Upload ve İndirme yaparken internet hızım yavaşlıyor - Fiber

Mete Ertaş

Hectopat
Katılım
12 Temmuz 2017
Mesajlar
4
Selamlar, internet hızım ekte yer aldığı gibi. (95mbps download, 4.40 upload) Herhangi bir yükleme ve indirme yaparken (youtube video yükleme veya indirme, drive dosya yükleme) gibi durumlarda internetim aşırı derecede yavaşlıyor. Fiber kullanıyorum internet sağlayıcım ise milleni. Bir de reuter kullanıyorum. Sorun sizce neyden kaynaklı olabilir? Şimdiden teşekkür ediyorum...

Adsız.jpg
 
Katılım
7 Şubat 2017
Mesajlar
2.060
Makaleler
4
Çözümler
46
Merhaba. Ethernet kablosuyla "download" yaparken bu işlem hızlı, wi-fi (wireless) ile "download" çok yavaşlıyorsa, alıcı laptoptaki wireleess (wi-fi) modülünü söküp bağlantılarını yeniden anakarttaki portuna dikkatlice takın. Eğer bu yavaşlama bu modülün zayıf bağlantıyla ilgiliyse oldukça işe yarar, eski download hızlarına tekrar gelebilir. Kablosuz ağ bağlantısındaki bağlı olduğunuz router'in (Wireless modem'le) alınan bu "sinyal şiddeti" mümkün olduğu kadar yüksek çizgilerle (seviyelerle) alınmış olabilmeli, uzaklık ve sağlanan en uygun kuplaja bağlı olarak 5 çizgi veya 4 çizgi olmalıdır, 2 çizgi (zayıf) olmamalıdır.

Burada kablosuz router' dan olan uygun uzaklık ve uygun konum bu çizgi sayısını "mükemmel" veya "iyi" yapmaya yetmiyorsa access point'i daha uzak mesafe ve bu sinyali kuvvetlendirmede bir alternatif olarak düşünebilirsiniz. Ancak ev içinde elinizdeki kablosuz modemin (router) merkezi olarak yerleşimiyle ve uygun konum/uzaklıklara rağmen bu sinyal şiddeti yine düşük kalıyorsa (ev içindeki odaların uzaklığı ve büyüklüğüne göre) bir access point'i temin edebilmek belki o zaman daha net olarak düşünülebilir.

Ancak öncelikle wireless'lı laptopun wi-fi modülünün anakarttaki iç bağlantıları üzerinde ağırlıkla durun. Bu yolla "download" hızının büyük olasılıkla düzeleceğini (artacağını) kuvvetle muhtemel olarak da düşünüyorum. Kolay gelsin.
 
Son düzenleme:
Yukarı