USB 3.0 Emin Adımlarla Geliyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
68.582
Çözümler
819
Beğeniler
93.616
Yer
İstanbul
USB 2.0’ın sunduğu 480 Mbit artık bizi tatmin etmiyor. Üreticler e-Sata bellek çıkartmaya kadar gittiler. Olay bu noktaya gelince USB 3.0’ın gelmesi de şart oldu tabii ki. İlk USB 3.0 uyumlu aygıtları ise CES 2009 tüketici elektroniği fuarında göreceğiz. 8-11 Ocak arası Las Vegas’a yolunuz düşerse Symwave ve Seagate’in standlarına uğramadan geçmeyin derim. Güçlerini birleştiren bu iki firma fuarda Dünya’nın ilk USB 3.0 depolama birimlerini görücüye sunacaklar. DVD’den Sabit Diske olarak gelişmeleri heyecanla izliyorum.
 

DewilCRy

Hectopat
Katılım
3 Eylül 2010
Mesajlar
121
Beğeniler
1
Yer
İstanbul

League Of Legends Türkiye


1. Nedir?

League of Legends, temelinde Warcraft III için geliştirilmiş DotA-Allstars haritasının eski düzenleyicisi / yapımcısı Guinsoo’nun elinden çıkmış bir projedir. DotA-Allstars’ı güncellemeyi bıraktıktan sonra Guinsoo çevresinde bir kadro oluşturarak Riot Games firmasını kurmuş ve DotA’nın Starcraft üzerinden temel aldığı AoS (Aeon of Strife) konseptini temel alacak bir oyun olarak geliştirmeye başlamıştır. Oyun endüstrisi firmalarının dikkatini çekmeyi başaran Guinsoo birçok firmadan finansal destek görmüş ve oyunu tam hızıyla geliştirmeye başlamıştır. Önceleri kapalı betada çok az kullanıcıya hitap edip onları dinleyerek oyunun ilk beta testlerini başarı ile sonlandırdıktan sonra yakın zamanda açık betaya geçip League of Legends’ı oyunu oynamak isteyen beğenisine sunmuştur. Birçok siteden oyunculuğa ve oyun yapımcılığına getirdiği yeni bakış ile yüksek notlar edinmeyi başarmıştır. (IGN : 8.0, GameSpot open Beta: 8.1)

2. Nasıl Oynanır?


League of Legends oynayabilmek için önce 650~700Mb civarında bulunan istemcisini ve güncellemelerini indirmelisiniz, istemciyi siteden indirdikten sonra güncellemeler için daha fazla dosya indirmenize gerek yoktur, istemci otomatik olarak gereken bütün güncellemeleri indirecek ve oyunu hazır hale getirecektir. Oyunun şu an iki farklı istemcisi var birisi global oyuncular için her yerden ulaşılabilen ve http://leagueoflegends.com adresinden indirebileceğiniz global istemci öteki ise Türkiye’den ve diğer avrupa ülkelerinden ulaşılabilen http://lol-europe.com adresinden edinebileceğiniz avrupa istemcisi.

Daha önce de belirttiğim gibi League of Legends’ı Türkiye’den ve yakın ülkelerden oynamak için sunucuya buradan kaydolabilir ve istemciyi indirip oynamaya başlayabilirsiniz.

3. League of Legends ücretli mi?


League of Legends kesinlikle ücretli değildir, eğer isterseniz oyunun “Collector’s Edition” olan sürümünü edinebilir ve oyuna ufak ekstralarla başlayabilirsiniz. Ayrıca League of Legends kendi içerisinde bir mağaza barındırmaktadır ve bu mağazada oyun içerisinde kahramanınızın daha değişik bir kaplama ile görüntülenmesini sağlayacak, oyun içerisinde kullanabileceğiniz yeni kahramanları açabilecek ve “Rune” adını verdiğimiz size ekstra güç sağlayacak şeyleri satan bir mağazası bulunmaktadır. Rune dışındaki hiçbirşey size oyunda aktif bir ekstra güç sağlamaz. Rune’lar da oyun içerisindeki para ile alabileceğiniz şeylere dahil değildir. Daha fazlası için aşağıdaki “IP(Influence Point) ve RP(Riot Point) nedir?” başlığı altında yazanlara göz atabilirsiniz.

4. Oyun Hakkında Temel Açıklamalar

* Summoner nedir?

o League of Legends içerisinde DotA’dan farklı olarak kahramanınızı oyuna bir Summoner’ın (yani sizin) dahil ettiği konsepti üzerine kurulmuştur ve oyundaki kahramanlar dışında Summoner’ınız da seviye atlayabilir, oyun dışında güçlenebilir ve edindiği özelliklerle yeni Mastery’ler, Rune’lar ve Summoner Spell’ler kullanmaya başlayabilir. Şu an için maksimum Summoner seviyesi 30′dur.

* Experience/Level Sistemi nedir?


o League of Legends’da kazandığınız ve kaybettiğiniz her oyun için belirli bir tecrübe puanı (Experience Point) ve hüküm puanı (Influence Point) kazanırsınız, tecrübe puanı kazandıkça Summoner’ınız seviye atlar ve daha güçlü hale gelir. Kahramanlarınıza kahramanınızın yetenekleri dışında ekstra destek verecek iki adet büyü ekleyebilir ve bunu oyun içerisinde kullanabilirsiniz. Hüküm puanı ise League of Legends mağazasından çeşitli ürünleri satın almanıza yarar.

* Influence Point nedir?

o Influence Point kazandığınız ya da kaybettiğiniz herhangi bir oyundan sonra oyunun belirli hesaplar yaparak size verdiği hüküm puanıdır, hüküm puanı ile oyun içerisinde size ekstra güç kazandıracak, Rune kitabınızın sayfalarını dolduırabileceğiniz Rune’ları satın alabilir ya da oyunda oynamak üzere Summoner’ınızın kabilesine dahil edebileceğiniz kahramanları satın almanıza yarar. Influence Point kesinlikle para ile satın alınabilen birşey değildir. Influence Point edinebilmek için herkesin bir oyuna girip, oyun kazanması ya da kaybetmesi gerekmektedir.

* Riot Point nedir?

o Riot Point oyunun mağazasından satın alabileceğiniz size oyun içerisinde farklı görünümler sunacak kaplamaları (Skin) açmanızı ya da eğer oyun oynayıp Inflence Point kazanamayacak kadar aceleci / meraklı biriyseniz istediğiniz kahramanı Influence Point kazanmak yerine Riot Point ile açmanızı sağlar. Riot Point ile 3 ila 7 günlük IP ve EXP kazancınızı iki katı arttıracak “IP Boost” ve “EXP Boost” kartları alabilirsiniz. Rune’lar ise kesinlikle Riot point ile satılmamaktadır.

* Mastery ağaçları ne işe yarar?

o Mastery ağacı kahramanınıza belirli bonuslar sağlayacak ve Summoner’ınızın seviyesi kadar puan dağıtabileceğiniz bir ağaçtır. Offense(Hücum), Defense(Savunma) ve Utility(Yarar) adında üç ağaç bulunmaktadır ve her birinin kendine özgü bonusları vardır. Adından da anlaşılabileceği gibi Offense daha fazla hasar vermenizi, düşmanınızı daha çabuk yıpratmanızı sağlayacak bonuslar sağlarken, Defense kahramanınızın daha dayanıklı olmasını, daha fazla hasara karşı gelebilmesine yardımcı olacak bonuslar sağlar ve Utility ağacı ise kahramanınızın yeteneklerinin daha kısa sürede dolması, oyun sırasında mananızın daha hızlı yenilenmesi ve bunun gibi bonusları barındırmaktadır. Kahramanınızın türüne göre üç ağacı da Mastery’lerinizi sürekli yeniden dağatarak istediğiniz tür kahraman ile oynarken daha güçlü olabilirsiniz.

* Rune Book(Rune Kitabı) ne işe yarar?

o Rune Kitabı Mastery ağacı gibi size yine ekstra bonuslar sağlayacak içerisine Rune’larınızı doldurabileceğiniz bir kitaptır, kazandığınız bonuslar oyun içerisindeki kahramanınıza yansıyacak ve gücüne etki edecektir. Oyun içerisinde Kırmızı(Ofansif Mark’lar), Sarı(Defansif Seal’lar) ve Mavi(Büyü ile alakalı Glyph’ler) olmak üzere 3 farklı Rune ile diğerlerine göre bir hayli güçlü olan az sayıda noktaya yerleştirebileceğiniz Quintessence’lar bulunmaktadır. Rune kitabınızda 9 adet Mark, 9 Adet Seal ve 9 Adet Glyph slotu ile 3 Adet Quintessence slotu bulunmaktadır. Summoner’ınız her seviye atladığında bu slotların yeni bir tanesi daha açılır, ilk seviyede Mark, ikinci seviyede Seal ve üçüncü seviyede mavi Glyph slotu aktifleşir bu üç defa tekrarlandıktan sonra Summoner’ınız seviye 10 ve katı olduğunda Quintessence slotu açılır ve buralara Quintessence yerleştirebilirsiniz. Rune’ların Tier 1/2/3 adı verilen gittikçe güçlenen seviyeleri vardır Tier 1 Rune’ları Summoner Seviye 10 ve öncesinde, Tier 2 Rune’ları Summoner Seviye 20 ve öncesinde, Tier 3 Rune’ları ise Summoner Seviye 30 ve öncesinde kullanabilirsiniz.

Mark Slotları : Summoner Seviye 1-4-7-11-14-17-21-24-27 de açılır.

Seal Slotları : Summoner Seviye 2-5-8-12-15-18-22-25-28 de açılır.

Glyph Slotları : Summoner Seviye 3-6-9-13-16-19-23-26-29 de açılır.

Quintessence Slotları : Summoner Seviye 10-20-30 da açılır.

5. DotA-Allstars ve League of Legends

League of Legends birebir bir DotA-Allstars kopyası kesinlikle değildir aksine DotA-Allstars’ın ve AoS türünün temel özelliklerine sadık kalarak tamamen farklı bir konseptteki bir oyundur. Kahramanlarınız yine burada seviye atlarlar, yine amaç karşı takımın ana binasını yıkmaktır ve yine oyun 25~60 dakika kadar sürer ve biter. League of Legends’ı DotA-Allstars’dan farklı yapan şey kendi içerisinde barındırdığı gözünüzün diğer oyunlardan aşina geleceği Mastery, Rune ve Summoner sistemidir.

6. Son Notlar

Daha önce de belirttiğim gibi, League of Legends kesinlikle bir DotA-Allstars kopyası değildir fakat aynı yolu takip eden aynı yolun yolcusu farklı bir konsepte sahip bir oyundur. Daha önce DotA-Allstars oynadıysanız ve oyunu beğendiyseniz en azından bir defa göz atmanız gereken ve oyunun bu yeni dünyasına kendinizi yeniliklere açık bir şekilde bırakmanız gereken bir oyundur. Eğer oyun ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak ya da birşeyler paylaşmak istiyorsanız tartışma forumumuza kaydolabilir ve paylaşmak istediğiniz herşeyi bizimle paylaşabilirsiniz.
 

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.


Yeni konular

Yukarı