USB 3.0 slotunda yavaş aktarım hızı

orhuntch

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba Technopat ailesi, elimde birkaç aylık 6700HQ i7 işlemcili bir dizüstü var. Sorunum şu kiUSB 3.0 Flash bellek taktığımda aktarım hızı 8-10 MB arasında gidip gelirken normal USB 2.0 portunda da aynı hızlarda aktarım gerçekleştiriyor. Aynı USB ile başka bir i5 2410M işlemcili dizüstündeyse normal 2.0 portundan 24 MB/S olarak aktarıyor. Aygıt yöneticisinden USB driverlarını silip reset attığımda sorun düzelmedi. Şimdiden teşekkürler.

Güncelleme: Bu gün hdtune programıyla sandisk 3.0 usb belleğimi sınadığımda aktarım hızı ortamala 80 mb, fakat herhangi bir dosya kopyala yapıştır yaptığımda ortalama 10mb/s ötesine geçmiyor.

Veri yolu sürücülerini güncelledim ama bir sonuç alamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Usb belleğim sandisk cruzer glide 3.0 16 gb (sdcz600-016g)

HDD'yi taratmadım ama hem windowsun yüklü olduğu ssd üzerinden hem de hdd üzerinden veri aktarmayı denedim fakat bir değişiklik olmadı.

Farklı boyutlarda oyun ve müzik ayrı ayrı kopyaladım yine de sonuç aynı.

Gariptir ki diğer eski laptop daha yavaş olmasına rağmen dosya aktarımında 24mb/s altına düşmüyor oysa bana o bile yeterli olurdu.

Edit:
Merhaba, SSD ve HDD'yi de hdtune ile tarattım, bir hata çıkmadı. Aktarım hızı ise 300 mb/s civarında.

Sorunun ne zaman başladı?
USB belleğini başka bir 3.0 veri yolunda denedin mi?
Başka bir 3.0 usb belleği kendi bilgisayarında denedin mi?
Bilgisayar da sadece 1 adet mi usb 3.0 girişi var?

• Açıkçası sorun bir süredir böyle; harici bir donanıma dosya kopyalama ihtiyacım pek olmamıştı.
  • İki adet usb 3.0 ve bir adet 2.0 veri yolu var ve üçüyle de denedim ve malesef bir fark yaratmadı.
  • Hayır başka usb 3.0 belleği kendi bilgisayarımda denemedim. Ama kullandığım usb belleği başka bilgisayarda denedim usb 2.0 veri yolu olmasına ve aynı dosyaları kopyalamama rağmen 24mb/s ile aktarıyor.

Ek olarak; bios güncellemesi yaptım fakat bir sonuç alamadım.
Aynı dosyanın SSD'den HDD ye dosya aktarım hızı 120mb/s civarında.

Son düzenleme:
USB'ye atarken yazıyor yani hız düşük olur, USB'den SSD'ye atarken okur dolayısıyla hızlı olur. Sadece aktarım ifadesi kullandığın için o kısmı belirteyim istedim.
USB'den SSD'ye aktarım hızı da çok düşük ise donanım aygıtlarında yüklenmemiş aygıt varsa onların driverını yükle, USB driverını da laptop üretici sitesinden yükleyip dene.
Crystaldiskmark'dan USB'ye test yapıp sonucu atar mısın görsel olarak?

USB'ye atarken yazıyor yani hız düşük olur, USB'den SSD'ye atarken okur dolayısıyla hızlı olur. Sadece aktarım ifadesi kullandığın için o kısmı belirteyim istedim.
USB'den SSD'ye aktarım hızı da çok düşük ise donanım aygıtlarında yüklenmemiş aygıt varsa onların driverını yükle, USB driverını da laptop üretici sitesinden yükleyip dene.
Crystaldiskmark'dan USB'ye test yapıp sonucu atar mısın görsel olarak?

Merhaba, cahilliğimi mazur görün; sizin de dediğiniz gibi Crystaldiskmark ile test ettim ve sonuçlar söylediğiniz gibi çıktı. Yazma hızı 14 mb/s okuma 120mb/s, sanırım bunun sebebi usb belleğin o kadar desteklemesi. Harici hddlerde de durum böyle midir?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı