Uyku düzensizliği nasıl düzeltilir?

Autistic Boy

Kilopat
Makaleler
24
Yer
Japonya - Akihabara
Merhaba. Kendimi bildim bileli çocukluk yaşlarımdan kalma bir durumum var. Ben çocuk yaşlarımdayken evimizde Digitürk vardı ve 2007 yılı yani Disney Channel'ın ilk ülkemizde Türkçe olarak yayına geçtiği tarihte, çok bağımlısı olmuştum. Ancako kanal Türkiye saatine göre değil, Avrupa saatine göre yayın yapıyordu. Bu sebeple sevdiğim çizgifilmler hep gece saat 3 ila 6 arasında yayınlanırdı ve ben hep kendimi gece saatleri uyanık tutardım.

Bunu uzun süre yapa yapa, uyku düzenimi feci şekilde bozdum. Artık normal saatte uyuyamıyorum ve normal saatte kalkamıyorum.

Uykumu düzeltmek için, 1 gün hiç uyumamayı bile denedim ve gece 12 gibi yattım fakat akşam saat 6-7 gibi kalktım.

Sonuç olarak uykumu düzeltemiyorum. YKS Sınavım için uykumu düzeltmem şart.

Ne önerirsiniz?

Zorunlu ve mecburi durumlar haricinde uykudan olmak doğru değil. Bütün psikolojik hastalıkların temelidir uyku problemi. Ben bipolar hastasıyım, 13 senedir uyku ilacı içiyorum ve bu çok kötü bir şey ilaçla uyuduğum için çoğu zaman uykusuz uyanıyorum. Sana tavsiyem gün içinde uykun olsa bile uyuma geceye sabret. Akşama yorgun düş bunu sürekli yap. Psikiyatri en son çare olsun çünkü ilaçların yararı gibi zararda var. Mesela kilo alırsın hep yersin uyuşuk olursun asabi olursun. Sen dediğimi yap, gündüz uyku mu geldi, uyuma. Zorla gece yatağa yattın mı hiçbir şeyi de düşünme gözlerini kapat ve dinlen.

Kendinizi gün içerisinde yorun spor yapın yürüyüş yapın gerekirse fitness salonlarına gidin ancak şu an pek önermem onu evde elinizden geldiğinde spor yaparak kendinizi yorun bende de uyku problemi vardı bu sayede çözdüm vücut yorgun düşünce otomatik olarak uykusu geliyor insanın bir deneyin bence.

Merhaba. Kendimi bildim bileli çocukluk yaşlarımdan kalma bir durumum var. Ben çocuk yaşlarımdayken evimizde Digitürk vardı ve 2007 yılı yani Disney Channel'ın ilk ülkemizde Türkçe olarak yayına geçtiği tarihte, çok bağımlısı olmuştum. Ancako kanal Türkiye saatine göre değil, Avrupa saatine göre yayın yapıyordu. Bu sebeple sevdiğim çizgifilmler hep gece saat 3 ila 6 arasında yayınlanırdı ve ben hep kendimi gece saatleri uyanık tutardım.

Bunu uzun süre yapa yapa, uyku düzenimi feci şekilde bozdum. Artık normal saatte uyuyamıyorum ve normal saatte kalkamıyorum.

Uykumu düzeltmek için, 1 gün hiç uyumamayı bile denedim ve gece 12 gibi yattım fakat akşam saat 6-7 gibi kalktım.

Sonuç olarak uykumu düzeltemiyorum. YKS sınavım için uykumu düzeltmem şart.

Ne önerirsiniz?

Spora başlamanı öneririm gün içinde yorulmadan rahat uyuyamıyorum şahsen. Kendine uyku saati belirle gece 12 sabah 9 gibi.( tabii YKS sürecinde daha az uyumalısın :D bu sene geçirdim ben de Allah kurtarsın.) Sporda yorulduğun için gece daha rahat uykuya dalarsın ama sabah kesinlikle kalkman lazım. Kalkmak daha zorlar bence onu da bir şekilde halletmen lazım.

Spora başlamanı öneririm gün içinde yorulmadan rahat uyuyamıyorum şahsen. Kendine uyku saati belirle gece 12 sabah 9 gibi.( tabii YKS sürecinde daha az uyumalısın :D bu sene geçirdim ben de Allah kurtarsın.) Sporda yorulduğun için gece daha rahat uykuya dalarsın ama sabah kesinlikle kalkman lazım. Kalkmak daha zorlar bence onu da bir şekilde halletmen lazım.

Sanırım bu arkadaş sınava girmiş bile. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı