Utangaçlık Nasıl Geçer?

• Konuyu başlatan TH6
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 812

TH6

Decipat
Başlıkta da gördüğünüz gibi. Çok utangacım. Bir de bu birisiyle karşı karıya gelince veya birisiyle konuşunca galen utançla kalmıyor. Sürekli insanların beni yargıladığını düşünüyorum. Örneğim kilomu, tipimi, yürüyüşümü, dişlerimi. Bundan da sıkıldım. Bu düşünceler yüzünden de yalnız kalıyorum. Şu an bunu burada yazabilmek için bile benim için cesaret ister. Mesela Discord'da birisiyle ses kanalında karşılaştığımızda aşırı utanırım. Erkek kız fark etmiyor.

Başlıkta da gördüğünüz gibi. Çok utangacım. Bir de bu birisiyle karşı karıya gelince veya birisiyle konuşunca galen utançla kalmıyor. Sürekli insanların beni yargıladığını düşünüyorum. Örneğim kilomu, tipimi, yürüyüşümü, dişlerimi. Bundan da sıkıldım. Bu düşünceler yüzünden de yalnız kalıyorum. Şu an bunu burada yazabilmek için bile benim için cesaret ister. Mesela Discord'da birisiyle ses kanalında karşılaştığımızda aşırı utanırım. Erkek kız fark etmiyor.

Ah bende de aynı durum mevcut sen üzerine gitmedikçe geçmiyor bu utangaçlık.

18 yaşımdan önce bende sizin gibiydim insan içine çıkınca geçmeye başlıyor çünkü dışardaki insanlarında eksiklerini, karakterini görünce ben bayağı iyiymişim ya diyorsunuz.

Üzerine gitmek gerek. Göz göze gelmekten mi korkuyorsun mesela, inadına gözüne bak karşındaki kişinin. Bir süre sonra otomatik hep bakmaya başlarsın.
Aynı utangaçlık durumu bende de var. İnsanlar önümde yürürken aşağı bakardım. Son aylarda kendimi ileri bakmak için zorluyorum. Bir zaman sonra bu normal hale geliyor.

Aynı utangaçlık durumu bende de var. İnsanlar önümde yürürken aşağı bakardım. Son aylarda kendimi ileri bakmak için zorluyorum. Bir zaman sonra bu normal hale geliyor.

Ben gene de bunu tavsiye etmiyorum cinsiyetçilik ve ayrımcılık gibi gelebilir ama karşınızda bir kadın varsa veya keko tipi birisi yere bakmak en iyisi.

Genelde böyle şeyler özgüvensizlikten geliyor. Bunun da sebebi seninde dediğin gibi kendi fiziğini beğenmeme, daha önce herhangi bir fiziki özelliğinle dalga geçilmesi falan gibi durumlar. Bunlar kafanda yer ettiği için insanlarla konuşurken çekiniyorsun. Bir diğer sebebi de özellikle yeni nesilde var bu, tüm zamanını telefon ve bilgisayarlarda geçirdikleri insan içine karışmadıkları için insan içine çıkınca afallıyorlar. Sende büyük ihtimal dediğim ilk şeyler var. Bir psikoloğa gidip destek almanı tavsiye ederim. Tabi yaş ve girip çıktığın ortamlarında önemi var, bende de benzer problemler vardı yaşım küçükken, sonradan iş ortamlarına falan girip insanlarla diyalog kurdukça ortadan kalktı bu.

Ben gene de bunu tavsiye etmiyorum cinsiyetçilik ve ayrımcılık gibi gelebilir ama karşınızda bir kadın varsa veya keko tipi birisi yere bakmak en iyisi.
Tabii ki bunda haklısınız, demek istediğim okulda önceden önümden geçen hemen herkese bakmazdım, kim geçti onu da dikkate almazdım. Şimdi bu alışkanlığı azalttım.

Geri
Yukarı