Unity'de Mobil İçin Çözünürlük Düşürme

mehdiyev_hafiz

Femtopat
Selam dostlarım. Beni hayattan bezdiren sorunun çözümünü son olarak bir de sizden sorayım dedim. Unity'de (2020.3.1F1) mobil (Android) yapıyorum. Her şey gayet güzel fakat çözünürlük olayını bir türlü çözemiyorum. Telefon hangi çözünürlükdeyse oyun da onu ele alarak o çözünürlükte çalışıyor yani en maksimumda. Bu çözünürlük Unity'nin kendisinden yapılmıyor. (En azından ben bulamadım.)
Bunun kod taraftan çözümü Set resolution ile - Screen.SetResolution(Screen.currentResolution.width/2, Screen. CurrentResolution. Height / 2, true);
Şimdi asıl sorun, bu kod yazıldığı zaman (oyun boyunca daim aktif olan bir objeye) Canvas UI içindeki elementler responsive olduğundan kayma yaptığı zaman, canvas elementlerinden biri olan joystick controllerime çok alakasız bir şeyler oluyor. (Fotoğrafı aşağıda.) Bunun sebebi oyunun çözünürlüğünün değişmesidir. Bu kod olmasa bile Play modda iken kendimiz de manuel olarak çözünürlüğü değiştirdiğimiz zaman da (Game penceresinden device simulatora geçmek veya aksi) bu sorun oluşuyor.
Olay, oyun çalışırken çözünürlüğün değişmesi. Bu kod ise (Set resolution) oyunun ilk başladığı saniyesinden itibaren uygulanmıyor. (Kod Void Starta yazıldı fakat Unity bu Void startı okuyana kadar 0.01 saniye geçse bile yine de başlangıç olarak görmüyor.) Canvas UI kendisi scale with screen size olarak ayarlı. Joystickte ise herhangi bir sorun yok. Standart Assets'in kendi scripti, butona uygulandı.
Asıl sorum, mobil çözünürlüğü nasıl UI kayması olmadan düşürebilirim?

1616781581789.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Buildten sonrakı çözünürlükten bahsediyorum hocam
Açıkçası sorunu tam olarak anlamadım.

Nasıl yapılmıyor? Game penceresinin sol üst köşe de çözünürlüğü ayarlayabiliyorsun. Büyük ihtimal sende free ascept dedir.
Karışık olduğu için kusura bakmayın. Mobil oyunun çözünürlüğünü düşürmem gerekiyor. Oyunu build aldıktan sonra telefonda oynarken, telefonun çözünürlüğü ne ise, oyun da o çözünürlükte açılıyor ve kasma oluyor. En uzaktaki doku bile çok sert çizgilere sahib oluyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı