Rehber Uygun fiyatlı klasik saat tavsiyeleri

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba. Bugün sizlere forumda çok büyük bir eksikliği olan kategoriye, klasik saatlere değineceğim. Pek çok klasik saat konusunda eksiklikler görüyorum. Konu açacak veya varolan konularına yardım isteyen arkadaşlara yönelik bir konu oluşturmaya karar verdim.

Casio Duro

1664525335366.png

İlk önerim Casio Duro modeli olacaktır. Bu saati öne çıkaran en temel özellik, kadranında ve arka kapağında bulunan Marlin balığıdır. Ancak yeni üretimlerinde, anlaşmaları sona erdiği için kadran ve arka kapaktan kaldırıldı. Eski versiyonlarında duruyor. İkinci el ilanlarında denk gelirsiniz muhtemelen.

Amazon'da siyah kadran ve siyah bezel versiyonu 50$ civarında geziniyor. Pepsi bezel, Batman bezel, altın rengi bezel, mavi kadran gibi versiyonları da 55$ civarlarında geziniyor. Türkiye'de satışı yok, Sahibinden.com ilanları ortalama 1500-2000 TL arasında.

Saatin özellikleri hakkında konuşursak 200 metre suya dayanıklılığı var. Quartz mekanizma var, Casio zaten mekanik saat kısmıyla ilgilenmiyor. İndislerde LED aydınlatma var. Seiko'daki aydınlatma kadar iyi olmasa da bu denli ucuz bir saatte LED aydınlatma olması iyi bir özellik. 92 gram ağırlığı ve 3 yıllık pil ömrü var. Mineral cam kullanılmış, plastik kayış ile birlikte geliyor. Kadran ve indis işçiliği güzel. Paslanmaz çelik kasası var. Takvim göstergesi var. 44mm kasa çapına, 12mm kalınlığa ve 48mm lug to lug uzunluğuna sahip.

Bu saati alanlar, yurt dışında farklı farklı kayışlar alıp kendilerine göre özelleştiriyorlar. Yabancıların bu saat için kullandığı bir kelime var: Versatile. O ne demek diyenler olacaktır, "çok yönlü" demek. Yani saate çelik kordon taktığınızda farklı bir hava veriyor, deri kordon taktığınızda farklı bir hava veriyor, hasır kordon taktığınızda farklı bir hava veriyor.

Örnek özelleştirmeler;

1664525438937.png

Orient FAB serisi

1664525948015.png

Bu modelde çok fazla renk seçeneği olduğu için ve hepsinin de isimlendirmesi farklı olduğu için direkt FAB yazıp geçtim. Bu saatin en temel tercih sebebi, uygun fiyata otomatik saat sahibi olmanızdır. İçerisinde Orient F4902 mekanizması bulunuyor. 21 taş bulunan, yaklaşık 40 saat güç rezervi bulunan, hacking özelliği bulunmayan, elle kurma özelliği olmayan giriş seviye bir mekanizmadır kendisi.

37mm kasa çapı, paslanmaz çelik kasası ve kordonu, mineral camı, 90 gram ağırlığı, 11mm kalınlığı, gün ve tarih göstergesi bulunan ve 3 ATM'ye kadar suya dayanıklılığı olan bir saattir kendisi.

Pek çok renginin olması dışında 2 farklı çelik kordon tipi var. İkisinin de görselini ekledim.

Fiyatı 2400-3200 TL arasında gidip gelmekte. İkinci el piyasası 2000 TL civarlarında.

Casio MTP-1384D-1AVDF

1664526005811.png

Yine pek çok farklı renk çeşidi olan modelin bana göre en güzel versiyonu siyah kadran olanı. Ama isteyene lacivert kadranlı versiyonu da var, beyaz kadran mavi indis versiyonu da var, beyaz kadran siyah indis versiyonu da var, hatta siyah kadran kahverengi indis kahverengi deri ve bronz kasa renkli versiyonu da var.

Saatin özelliklerine gelecek olursak, gün ve tarih göstergesi, mineral cam, 41.5mm kasa çapı, 47mm lug to lug uzunluğu, 11mm kalınlığı, paslanmaz çelik kordonu, paslanmaz çelik kasası, 100 metre suya dayanıklılığı ve Quartz mekanizma kullanılması gibi özellikleri var.

Bu saatin siyah kadranlı versiyonu için bir eksisi bulunuyor, kendim de siyahını kullandığım için fark ettim bu durumu. Siyah kadran ve gümüş renkli indisler, bazı durumlarda kontrast oluşturamadığı için saatin ekranına ilk baktığımda saatin kaç olduğunu anlamamda güçlük çektirmişti. Eğer bu saati almayı düşünüyorsanız, bunun bilincinde olun. Dediğim gibi her durumda değil, sadece nadiren yaşadığım bir şey.

Fiyatı 1700 TL civarlarında geziniyor. Arada 1500 TL'ye indirime girdiği oluyor.

Invicta Pro Diver 200M

1664527156217.png

Yine uygun fiyatlı bir otomatik saat modeli. Normalde Invicta markası pek sevilmez, çünkü genellikle lüks markaların benzer tasarımlarını kullanır. Bu saat de Rolex Submariner'e çok benzeyen, hatta neredeyse aynısı olan bir model.

Amazon'da 87$ fiyat etiketi bulunuyor. Shipping ile birlikte 130$'a kadar dayanıyor.

Bu modeli öne çıkaran özellik, Seiko'nun NH35A mekanizmasını kullanıyor olmasıdır. 41 saat güç rezervi var, hacking özelliği var, elle kurma özelliği var. 24 taşlı bir yapıya sahiptir. 200 metreye kadar suya dayanıklılığı vardır. 14mm kalınlığa ve 40mm kasa çapına sahip. Takvim göstergesi var ve takvim göstergesinine denk gelen yerde kabartma var. LED aydınlatması var, ne kadar iyi olmasa da hiç olmamasından iyidir.

Ayrıca arka kapağı saydam olduğu için mekanizmayı görebilmeniz mümkün.

1664527501015.png

Casio Retro modeller

1664527658090.png

Bu saatlerin şöyle ilginç bir huyu vardır. Muhtemelen saat piyasasının en ucuz modelleridir kendileri, ancak hiçbir zaman hiçbir insan tarafından "Bu saati niye takmış kı?" sorunu sordurtmayan, çok köklü bir saat modeli ve serisidir. Hiçbir zaman eskimez, her insanın elinden en az 1 kere geçmiş veya geçmesi gereken saat modelidir. Bütçesi 750 TL ve aşağısı olanların tercih edebileceği hem uygun fiyatlı, hem kaliteli, hem şık bir modeldir. Paslanmaz çelik kordona sahiptirler. Modele göre kasa malzemesi değişkenlik gösteriyor, geneli alüminyum veya plastik oluyor. Ama bu bütçedeki bir ürün için pek dert değil açıkçası. Yine de olabildiğince alüminyum versiyonunu alın bana kalırsa.

Ek olarak bu saatin kendine özel bir duruşu var kolda. Özellikle casual giyime çok yakışıyor, örneğin kot pantolon vs. giyildiğinde saat kendisini ön plana çıkartıyor, kombin tamamlayıcı gibi bir şey.

Şimdilik bu kadardı. Eğer istek olursa, ileride orta-yüksek bütçelere de öneri yaptığım bir konu paylaşırım.​

Son düzenleme:
Bir saate 500TL'den fazla vermek için o parayı çöpe atma derecesine gelmiş kadar zengin olmak lazım.
Saatler hakkında zerre bilgisi olmayan birisi için fazla cesurca bir yorum olmuş. Paran yetmiyorsa yettiği kadarını alabilirsin dostum. Ama gelip de yok o pahalı, yok bu pahalı tribine girmeye lüzum yok. Üstelik 500 TL, saat piyasasında cep harçlığı gibi bir miktar.

Saatler hakkında zerre bilgisi olmayan birisi için fazla cesurca bir yorum olmuş. Paran yetmiyorsa yettiği kadarını alabilirsin dostum. Ama gelip de yok o pahalı, yok bu pahalı tribine girmeye lüzum yok. Üstelik 500 TL, saat piyasasında cep harçlığı gibi bir miktar.

Saatler hakkında çok bilgim olsa ne olacak ki, ben işleve bakarım evet bu işi yapan emek vermiş çok kişi vardır sizin de çok sevdiğiniz bir hobinizdir ama dışarıdan bakan birisi için hiçbir önemi yok ben kimsenin koluna bakıp saatini incelemedim. Lüks saatin hiç dikkat çektiği yok, tek görevi zamanı öğretmek olan duvar saatlerinin kolaylık olsun diye kol saati şeklinde tasarlanması ama zamanla bu işin kapitalizme boyun eğmesi ve işlevden çok lüksün ön plana çıkması ile bu saat markaları türüyor. Saatler artık tamamıyla aksesuara döndü ama işlevi unutuldu. Para harcadığımız şeylerde lüksten, gösterişten daha çok fiyat/performansa daha çok dikkat etmeliyiz. Milyon dolarlarım olsa bile gidip bir saate 1000TL veremem benim gönlüm el vermez ama siz o paraları ödemek istiyorsanız ödeyin sonuçta kendi paranız istediğiniz gibi harcarsınız.

İstanbul çarşılarındaki saatçilerden çakma Rolex alabilirsin 💙

Ben hayatım boyunca çakma bir şey kullanmadım ve marka bağımlısı da olmadım. Her zaman işlevi daha ön plana koyarım. Tabii siz marka marka saatleri uygun fiyatlı olarak görüp aklınızda Rolex hayalleriyle yaşıyorsanız sizin için iş başka, çakma Rolex bana göre değil.

Saatler hakkında çok bilgim olsa ne olacak ki, ben işleve bakarım evet bu işi yapan emek vermiş çok kişi vardır sizin de çok sevdiğiniz bir hobinizdir ama dışarıdan bakan birisi için hiçbir önemi yok ben kimsenin koluna bakıp saatini incelemedim. Lüks saatin hiç dikkat çektiği yok, tek görevi zamanı öğretmek olan duvar saatlerinin kolaylık olsun diye kol saati şeklinde tasarlanması ama zamanla bu işin kapitalizme boyun eğmesi ve işlevden çok lüksün ön plana çıkması ile bu saat markaları türüyor. Saatler artık tamamıyla aksesuara döndü ama işlevi unutuldu. Para harcadığımız şeylerde lüksten, gösterişten daha çok fiyat/performansa daha çok dikkat etmeliyiz. Milyon dolarlarım olsa bile gidip bir saate 1000TL veremem benim gönlüm el vermez ama siz o paraları ödemek istiyorsanız ödeyin sonuçta kendi paranız istediğiniz gibi harcarsınız.
Kapitalizmle falan zerre alakası yok. Her bütçeye istediğin gibi saat alma özgürlüğün var. Kapitalizmin kelime anlamını dikkatle araştırman gerekiyor.

En büyük bilgi eksikliğin ve düşüncen, saati insanların gösteriş için aldığını düşünmendir. İnsanlar kaliteli bir saati nesilden nesile torunlarına çocuklarına aktarmak için, yani kısacası yadigar amacıyla alırlar. Diyelim öyle bir amacı yok, insanlar yine de saatleri gösteriş amaçlı almıyorlar. Saati gösteriş için alan insanları örnek göstermek yerine, bilinçli olarak kaliteli bir saat tercihinde bulunan insana gidip de "Neden bu saati aldın?" diye sormak aklına geldi mi?

Mesela senin saate para vermemeni anlayışla karşılayabilirim, herkes sevmek zorunda değil. Ama seviyor diye ve o insan saate senin kafandaki meblağdan daha fazlasını veriyor diye ona enayi diyemezsin veya israf diyemezsin. Adam hoşuna gidiyor alıyor. Saat zaten sadece görsellikle bitmiyor ki. Bunun mekanizması var, kasa çapı var, pilli veya pilsiz durumu var, su geçirmezliği var, güneş enerjili çalışanı var, LED aydınlatmalısı var, telefonla Bluetooth bağlantı desteği olan var, var da var. Saat sadece öyle koluna takıyorsun bitiyor olayıyla sınırlı değil artık.

Mesela dalgıçlar veya denizciler dalış saatlerini çok tercih ediyorlar. Bu alanda en çok bilinen markalardan birisi Rado markasıdır. Şimdi bu markanın saatlerine bakıyoruz, 50.000 TL. Ama adamın işine inanılmaz derece yarıyor. Almasın mı? Tabii ki alır.

Saat, erkek veya kadın fark etmeksizin her insanın evinde mutlaka bulunması gereken ve tercihen kaliteli olması gereken en temel aksesuardır.

Geri
Yukarı