Upwork benzeri sitelerden iş alma tavsiyesi

elburuz

Kilopat
Şimdilik sadece upwork ile başladım. İlanlara yaptığım işlerle ilgili birkaç görsel ve Google çeviri ile yazı gönderdim. Krediler bitti sürekli yenisini almam için site hep mesaj çıkartıyor. Oda az miktarda. Hiçbir ilana da dönüş olmadı. Kredi almak için kendi masrafını çıkarsa ufak bir iş yaparım. Fakat dönüş yok. Site kredi satmak için tezgah kurmuşsa ayrı mesele.

Bir mantıksız tarafı özel sistem veya proje çalışması için toplam ödeme 100 dolar civarı bütçeyle çıkıyor çoğu. Saat ücreti ortalama 10 dolar. İstedikleri işleri yapacak düzeyde biri ne o ücrete çalışır ne de o işi o paraya yapar. Bu tarz siteler aracılığıyla çalışan arkadaşların tüyor ve yönlendirmesini rica ediyorum.

Fiverr'e üye oldum fakat mantığı upwork gibi değil anladığım kadarıyla. İş ilanlarını göremedim. Anladığım kadarıyla kendi projelerini yayınlıyorsun, beğenen seninle iletişime geçiyor. Bu tarz yerlerde proje hırsızlığı da oluyor. Eskiden grabcad de yayınladığım projeyi hiçbir değişiklik yapmadan satışa çıkaran pislikler musallat olmuştu.

Fiverr'e üye oldum fakat mantığı upwork gibi değil anladığım kadarıyla. İş ilanlarını göremedim. Anladığım kadarıyla kendi projelerini yayınlıyorsun, beğenen seninle iletişime geçiyor. Bu tarz yerlerde proje hırsızlığı da oluyor. Eskiden grabcad de yayınladığım projeyi hiçbir değişiklik yapmadan satışa çıkaran pislikler musallat olmuştu.

Kendine bir gig açman gerekiyor. İnsanlar belirlediğin fiyattan satın alabilirler.
Örnek için benim gig: https://www.fiverr.com/technekoedit/make-5-dollar-godlike-anime-music-video-amv?

Peki fiveerden bir kazancınız oldu mu? Memnun kaldınız mı? Kesinti, komisyon vb çok oluyor mu? Bir de vergi vermemiz gerekiyor mu? Hep ücretler 5 dolar gibi.

875 dolar (+- 100 ) kadar aylık gelirim var. Bunun 5'te birini fiverr alıyor. Geriye kalan 700 dolar kadar parayı Türkiye'deki yüzde 15 vergi + bağkur ile çekiyorum.
Bağkur 117 dolar ve vergiside yaklaşık olarak 105 dolar oluyor.
Sonunda bana 478 dolar (+-50 ) nakit kalıyor.

Tabii ki sadece 3 aydır fiverrdayım. İleride artar büyük ihtimalle.

5 dolar minimum ücret aslında. Kendinizi kanıtlarsanız daha yüksek ücretlerede çalışabilirsiniz. Önemli olan diğerlerinden daha iyi hizmeti daha iyi bir fiyattan sunmak.

Tekrar rahatsız ediyorum. Bu siteler haricinde ücretsiz ve komisyonsuz iş bulacağımız site bilgin var mı? 10 doların 2 doları komisyona gittiğinde pek umursamam ama 2000 doların 400 doları kaybolacaksa hoşuma gitmiyor. Her iki siteyede yazdığım yardım mesajlarına dönüş yok. Robot var sanırsam.
Upwork da bağlantı sayısı tükendi ama iptalde etsen iade olmuyor. Fiver de olay nasıl işliyor kavrayamadım. Üye de olsan bağlantı satışı az. Bir çeşit tezgah var sanki. Deneme amaçlı teklife ücretsiz yaparım basit bir iş diye yazdım. İki haftadır dönüş yok. İlanlarda sahte tahminimce.
LinkedIn de alakasız sonuçlar buluyor. Ya ben beceremiyorum veya farklı bir yol izlemeli.
Bir de fiveer de isim değişikliğini otomatik maildeki ismimi aldı. Değiştiremiyorum. Takma isim kullanmak istiyorum.

Tekrar rahatsız ediyorum. Bu siteler haricinde ücretsiz ve komisyonsuz iş bulacağımız site bilgin var mı? 10 doların 2 doları komisyona gittiğinde pek umursamam ama 2000 doların 400 doları kaybolacaksa hoşuma gitmiyor. Her iki siteyede yazdığım yardım mesajlarına dönüş yok. Robot var sanırsam.
Upwork da bağlantı sayısı tükendi ama iptalde etsen iade olmuyor. Fiver de olay nasıl işliyor kavrayamadım. Üye de olsan bağlantı satışı az. Bir çeşit tezgah var sanki. Deneme amaçlı teklife ücretsiz yaparım basit bir iş diye yazdım. İki haftadır dönüş yok. İlanlarda sahte tahminimce.
LinkedIn de alakasız sonuçlar buluyor. Ya ben beceremiyorum veya farklı bir yol izlemeli.
Bir de fiveer de isim değişikliğini otomatik maildeki ismimi aldı. Değiştiremiyorum. Takma isim kullanmak istiyorum.

Başka bir site bilmiyorum. Komisyonlar ise benzer işliyor. Fiverrda para ödeyerek fazladan öne çıkarma veya gig oluşturma yok. Satış yaptıkça özelliklerin açılıyor. İlk satışın gelmesi biraz sürebiliyor. Belirli bir seviyede satıştan sonra sana reklam yapma hakkı veriyor. İsim değiştirme yok. https://www.fiverr.com/support/articles/360050222673-How-Do-I-Change-My-Username

Yeni hesap açman gerekiyor.
Ama diğer dediklerini anlamadım.

Geri
Yukarı