Unity - C# İle 2D Oyun Yapmak

in Time

Centipat
Selamlar. Aklımda mükemmel bir yapmak istediğim "Oyun Fikiri" var. Tutabileceğine inanıyorum. Fakat hiçbir şekilde daha kodlama vs. başlamadım veya öğrenmedim. Başlıkta görebildiğiniz üzere bu uygulama ve kodlama diliyle yapılacağını öğrendim. Nereden başlamalıyım? Gerçekten bu oyunu yapmak istiyorum aşırı fazla boş zamanım var. Ayrıca Photoshop ve Illustrator uygulamalarına çok hakimimdir. Yani oyun içi menüleri olsun vs. bunlardan yapıp aktarabilirim değil mi? Uygulamalara özel bir çizim vs. olayı yok diye düşündüm. Son olarak da yapacağım oyun "Online" olacağı için nereden nasıl başlayacağımı nelere ihtiyacım olacağına çok çok kısa örnek verirseniz sevinirim. Matematik ve İngilizce çok ileri seviye şart mı? Orta seviyelerindeyim o kadar maksimum iyi diyemeyeceğim. 😎

Adobe programlarını bilmen sana çok katkı sağlar. Bana göre fizik motorunu kullanıp kodunu yazmak, Asset'leri çizip atmaktan daha kolay. Sana tavsiyem önce C# temellerini öğren. Daha sonra Unity dökümanlarını okursun ya da ders videoları izlersin. Online yapmayı ilk aşamada kafana takma ve oyunun temel halini hazırla. Online kısım Networking bilmeyi gerektirdiği için biraz daha ileri seviye. Tabi online yapmak için hazır kodları kopyala yapıştır da yapabilirsin ama güvenlik açığı oluşur mu bilemem.

Selamlar. Aklımda mükemmel bir yapmak istediğim "oyun fikiri" var. Tutabileceğine inanıyorum. Fakat hiçbir şekilde daha kodlama vs. başlamadım veya öğrenmedim. Başlıkta görebildiğiniz üzere bu uygulama ve kodlama diliyle yapılacağını öğrendim. Nereden başlamalıyım? Gerçekten bu oyunu yapmak istiyorum aşırı fazla boş zamanım var. Ayrıca Photoshop ve Illustrator uygulamalarına çok hakimimdir. Yani oyun içi menüleri olsun vs. bunlardan yapıp aktarabilirim değil mi? Uygulamalara özel bir çizim vs. olayı yok diye düşündüm. Son olarak da yapacağım oyun "Online" olacağı için nereden nasıl başlayacağımı nelere ihtiyacım olacağına çok çok kısa örnek verirseniz sevinirim. Matematik ve İngilizce çok ileri seviye şart mı? Orta seviyelerindeyim o kadar maksimum iyi diyemeyeceğim. 😎

En temelden programlamaya C# ile başlarsan aklındaki projeyi C#'dan attığın temel ile çok iyi bir şekilde yapabilirsin.

Öncelikle şunu belirtmeliyim; sizin gibi aklında uçuk kaçık fikirleri olup ve gaza gelip Unity ile oyun geliştirmeye başlamak isteyen sayısız genç var. Çoğu ya aklındaki fikre anında veya çok kısa sürede ulaşamadığı için ya da oyun yapım süreci zahmetli geldiği için yolun başında vazgeçiyor. Bu konuda size tavsiyem bu işlere kocaman oyun projeleriyle değil ufak projelerle başlamanız ve ciddi vakit ayırıp sabırlı olmanızdır.

İkinci bir husus da sırf Unity değil birçok konuda İngilizceye hakim olmalısınız. Oyun geliştirmek, programlama yapmak, tasarım uygulamaları kullanmak gibi işlerin abartısız %80'i internette araştırma yapmakla geçer. Üstelik bu araştırmaların çoğunu Türkçe kaynak kıtlığından dolayı İngilizce yapmak durumunda kalacaksınız.

Son olarak Unity ile oyun yapmayı öğrenmek için sağdan soldan kurslara para dökmenizi tavsiye etmem. Gerek YouTube'daki gerek de Unity'in kendi sistemi olan Unity Learn'deki tutoriallar işinizi rahatça görecektir. Brackeys YouTube kanalını da bu konuda özellikle öneririm. Zaten beceremediğiniz veya henüz nasıl yapıldığına tanık olmadığınız şeyleri de Google'den araştırma yaparak bulabilirsiniz.

Öncelikle hangi oyun motoru kullanacağına karar vermelisin. Oyun yapma işi kolay bir iş değil, kullanıcı deneyimini de artırmak için işine hakim bir ekip kurmak gerekli olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle hangi oyun motoru kullanacağına karar vermelisin. Oyun yapma işi kolay bir iş değil, kullanıcı deneyimini de artırmak için işine hakim bir ekip kurmak gerekli olduğunu düşünüyorum.
Ekibim var zaten. Ben ve iki arkadaş olarak ilerleyeceğiz. Oyun motoru başlıkta belirttiğim gibi Unity , C# olacak.
Arkadaşın dediği gibi işten anlayan en az iki kişi daha lazım.
Var evet.
Öncelikle şunu belirtmeliyim; sizin gibi aklında uçuk kaçık fikirleri olup ve gaza gelip Unity ile oyun geliştirmeye başlamak isteyen sayısız genç var. Çoğu ya aklındaki fikre anında veya çok kısa sürede ulaşamadığı için ya da oyun yapım süreci zahmetli geldiği için yolun başında vazgeçiyor. Bu konuda size tavsiyem bu işlere kocaman oyun projeleriyle değil ufak projelerle başlamanız ve ciddi vakit ayırıp sabırlı olmanızdır.

İkinci bir husus da sırf Unity değil birçok konuda İngilizceye hakim olmalısınız. Oyun geliştirmek, programlama yapmak, tasarım uygulamaları kullanmak gibi işlerin abartısız %80'i internette araştırma yapmakla geçer. Üstelik bu araştırmaların çoğunu Türkçe kaynak kıtlığından dolayı İngilizce yapmak durumunda kalacaksınız.

Son olarak Unity ile oyun yapmayı öğrenmek için sağdan soldan kurslara para dökmenizi tavsiye etmem. Gerek YouTube'daki gerek de Unity'in kendi sistemi olan Unity Learn'deki tutoriallar işinizi rahatça görecektir. Brackeys YouTube kanalını da bu konuda özellikle öneririm. Zaten beceremediğiniz veya henüz nasıl yapıldığına tanık olmadığınız şeyleri de Google'den araştırma yaparak bulabilirsiniz.
Aklımda evet çok güzel bir fikir var ve o fikrime dayanarak gaza geldim diyebilirim. Çok fazla boş zamanımız olduğu için (3Kişiyiz) bir yerden başlamak istiyoruz. Dediğin kanalları takip edeceğim fakat konudaki belirttiğim bazı şeylerin cevabını bulamadım biraz daha açabilir misiniz? Veya önereceğiniz başka bir şey? Bu kadar zahmet edip yazdığın için çok çok teşekkür ederim. 😍

İngilizce şart diyebilirim. Matematik ise aslında yaptığın oyuna göre değişir. Bir bilgi oyununda ileri matematik bulunmaz. Ama bir fps, rpg gibi oyunlarda ileri matematik şart.
Unity bir çok fotoğraf, model dosyalarını kabul ediyor. Yani evet çizdiğin resimleri ortama aktarabilirsin. Online oyun mantığı single oyunlara göre baya farklıdır. Yine oyun türüne göre zorlukları var. Bir bilgi yarışması oyunu temel network ile inşa edilebilir. Ama fps, rpg gibi fizik isteyen oyunlarda işler karışıyor. ileri seviye network bilgisi gerekiyor.

İngilizce şart diyebilirim. Matematik ise aslında yaptığın oyuna göre değişir. Bir bilgi oyununda ileri matematik bulunmaz. Ama bir fps, rpg gibi oyunlarda ileri matematik şart.
Unity bir çok fotoğraf, model dosyalarını kabul ediyor. Yani evet çizdiğin resimleri ortama aktarabilirsin. Online oyun mantığı single oyunlara göre baya farklıdır. Yine oyun türüne göre zorlukları var. Bir bilgi yarışması oyunu temel network ile inşa edilebilir. Ama fps, rpg gibi fizik isteyen oyunlarda işler karışıyor. ileri seviye network bilgisi gerekiyor.
Söylediğin şeyler için teşekkürler fakat yapacağım oyun 2D senin söylediklerin 2D içinde mi geçerli? Ayrıca ingilizce ne kadar seviyede şart? Ayrıca matematik dediğiniz ileri seviye olacak kadar ne yapılıyor? Yani bir şeyi yapmak için koymak için onu orada bildiğin deftere hesap mı yapmam gerek yoksa başka bir olay mı?

Söylediğin şeyler için teşekkürler fakat yapacağım oyun 2D senin söylediklerin 2D içinde mi geçerli? Ayrıca ingilizce ne kadar seviyede şart? Ayrıca matematik dediğiniz ileri seviye olacak kadar ne yapılıyor? Yani bir şeyi yapmak için koymak için onu orada bildiğin deftere hesap mı yapmam gerek yoksa başka bir olay mı?
Oyun motoru kullanacaksan, 2d için ileri seviye matematik gerekecegini sanmam. Ama dedigim gibi yaptığın oyun türünü söylesen ona göre örnek verirdim. Özellikle oyunda fizik gerektiren mekanikler tamamen matematik üzerine kurulu. Sana basit bir örnek vereyim. Kullanıcı farenin oldugu yere ateş ettiğini düşün. Mermi farenin oldugu yere gitmeli. Bunu nasıl yapabilirsin? Temel trigonometri ile yapılıyor. tan(a) = y/x . Fare konumu x1, kullanıcı konumu x2 olsun.
Mermi açısı = arctan((x1.y-x2.y)/(x1.x-x2.x))
Sonra belli bir hızda mermi yaratıp bu açıyla yolluyorsun. Bu çok basit bir örnek. Lineer cebir ve trigonometri konularını bilsen çok iyi olur. Bilmeden yapılır mı? Evet yapılır. Google da dogru aradığında sonuç çıkar. Ama bence temel seviyede olsa bil.
Ama oyun motoru kullanmadan yapacaksan, 2d de olsa 3d de olsa ileri seviye matematik + fizik bilmek zorundasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı