USB belleği biçimlendirirken "disk yazma koruma" hatası

1. Kopyalamak istediğiniz dosya “Salt Okunur” olarak ayarlandığında bu hatayı görebilirsiniz. Yapmanız gereken dosyaya sağ tıklayarak “Özellikler” bölümüne girmek ve alt kısımda yer alan “Salt Okunur” seçeneğinin işaretini kaldırmak. Bu değişikliğin aktif olabilmesi için “Uygula” butonuna tıklamayı unutma.
  2. Windows + R tuşuna basarak veya Başlat menüsüne girerek Çalıştır bölümüne geçiş yapıyoruz. “Regedit” yazarak kayıt defterine ulaşıyoruz. Soruna neden olabilen WriteProtect anahtarını bulmak için şu yolu takip ediyoruz;
    HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies
    Bu bölümde WriteProtect varsa ve 1 ise değerini 0 olarak değiştirmek sorunu çözmek için yeterli olacak.
  3. Sorun halen devam ediyorsa, komut satırını kullanabilirsiniz. Başlat menüsüne CMD yazın ve “Yönetici olarak çalıştır” seçeneği ile “Komut İstemi” ekranını aktif hale getirin. Ardından diskpart yazarak Enter tuşuna basın. Bu Windows işletim sistemi içerisindeki yerleşik disk bölümleme aracınaulaşmanızı sağlıyor. Daha sonra sırasıyla aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacak;
    list disk (Sisteme takılı olan diskleri listelemeyi sağlıyor)
    select disk x (x yerine sizin sisteminizde diske karşılık gelen rakamı yazmanız gerekiyor)
    attributes disk clear readonly (Bu komut sonrasında varsa salt okuma özelliği kaldırılacak)
Denediniz mi bu yöntemleri?

CMD olayını denedim fakat sonuç alamadım ve diğer işlemlerede de sonuç alamadım.
CMD olayını denedim fakat sonuç alamadım ve diğer işlemlerede de sonuç alamadım.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\StorageDevicePolicies” StorageDevicePolicies adlı bir klasör bulunamamaktadır.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    36,5 KB · Görüntüleme: 11
  • 2.png
    2.png
    46,5 KB · Görüntüleme: 17
@toprakyabas16 araştırmalarıma göre çoğu kullanıcı "diskpart" komutu ile bu sorunu gidermiş.

Diskpart komutlarını veriyorum
  • CMD yönetici olarak çalıştır.
  • disk part
  • disk list
  • selec disk "usb disk numarası"
  • attributes disk clear only
Umarım işine yarar.

Yeni konular

Geri
Yukarı