Unutulan RAR Şifresi Nasıl Bulunur?

272147

Hectopat
Biraz komik gelebilir ama zamanında şifre koyduğum RAR dosyasının şifresini unuttum ve açamıyorum. Bu şifreyi nasıl kırabilirim?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu inceleyin işinizi görebilir.

Aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz.

Ben 10GB'Lık dosyayı kırmaya çalıştım yaklaşık 14-15 gün açık kaldır bilgisayar, %10'a yetişmedi bile. Şifresini iyice araştırdım biraz sallayarak şifreyi buldum ve şifre şuydu: ****indir.net. (reklam olmasın)

Biraz komik gelebilir ama zamanında şifre koyduğum rar dosyasının şifresini unuttum ve açamıyorum. Bu şifreyi nasıl kırabilirim?

Encrypt edilmiş RAR dosyalarını açmaya yarayan bütün programlar sadece deneme/yanılma yöntemini kullanıyorlar. Eğer şifrenin kısa olduğundan eminseniz bu programlardan birisini kullanabilirsiniz. Fakat eğer astronomik bir şifre koyduysanız, bunu şu anki PC´lerle yapmaya çalışmak yıllar alabilir. Hatta ömrünüz bile yetmeyebilir. Bu yüzden eğer çokta önemli değilse dosyayı silip geçmenizi tavsiye ediyorum.

Konuyla ilgili merak ettiğim şey 2020ye gelmemize rağmen bunun yapılamamış olması. Milyon dolarlık güvenlik sistemleri kırılıyor ama winrar şifresi kırılamıyor. Şifreler çevrimiçi bir veri merkezinde korunuyor olsa tamam derim ama şifre bizim cihazımızda tutuluyor. Bugüne kadar winrarın kodlarını inceleyip bu şifrelerin nereye kaydedildiğini bulan kimsenin olmaması çok ilginç. Bütün veri koruma projelerini bu şirkete verin ürünlerinizi tersine mühendislikten koruyun desek yeridir sanırım.

Konuyla ilgili merak ettiğim şey 2020ye gelmemize rağmen bunun yapılamamış olması. Milyon dolarlık güvenlik sistemleri kırılıyor ama winrar şifresi kırılamıyor. Şifreler çevrimiçi bir veri merkezinde korunuyor olsa tamam derim ama şifre bizim cihazımızda tutuluyor. Bugüne kadar winrarın kodlarını inceleyip bu şifrelerin nereye kaydedildiğini bulan kimsenin olmaması çok ilginç. Bütün veri koruma projelerini bu şirkete verin ürünlerinizi tersine mühendislikten koruyun desek yeridir sanırım.
Mesele sadece yılın 2020 olması ya da şifrenin çevrimdışı bir şekilde tutulması değil. Bilgi işlem kapasitesinin henüz buna izin vermemesi. Verse bile, bazı şifreleme algoritmalarını kırabilecek bir yolun henüz keşfedilmemiş olması. Örneğin kuantum bilgisayarlar ekonomik olarak erişilebilir hale geldiginde bile kriptografi tamamen çökmeyecek. Bazi kriptosistemler (örneğin RSA) çok daha kolay saldırılabilir hale gelecekler fakat kuantum bilgisayarlarin gerçekleştirebilecekleri ataklara dayanıklı kriptosistemler mevcut ve halihazırda aktif olarak araştırılması süren bir alandalar. Yani mesela AES için shor algoritmasına benzer bir atak yöntemi henüz bulunmuş bile değil. Mevcut olan kuantum sonrasi kriptografik sistemlerden bazılarini hedefleyen grover algoritması gibi algoritmalar ise shor kadar hızlı değil ve anahtar boyutunun arttirılmasıyla ataklara dayanıklılık süresini yeterince uzatmak mumkun. Yani kısaca, kuantum bilgisayarlar sonrasinda da AES, RSA gibi şifreleme algoritmalarını kullanmaya devam edebileceğiz. Belki anahtar boyutlarını genişletme fonksiyonları farklı çalışacak, belki de şu an henüz keşfedilmemiş farklı ve karmaşık şifreleme algoritmaları hayatımıza girecek ama dediğim gibi AES, RSA kullanılmaya devam edilecek.

Geri
Yukarı