Unity mobil oyun için 3D platformda menü için 2D alan nasıl oluşturulur?

TheMurderK

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar başlıkta da belirttiğim gibi Unity'de 3D mobil oyun yapacağım ama menü için 2D alan nasıl oluşturabilirim? Daha yeni girdim bu sektöre, öğrenmek için çaba sarf ediyorum. Lütfen rencide etmeyin beni. Çünkü çok karşılaştım bu durumlarla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Canvas. Soldaki hiyerarşi paneline tıkladığınızda Create-UI kısmına gelin. Zaten 2D de yapsanız 3D de yapsanız her türlü menü ve seçenekleri 2D olmak zorunda. Orada bir image/text/button vs eklediğinizde kendisi otomatik olarak canvas da ekler.
Canvasın her telefonda objeleri düzgünce tutabilmesi için( her ekranın çözünürlüğüne adapte olabilmesi için ) Canvas'ın üzerinde bulunan Canvas Scaler da UI Scale Mode'u Scale With Screen Size seçeneğine getirin

Canvas. Soldaki hiyerarşi paneline tıkladığınızda Create-UI kısmına gelin. Zaten 2D de yapsanız 3D de yapsanız her türlü menü ve seçenekleri 2D olmak zorunda. Orada bir image/text/button vs eklediğinizde kendisi otomatik olarak canvas da ekler.
Canvasın her telefonda objeleri düzgünce tutabilmesi için( her ekranın çözünürlüğüne adapte olabilmesi için ) Canvas'ın üzerinde bulunan Canvas Scaler da UI Scale Mode'u Scale With Screen Size seçeneğine getirin
Çok teşekkür ederim, peki mobil oyun yapacağım için boyutunu nasıl ayarlamam gerekiyor? Yoksa telefona göre otomatik yapıyormu?

Çok teşekkür ederim, peki mobil oyun yapacağım için boyutunu nasıl ayarlamam gerekiyor? Yoksa telefona göre otomatik yapıyormu?
Telefona göre otomatik yapıyor ama sizin yerleştirirken nerelerde olacağınızı kestirebilmeniz lazım. Bunun için Game kısmında altta 1920x1080 gibi çözünürlükler yazıyor. Bu menüden örneğin iphone 11 i baz alarak bir çözünürlük seçip ona göre yerleştirebilirsiniz objelerinizi. Iphone 11 için 828x 1792 kullanılır örneğin.
1624883894574.png

Telefona göre otomatik yapıyor ama sizin yerleştirirken nerelerde olacağınızı kestirebilmeniz lazım. Bunun için Game kısmında altta 1920x1080 gibi çözünürlükler yazıyor. Bu menüden örneğin iphone 11 i baz alarak bir çözünürlük seçip ona göre yerleştirebilirsiniz objelerinizi. Iphone 11 için 828x 1792 kullanılır örneğin.Eki Görüntüle 1086990
Çok teşekkür ederim :).

Geri
Yukarı