USB üzerinden fan hızını kontrol etmek mümkün mü?

Eğer elinizde Arduino, 12V bir gerilim kaynağı ve MOSFET varsa anahtarlama kullanarak Arduino üzerinden USB ile FAN hızını ayarlamak mümkün. Hatta Her seferinde Serial Ekranı yerine basit bir C# Windows Form uygulaması ile basit bir GUI bile oluşturulabilir.
Eldeki malzemeler nedir?

Eğer elinizde Arduino, 12V bir gerilim kaynağı ve MOSFET varsa anahtarlama kullanarak Arduino üzerinde USB ile FAN hızını ayarlamak mümkün. Hatta Her seferinde Serial Ekranı yerine basit bir C# Windows Form uygulaması ile basit bir GUI bile oluşturulabilir.
Eldeki malzemeler nedir?
Arduino ve Led varmış galiba. :)

4 pinli fanların bir ucu besleme, diğer ucu toprak, bir diğeri devir sensörü ve sonuncusu da PWM hız kontrol pini. Sırası farklı olabilir.

Çalıştırmak için devir sensörü ne ihtiyacımız olmasa gerek. 3 pin bize yetecektir.

Eğer sadece besleme ve toprak (+ ve -) pinlerin kullanıp hız kontrolü yapmak isteseydiniz, tüm akım bunların üstünden geçtiği için arada sürücü gerekebilirdi ancak PWM pini için yüksek akım gerekmiyordur. Eğer öyleyse ki öyle olduğunu tahmin ediyorum, araya MOSFET kullanmamıza gerek kalmaz.

Bu durumda yapmamız gereken besleme ve toprak hatları ile fanı beslerken, PWM pinini Arduino'yu bağlamak. Yalnız toprak hattını ek olarak Arduino'yu bağlamalısınız.

Fanlar PWM için kesin bir frekans istiyor mu onu bilmiyorum. İstemiyorsa işimiz kolay. Onu araştırayım ancak şimdi dışarı çıkmam gerekiyor, akşam bakabilirim.

Eğer elinizde Arduino, 12V bir gerilim kaynağı ve MOSFET varsa anahtarlama kullanarak Arduino üzerinde USB ile FAN hızını ayarlamak mümkün. Hatta Her seferinde Serial Ekranı yerine basit bir C# Windows Form uygulaması ile basit bir GUI bile oluşturulabilir.
Eldeki malzemeler nedir?
Hocam elimde şu anlık sadece 12V güç kaynağı, Arduino ve jumper kablolar var MOSFET i hangi model almam gerekir model kodunu yazabilir misiniz?

Hocam elimde şu anlık sadece 12V güç kaynağı, Arduino ve jumper kablolar var MOSFET i hangi model almam gerekir model kodunu yazabilir misiniz?
Hangi model MOSFET veya Transistör gerekli şu an ben de bilmiyorum. Araştırmak gerek. Biraz baktığımda bazıları BJT bile kullanmış.

Genel mantık şu. Arduino istenilen fan hızına göre PWM sinyali üretecek. Üretilen sinyalin Duty Cycle'ına göre 12V gerilimi anahtaryan bir Transistör fana güç verecek. USB üzerinden de bilgisayar Arduino'ya fan hız bilgisini aktaracak.

Hangi model MOSFET veya Transistör gerekli şu an ben de bilmiyorum. Araştırmak gerek. Biraz baktığımda bazıları BJT bile kullanmış.

Genel mantık şu. Arduino istenilen fan hızına göre PWM sinyali üretecek. Üretilen sinyalin Duty Cycle'ına göre 12V gerilimi anahtaryan bir Transistör fana güç verecek. USB üzerinden de bilgisayar Arduino'ya fan hız bilgisini aktaracak.
@Alpha Centauri GND'yi Arduino'ya bağlasın demiş. Mosfetsiz bir denese olur mu?

@Alpha Centauri GND'yi Arduino'ya bağlasın demiş. Mosfetsiz bir denese olur mu?
Arduino'nun GPIO çıkışı 5V. Bu yüzden FAN tam hızı ile çalışamaz. Ayrıca FAN gibi yüksek akım çekme ihtimali olan bir donanımı doğrudan karta bağlamayı tavsiye etmem.
MOSFET veya Transistörün amacı 12V ile harici olarak beslerken. Arduino ile hızını kontrol etmek.

Arduino'nun GPIO çıkışı 5V. Bu yüzden FAN tam hızı ile çalışamaz. Ayrıca FAN gibi yüksek akım çekme ihtimali olan bir donanımı doğrudan karta bağlamayı tavsiye etmem.
MOSFET veya Transistörün amacı 12V ile harici olarak beslerken. Arduino ile hızını kontrol etmek.
Benimde aklıma sonradan o geldi.

Fan 12V ile beslenip PWM pinlerinden 5V geliyor galiba, çalışmayabilir diye düşündüm ama çözümünü bilmiyordum. Aklıma L298N'den geldi. Dünkü kod burası içindi. :)

Geri
Yukarı