum. Her türlü bilgisayar tavsiyesine açığım. Bu arada 2020 MacBook Pro M1 16RAM 512 SSD bana 19 bine gelecek çalışan indiriminden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an kullandığım 2019 MacBook Air. Üniversite için de bunu kullandım yetti sayılır. Artık Pro'ya geçmek istiyorum ama kafamı karıştıran durumlar var. M1 Unity ve Adobe'da kasabiliyormuş. Bana Unity, Adobe, Blender için iyi bir bilgisayar şart. Ayrıca arada oyun da oynabileceğim. MSI GF66 RTX 3060 alacaktım ama M1 MacBook Pro da aklımı çelmedi değil özellikle pil performansı olarak. Lütfen yardımcı olur musunuz? Donanım olarak ne istediğimi biliyorum ama kullanıcı yorumları da önemli. Kullanacağım programlar için M1 sıkıntı yaratır mı? Elimdeki o kadar yavaştı ki artık hızlı kullanışlı bir şey istiyorum. Her türlü bilgisayar tavsiyesine açığım. Bu arada 2020 MacBook Pro M1 16RAM 512 SSD bana 19 bine gelecek çalışan indiriminden.
Merhaba. Bende aynı makina üzerinde duruyorum. Öncelikle güncel oyunlar mac de yok biliyorsunuz. Oyun zor gibi. M1 işlemcinin adobe premiere testi vb. çok içerik izledim. Timeline da takılma yok. Render hızlı. Render sırasında arkada 20 program açık ve başka işlem yapabiliyor ki bunu windows makinede yapmak zor. Şu kadar söyleyeyim. Render sırasında şarjım bitti. 500 mb dosya. 1 saat sonra eve geldim. Şarja taktım ve premiere kaldığı yerden render işlemine devam etti. Makinem mid 2014 macbook pro i7 16 gb ram. Pil devir 1200. Uzun lafın kısası m1 ile minimum 7-8 sene devam edebilirsiniz.

sonuçta M1 işlemcide uzman değilim :) Ama şu var.
13 inç modelde (M1) 8 çekirdekli GPU varken
14 ve 16 inç modellerde (pro ve max) 32 çekirdekle yapılandırılabilen GPU var.
Düşünceme göre bilgisayarım üst seviye farklı programlarda yük altına girdiğinde elbette M1 pro ve max de kafam rahat olur. Düşünmeden alırdım. (fiyat yüksek malum). Kendi işimi düşündüğümde premiere de aşırı kapsamlı projelere girmeyeceksem 13 inç model de (min. 16 GB ram 512 SSD) benim işimi uzun yıllar görecektir. Bana göre M1 Pro ve max modellerin karşılığı kesinlikle bir masaüstüdür. Lakin o masa üstüne eklenebilecek bir ekran kartı ya yok olan ise çok pahalı. Bunları mac hayranlığından değil deneyimimden ve izlediğim videolardan söylüyorum. Zaten çoklu işlem deki rahatlık tartışılmaz bile. Aslında karar verirken sadece bir programı çalıştırabilmesi üzerinden bilgisayara karar vermek çok doğru olmaz kanısındayım. Bende 5 sene sonra windows sisteme dönmeyi ciddi ciddi düşündüm. Sebepleri yazmak uzun olur ama sonuçta dönemiyorum.

Yok zaten gamer değilim çok oyun oynamam bunun için masaüstü sonrasına düşünüyorum açıkcası. Şimdi kafamı da bir karıştıran nokta var ki @aliyetimoglu nun dediği gibi yeni çıkan modeller. 2020 13.3 inc modelde 8 cpu 8 gpu varken 2021 modelinde 14 gpu mevcut. Apple ın depolama alanından hiç memnun değilim sürekli güncelleme geliyor ve özellikle diğer dediğimiz kısım oldukça yer kaplıyor. Caches ve cookies temizlesem de. Bu bilgisayarımda bir kez daha depolama sorunuyla karşılaştığım için macbook 2020 13.3 ins 1 tb alsam daha rahat ederim düşüncesine kapıldım ileride değiştiremeceğim için. 1 tb 21 bine alabilcem sanırım. 2021 modeli de 512 ssd li 24bin küsür olacak.Benim için 2020 model daha mantıklı galiba değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı