Çözüldü Us bank'tan gelen mail nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

chesterfieldblue

Centipat
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar, sahibinden.com'da sattığım bir kulaklık için yabancı asıllı biri mesaj attı WhatsApp'tan. Konuştuk anlaştık işte dün gece bana yarın parayı göndereceğini söyledi. Bende kargoyu verecekmişim. Neyse bu sabah parayı gönderdim dedi. Mail gelecekmiş bana. Baktım şöyle bir mail vardı bana dolandırıcı gibi geldi. Sizce?

Çözüm
Çok kötü şekilde hazırlanmış bir dolandırıcılık mesajı. Her yerinden "ben dolandırıcıyım" diye akıyor. TL yerine TRY yazması gerekiyordu diye düşünüyorum. Veya banka A.B.D. bankası olduğu için dolar karşılığını gösterirdi. Türkiye'den ürün alacak biri neden Amerikan bankası kullansın? Gerçek olsa dahi çalıntı bir kart olabilir. Bu şahsa ürün satmamanız daha iyi.
Bilemiyorum, çok profesyonelce hazırlanmış eğer dolandırıcıysa.
Bu mu profeyonelce hazırlanmış mail? Satılık 3. köprü var elimde ister misin? Ucuza bırakırım.
  • Bankalar maillerde dikkat çekmek için *** gibi kısımlar kullanmazlar.
  • Bankaların kırmızı font kullandığını görmedim.
  • Bankalar 3,000:00 TL gibi aptal bir rakam kullanmaz.
    • Bi kere TR'de virgül değil, nokta ile ayırırız. 3.000 olması lazım.
    • TL değil, TRY yazmalı
    • İki nokta üst üste olmaz rakamlarda.
  • Ve en önemlisi: Paketi yolla, yolladığına dair kanıtı da gönder diyen birine itibar etmeyin.
Size bu maili atıp iletişime geçeni de ifşa edin.

Son düzenleme:
Ohooo Sahibinden'de seksen kere karşılaştığım dolandırıcı sürüsüne bir örnek.

Bunlar ya avrupa'da ya afrika'da genellikle askerlerdir. Whatsapp profil fotoğraflarında sözde kamuflaj ile çekilmiş boy ya da portre fotoğraf bulunmaktadır (resimde tabiiki sahtedir).

Ürünün ücretini amerika üzerinden göndereceklerini söylerler. Bunların içinde Bank of America, Wells Fargo, US Bank, citibank USA ve daha birçok kamu ya da özel ticari banka vardır.

Kargoyu sizden alakasız, genelde yurtdışında olan bir adrese göndermenizi, bunu genellikle PTT(!) üzerinden yapmanızı isterler. Çakma ve saçma sapan bir mail ile sözde paranızı gönderirler ancak "3 - 7 iş günü içinde geçiyor genelde" diyerek güven kazanmaya çalışırlar. Ondan sonra bir bakmışsınız numara engellenmiş, sattığınızı zannettiğiniz ürün kimbilir nereye girmiş, olmayan ve elinize geçmeyecek paranızın yerinde de yeller esiyor.

Ben bu tipler yüzünden sahibinden'de ilan açtığım zaman numara vermiyorum. Çünkü direk sorgusuz sualsiz spam numaradan whatsapp'a damlıyorlar. Engellesen, başka bir numarayla damlıyor. 4 sene önce bir arkadaşımın Apple Watch 3 saatini PTT'ye haber vererek İstanbul transferden son anda geri gönderttik. Bir akşam yemeğinde "saatin nerede len?" sorusuna "afrikada bir askere sattım" demesiyle uyandım ve bu adam cahil cühela biri değil hatta işi dış ticaret uzmanlığı. Dedim artık buna sende düşüyorsan bunlar hepimizi düdükler.

Bunlara inanmayın arkadaşlar. Ayrıca tehdit mehdit ederlerse de hee heee deyin geçin. Zatwn giçbir şey yapamazlar. Tavsiyem sahibinden'e ilan verirken cep telefonu numaranızı gizlemeniz. Alıcı zaten kendini belli eder, konuşmak isterse verin numaranızı.

Onun dışında bunlarla çokça muhatap olursunuz.

Bu mu profeyonelce hazırlanmış mail? Satılık 3. köprü var elimde ister misin? Ucuza bırakırım.
  • Bankalar maillerde dikkat çekmek için *** gibi kısımlar kullanmazlar.
  • Bankaların kırmızı font kullandığını görmedim.
  • Bankalar 3,000:00 TL gibi aptal bir rakam kullanmaz.
    • Bi kere TR'de virgül değil, nokta ile ayırırız. 3.000 olması lazım.
    • TL değil, TRY yazmalı
    • İki nokta üst üste olmaz rakamlarda.
  • Ve en önemlisi: Paketi yolla, yolladığına dair kanıtı da gönder diyen birine itibar etmeyin.
Size bu maili atıp iletişime geçeni de ifşa edin.
Biraz daha inceledikten sonra fark ettim bu ayrıntıları.

Herkese iyi akşamlar, sahibinden.com'da sattığım bir kulaklık için yabancı asıllı biri mesaj attı WhatsApp'tan. Konuştuk anlaştık işte dün gece bana yarın parayı göndereceğini söyledi. Bende kargoyu verecekmişim. Neyse bu sabah parayı gönderdim dedi. Mail gelecekmiş bana. Baktım şöyle bir mail vardı bana dolandırıcı gibi geldi. Sizce?

Nasıl cozuldu merak ettım. Benim de basıma geldi ürünü kargodan gerı cektım.

Yeni konular

Geri
Yukarı