USB'ye Debian Kurmak

Persseus

Kilopat
Makaleler
3
Yer
Konya veya İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bilgisayar özelliklerimden dolayı Windows kullanmaktan bezdim. Linux'u da hiç kullanmadım. Denemek, öğrenmek için 16GB USB 3.0 bir USB belleğe kurulum yapmak istiyorum. Mümkün mü? Nasıl kurarım? Ayrıca Linux hakkında hiç bir şey bilmiyorum. Türkçe kaynak önerir misiniz?

Normal bir şekilde ISO dosyasını Rufus ile Flash Belleğinize yazın. Kurulum ekranında bir seçenek olacaktı şu an hatırlamıyorum ismini. Yani yapabilirsin.

İstediğin Linux dağıtımının İSO dosyasını indir. Rufus yada Etcher programı ile USB belleğe yazabilirsin. Sonra PC açılırken boot seçeneklerinden USB'yi seçerek live olarak deneyebilirsin. Beğenirsen kalıcı kurarsın.

Öneri: Debian yerine arayüz açısından daha tatmin edici Linux Mint Cinnamon kurabilirsin.
Her dağıtımın bir forumu var. Orada genelde yeni başlayanlar için "Topic"ler var. Oradan dağıtım ile ilgili ayrıntılı destek alabilirsin.

Şöyle ki benim Intel Atom Z8350 İşlemcili ve 2GB RAM'li bilgisayarım var. Kullanacağım CodeBlocks programının Debian CentOs ve Fedora dosyası var. Mint kullansam bu programı yükleyebilir miyim? Gerçekten hiç bir şey bilmiyorum.

Ubuntu Debian Tabanlıdır. Linux Mint'te Ubuntu tabanlıdır. Yani aslında hepsi deb paketi kullanır. Ama dağıtımdan dağıtıma değişir. Her deb paketi Ubuntu yada Mint'te sorunsuz çalışır diye bir şey yok.
Ama senin program için çalışmasında sorun yok.
örnek :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şöyle ki benim Intel Atom Z8350 İşlemcili ve 2GB RAM'li bilgisayarım var. Kullanacağım CodeBlocks programının Debian CentOs ve Fedora dosyası var. Mint kullansam bu programı yükleyebilir miyim? Gerçekten hiç bir şey bilmiyorum.
Mint da debian tabanlı olduğu için kurabilmen gerek.

Atom işlemci ve 2 GB RAM kombinasyonu için hafif bir dağıtım seçmen mantıklı olacak sanırım.

Lubuntu kur. Cinnamon daha görsel olarak güzel ama birkaç program açarsan seni zora sokabilir. Lubuntu en düşük ram kullananlardan biri. O açıdan senin PC'yi yormaz. Daha iyi performans alırsın. İşlemcin hakkında fikrim yok. 64 bit desteği varsa 64 bit tercih et.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı