USB bağlantılarının kopup geri gelmesi

kaanduzbastilar

Decapat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Sapphire NITRO+ SE AMD Radeon™ RX 6800 XT
AMD Ryzen™ 5 5600X
MSI MAG X570S Torpedo MAX
4x8GB Kingston Fury Beast RGB 3600 MHz DDR4 CL17
DeepCool LS720 360mm White
Thermaltake Ceres 500 TG ARGB Snow Mid Tower
MSI MPG A1000G 1000W 80+ GOLD PSU Full Modular
SanDisk Extreme Pro 500GB
Kingston FURY Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD 1TB
WDC 1TB
Meslek
Computer & Software Engineer
USB bağlantılarım rastgele kopup geri geliyor özellikle oyun oynarken bu problemle karşılaşıyorum, BIOS'um güncel farklı stabil denilen BIOS sürümlerini denedim, tüm USB driverlarını silip tekrardan kurdum, Chipset driverlarını AMD'nin sitesinden güncelledim, Ekran kartım güncel.

USB güç tasarruf ve Human Interface Devices içindeki güç tasarruf seçeneklerini tek tek kapattım.
Gelişmiş Güç seçeneklerinden "USB selective suspend" ayarı kapalı.

Bilgisayara bağlı olan USB aygıtlar ve ekranlar:

Razer DeathAdder V2

Razer BlackShark V2 USB 7.1 ön paneldeki 2 soketten birine takılı (3.0 USB) (Corsair Spec Alpha Case)

Razer Ripsaw X Capture Card

HyperX Quadcast S

HyperX Alloy Origins 65

Ugreen Bluetooth Dongle

Ekstra bazen taşınabilir hard disk veya direksiyon bağlıyorum.

USB bandwidth problemimi diye düşündüm başta ama mantıksız geldi.
AMD'nin bir ara USB bağlantı kopma problemi vardı BIOS güncellemeleriyle düzelttiklerini belirttiler BIOS ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.
Razer Synapse böyle bir soruna yol açabiliyor olabilir ama pek de mantıklı gelmiyor laptop'tada yüklü kopma problemi yaşamıyorum.

Ghost Spectre kullanıyordum, temiz kurulum yapıp orijinal Windows satın aldım, yine de düzelmedi.

Sistem Özelliklerim:

W11 Pro

Ryzen 5 5600X

ASUS TUF Gaming B450M-PRO II

Corsair Vengeance LPX 16 GB 2666MHz ---- D.O.C.P Açık

ASUS GeForce GTX 1070 8G Founders Edition

Thermaltake TR2 S 80Plus 700W ---- Yabancı forumlarda güç kaynağından olabilir yeterli güç vermiyor olabilir gümüş 80+ sertifikaya güvenme diyen oldu (aynı problemi yaşamış)(PSU 6 yıllık falan performans kaybı olabilir mi bilmiyorum.)

SFC komutunu denedim sorun çıkmadı, DISM denedim sorun çıkmadı, mdsched ile RAM test ettim bir problem çıkmadı, Windows ve tüm driverlar güncel.

Örnek olarak bugün Apex Legends oynarken önce mouse ve klavye aydınlatmaları çalışır vaziyette iken 1-2 saniye donakaldı sonrasında bağlantısı kopup geri geldi, tekrardan 5 dakika sonra kopup-geri gelme sorunu tekrar oldu, kopmaların olduğu zamanlara bakıp Event Viewer'a girdim, ilk kopmanın olduğu zaman zarfında "Evet Viewer" üzerinde "Error setting traits on Provider {8444A4FB-D8D3-4F38-84F8-89960A1Ef12F}. Error: 0xC0000001", "Kernel-EventTracing" hatası olduğunu fark ettim. Aşağıda Event Viewer'da art artda olan sıkıntıların görüntüsünü ekliyorum.

Sistemde ki Anakart ve İşlemci'ye geçeli yaklaşık 4 ay oluyor, donanımları aldıktan 1.5 ay sonra da yukarıda belirttiğim klavyeyi aldım; klavye bu duruma sebep veriyor olabilir mi bilmiyorum, belki de güç kaynağı sonradan eklenen bu donanımları kaldırmıyor.

Yardımcı olursanız çok müteşekkür kalırım çünkü sorunun içinden çıkamadım ve anakartı garantiye göndermekle uğraşmak istemiyorum, adam anakartı takacak kendi sistemine sorun çıkmayacak, kendi sistemim üzerinde bakılması daha mantıklı geliyor şu an.

Dosya Ekleri

• Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    228,4 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Aşağıdaki bağlantıda birden fazla yöntem var, bunları deneyebilir misin?

Burada denemediğim tek şey "Windows Hızlı Başlatma" 'yı kapatmak oldu, sistem normal çalışırken bir kopma yaşamıyorum, rastgele anlarda oyun oynarken kopup geri gelme problemi yaşıyorum.

Çözebildin mi? Çözdüysen nasıl çözdün? Çok rahatsız edici bir sorun cidden.
Evet, mouse'dan şüpheleniyordum ama mantıksız geliyordu diğer seçeneklere göre; fakat tüm problem mouse'daymış yenisiyle değiştirdiler ortada sorun kalmadı, mouse'u aldığımdan 1.5 yıl sonra durduk yere bu sorunu çıkardı, problemin mouse'da olduğunu tespit etmeside ayrı bir dert, hele hele farklı bir anakart ve işlemciye geçince.

USB bağlantılarım rastgele kopup geri geliyor özellikle oyun oynarken bu problemle karşılaşıyorum, BIOS'um güncel farklı stabil denilen BIOS sürümlerini denedim, tüm USB driverlarını silip tekrardan kurdum, Chipset driverlarını AMD'nin sitesinden güncelledim, Ekran kartım güncel.

USB güç tasarruf ve Human Interface Devices içindeki güç tasarruf seçeneklerini tek tek kapattım.
Gelişmiş Güç seçeneklerinden "USB selective suspend" ayarı kapalı.

Bilgisayara bağlı olan USB aygıtlar ve ekranlar:

Razer DeathAdder V2

Razer BlackShark V2 USB 7.1 ön paneldeki 2 soketten birine takılı (3.0 USB) (Corsair Spec Alpha Case)

Razer Ripsaw X Capture Card

HyperX Quadcast S

HyperX Alloy Origins 65

Ugreen Bluetooth Dongle

Ekstra bazen taşınabilir hard disk veya direksiyon bağlıyorum.

USB bandwidth problemimi diye düşündüm başta ama mantıksız geldi.
AMD'nin bir ara USB bağlantı kopma problemi vardı BIOS güncellemeleriyle düzelttiklerini belirttiler BIOS ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.
Razer Synapse böyle bir soruna yol açabiliyor olabilir ama pek de mantıklı gelmiyor laptop'tada yüklü kopma problemi yaşamıyorum.

Ghost Spectre kullanıyordum, temiz kurulum yapıp orijinal Windows satın aldım, yine de düzelmedi.

Sistem Özelliklerim:

W11 Pro

Ryzen 5 5600X

ASUS TUF Gaming B450M-PRO II

Corsair Vengeance LPX 16 GB 2666MHz ---- D.O.C.P Açık

ASUS GeForce GTX 1070 8G Founders Edition

Thermaltake TR2 S 80Plus 700W ---- Yabancı forumlarda güç kaynağından olabilir yeterli güç vermiyor olabilir gümüş 80+ sertifikaya güvenme diyen oldu (aynı problemi yaşamış)(PSU 6 yıllık falan performans kaybı olabilir mi bilmiyorum.)

SFC komutunu denedim sorun çıkmadı, DISM denedim sorun çıkmadı, mdsched ile RAM test ettim bir problem çıkmadı, Windows ve tüm driverlar güncel.

Örnek olarak bugün Apex Legends oynarken önce mouse ve klavye aydınlatmaları çalışır vaziyette iken 1-2 saniye donakaldı sonrasında bağlantısı kopup geri geldi, tekrardan 5 dakika sonra kopup-geri gelme sorunu tekrar oldu, kopmaların olduğu zamanlara bakıp Event Viewer'a girdim, ilk kopmanın olduğu zaman zarfında "Evet Viewer" üzerinde "Error setting traits on Provider {8444A4FB-D8D3-4F38-84F8-89960A1Ef12F}. Error: 0xC0000001", "Kernel-EventTracing" hatası olduğunu fark ettim. Aşağıda Event Viewer'da art artda olan sıkıntıların görüntüsünü ekliyorum.

Sistemde ki Anakart ve İşlemci'ye geçeli yaklaşık 4 ay oluyor, donanımları aldıktan 1.5 ay sonra da yukarıda belirttiğim klavyeyi aldım; klavye bu duruma sebep veriyor olabilir mi bilmiyorum, belki de güç kaynağı sonradan eklenen bu donanımları kaldırmıyor.

Yardımcı olursanız çok müteşekkür kalırım çünkü sorunun içinden çıkamadım ve anakartı garantiye göndermekle uğraşmak istemiyorum, adam anakartı takacak kendi sistemine sorun çıkmayacak, kendi sistemim üzerinde bakılması daha mantıklı geliyor şu an.
Geçmiş olsun öncelikle hocam bendede A4Tech x7 Mouse ve dandik bi rgb ledli klavyem var bu sorunda bendede var klavyenin rgb sini açtıgım anda mouse söküp takmış gibi gidip geliyor ve macro tuşları kullanılmıyor farklı 1 klavyeye geçtigimde sorun ortadan kalkıyor.
Driverlarınızı güncel tutun bunuda bi denemenizi tavsiye ederim çakışma problemi olabilir bendeki gibi :D

Evet, mouse'dan şüpheleniyordum ama mantıksız geliyordu diğer seçeneklere göre; fakat tüm problem mouse'daymış yenisiyle değiştirdiler ortada sorun kalmadı, mouse'u aldığımdan 1.5 yıl sonra durduk yere bu sorunu çıkardı, problemin mouse'da olduğunu tespit etmeside ayrı bir dert, hele hele farklı bir anakart ve işlemciye geçince.
Çok teşekkürler hemen döndüğün için. Evet sorunun kaynağını tespit etmek gerçekten çok zor. Şimdi farklı farelerle deneme yapacağım. Tekrardan teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı