UPS PC Reset Sorunu ve UPS Tavsiyesi

sabri28can

Kilopat
Yer
Giresun
Merhaba arkadaşlar,

Yaşadığım bölgedeki elektrik sorunundan ötürü yaklaşık 4-5 ay önce 2.el bir 1600VA Line Interactive Tunçmatik UPS almıştım. Elektrikler kesildiğinde veya voltaj düşüklüğü olduğunda UPS sorunsuz devreye girip sistemimi açık tutuyor fakat elektrikler tekrar geldiğinde ya da voltajlar düzeldiğinde sistemin reset atmasına sebep oluyor. Oldukça sinir bozucu bir durum olduğunu söylemem gerek. Sistemimin zarar görmesinden korkuyorum. Bu sorun yanlış veya ömrü bitmiş olabileceğini düşündüğüm 2. el bir UPS kullandığımdan mı kaynaklanıyor inanın bilmiyorum. Bilgisi olan arkadaşlar bu konuda sorunun neden olduğuna dair bir açıklama yaparlarsa sevinirim.

Sıfır yeni bir UPS almayı düşünüyorum. Alttakilerden hangisini tavsiye edersiniz?

Kullandığım Sistem:
●AMD Ryzen 5 2500X Soket AM4 4.0GHz 8MB 65W 12nm 2.Nesil İşlemci
●MSI B450M PRO- M.2 V2 AMD B450 Soket AM4 DDR4 3466(OC)MHz mATX Anakart
●Team T-Force Delta RGB DDR4 Gaming 8 GB 2666MHz CL15 Siyah Soğutuculu RAM (1*8)
●MSI RX 570 Armor 8 GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı
●James Donkey JD480 480GB 3D NAND 2.5" 510MB-480MB/sn SSD
●Gamepower GM-600 APFC 14cm Modüler 85+(BRONZ) 600W PSU
●Thermaltake Level 20 MT ARGB Kasa
●MSI Phanteks RGB LED Strip 400mm

Hocam UPS'e vereceğiniz paraya adam gibi bir PSU alırsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Gamepower PSU'yu mümkün olan en yakın zamanda değiştirip kaliteli ve voltaj koruması çok iyi olan bir model almanız en mantıklı karar olacaktır. Yeni nesil PSU'ların hepsi bu tür elektrik gitmelerine karşı korunaklı zaten. UPS gerekli bir şey değil bence bu tür sizin gibi ev kullanıcıları için. Zamanında 1000 lira verdiğiniz UPS'ler 1-2 yıl sonra çöp oluyor. Örnek sizinki gibi.

Hocam UPS'e vereceğiniz paraya adam gibi bir PSU alırsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Gamepower PSU'yu mümkün olan en yakın zamanda değiştirip kaliteli ve voltaj koruması çok iyi olan bir model almanız en mantıklı karar olacaktır. Yeni nesil PSU'ların hepsi bu tür elektrik gitmelerine karşı korunaklı zaten. UPS gerekli bir şey değil bence bu tür sizin gibi ev kullanıcıları için. Zamanında 1000 lira verdiğiniz UPS'ler 1-2 yıl sonra çöp oluyor. Örnek sizinki gibi.
Elektrik sorunu bulunduğum bölgede oldukça fazla. Mevsimine göre sık sık kışın elektrik gidip gelmeleri yazınsa voltaj sorunu yaşıyorum malesef ups kullanmaya mecburum. Yoksa geceleri hariç sistemimi doğru düzgün çalıştıramam bile.

Tavsiye edebileceğiniz sağlam bir psu modeli varmı?

Online UPS tercih etmen daha doğru olacaktır. Line UPS'lerde AC'ye dönüş esnasında anlık kesinti olabiliyor.

Geri
Yukarı