USB bellekte trojan çıkması

kikuchiyo

Centipat
Arkadaşlar merhaba. Evimde yazıcı olmadığı için çıktı almam gerektiğinde dosyaları USB belleğe atıp yakınımızdaki kırtasiyeye gidiyorum. Bir hafta önce yine böyle bir durum olmuştu. Bugün USB belleği bilgisayara taktığımda çıktısını aldığım PDF dosyasıyla aynı isimde olan bir exe dosyası gördüm. Böyle olunca da bunun bir virüs olduğunu anlayıp hemen USB belleği biçimlendirdim. Dosya ortadan kayboldu buraya kadar sorun yok ancak Kaspersky Security Cloud sanırım dosyayı benden önce görüp silmeye çalışmış. Dosyanın bir trojan olduğunu tespit etmiş (Trojan.MSIL.Alien.gen) ama dosyayı silememiş. Raporda yazan şey sırasıyla; sonuç: İşlenmedi, olay: Temizleme mümkün değil. Ben USB belleği tekrar tekrar taradım biçimlendirdikten sonra ama bir şey bulmadı. Virüsten kurtuldum mu kurtulmadım mı diye ikileme düşmüş durumdayım. Durumu açıklayabilirseniz sevinirim.

Biçimlendirme tamamen temizler büyük ihtimal sorun olmayacaktır ama bilgisayara bulaşma imkanı var.

Zaten USB belleği format atmak için kullanacaktım şimdi o yüzden takmıştım. Tarama yapmama gerek var mı yoksa direkt format mı atayım?

Geri
Yukarı