Uyku modu sonrası boot uyarısı

Kismebaby

Kilopat
Makaleler
1
Yer
ŞANLIURFA
Daha fazla  
RAM
corsair lpx 3000mhz 2x8gb
SSD veya HDD modeli
sn520 256gb m.2
Ekran kartı
gigabyte rx570 4gb
Anakart
gigabyte b450m s2h
İşlemci
ryzen 1600af
Merhaba, bilgisayarı normal aç kapa yapınca sorun yok ama uyku modu sonrası açtığımda uyarı alıyorum. BIOS boot sıralaması doğru ve bilgisayarda sadece tek işletim sistemi var. BIOS üzerinden hiçbir ayara dokunmadan Save & exit yapmadığım sürece PC açılmıyor.
Not: BIOS pilini yeni değiştirdim. Fotoğraf bana ait değil ama aynı yazı.

hqdefault.jpg

Yani bence format at çünkü sürekli boot uyarısı veriyor gördüğüme göre işletim sisteminde bir sıkıntı var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -1 Eksi
Merhaba, bilgisayarı normal aç kapa yapınca sorun yok ama uyku modu sonrası açtığımda uyarı alıyorum. BIOS boot sıralaması doğru ve bilgisayarda sadece tek işletim sistemi var. BIOS üzerinden hiçbir ayara dokunmadan Save & exit yapmadığım sürece PC açılmıyor.

Eki Görüntüle 1282844

Sisteminize SATA SSD veya HDD takılıysa çıkarıp takın.
Disk hatası verince ben öyle yapıyorum ve çözülüyor.
Tabii bu da disk hatası ise denemekte fayda var.

Eki Görüntüle 1282844

Hocam aklıma gelmişken söyleyeyim BIOS'tan boot sekmesinden Windows kurulu diskinizi 1. sıraya alın.

Yani bence format at çünkü sürekli boot uyarısı veriyor gördüğüme göre işletim sisteminde bir sıkıntı var.
Geçenlerde formatladım.
Sisteminize SATA SSD veya HDD takılıysa çıkarıp takın.
Disk hatası verince ben öyle yapıyorum ve çözülüyor.
Tabii bu da disk hatası ise denemekte fayda var.

Hocam aklıma gelmişken söyleyeyim BIOS'tan boot sekmesinden Windows kurulu diskinizi 1. sıraya alın.
Sistemde 3 adet HDD 1 SATA HDD var denerim.
Ayarlı zaten hocam.

Eki Görüntüle 1282844
sorunu anlayabildiniz mi? ram ve disk dışında sistemimiz birebir aynı. Bilgisayarı boşta bırakıyorum döndüğümde sistemin yazılı olduğu disk boot edilmiyor. Kapatıp yeniden açınca düzeliyor.

Şu an uyku modu ayarlarından sabit diski kapat seçeneğini kapattım, büyük ihtimal düzelecektir ama sorun ssd de ise önlem almak istiyorum.

sorunu anlayabildiniz mi? ram ve disk dışında sistemimiz birebir aynı. Bilgisayarı boşta bırakıyorum döndüğümde sistemin yazılı olduğu disk boot edilmiyor. Kapatıp yeniden açınca düzeliyor.

Şu an uyku modu ayarlarından sabit diski kapat seçeneğini kapattım, büyük ihtimal düzelecektir ama sorun ssd de ise önlem almak istiyorum.
Sorunla uğraşmadan sistemi dağıtıp sattım, benim tahminim m2 ssd ile ilgili sorun oluyor m2 ssd (belkide sadece bu model ) uyku moduna uygun değil uykuya alınca elektrik almıyor ve kendini kapatıyor. 2. ihtimal işletim sisteminin kurulurken oluşan bir sorundan kaynaklanıyor.

Sorunla uğraşmadan sistemi dağıtıp sattım, benim tahminim m2 ssd ile ilgili sorun oluyor m2 ssd (belkide sadece bu model ) uyku moduna uygun değil uykuya alınca elektrik almıyor ve kendini kapatıyor. 2. ihtimal işletim sisteminin kurulurken oluşan bir sorundan kaynaklanıyor.
Ben de her yöntemi denedim düzeltemedim. Az sonra format atıp tekrar deneyeceğim. Olmazsa yarın SSD'yi iade edeceğim, yeni almıştım.

Uyku modunu tamamen kapatıp artık böyle kullanabilirim ama imkanım varken değişim yapmayı düşündüm.

Ben de her yöntemi denedim düzeltemedim. Az sonra format atıp tekrar deneyeceğim. Olmazsa yarın SSD'yi iade edeceğim, yeni almıştım.

Uyku modunu tamamen kapatıp artık böyle kullanabilirim ama imkanım varken değişim yapmayı düşündüm.
Benim çok sık kullandığım bir özellik benim için önemli bazı insanlar hiç kullanmaz eğer sende sık kullanıyorsan değiştir.

- Bu diske format atıp tekrar denedim ama olmadı.

- Sistemimde olan diğer SSD'leri çıkartıp bu diske yeniden format atıp denedim yine olmadı.

- Tüm diskleri takıp diğer diske sistemi kurdum, uyku moduna aldım ve tekrar denediğimde yine olmadı. Bios'a girdiğimde sistemin yazılı olduğu ve diğer disk Boot Menu'de duruyorken bu m.2 SSD her zamanki gibi orada görünmüyordu.
-- Bu m.2 SSD'yi çıkartıp denediğimde uyku modundan sorunsuz uyanabildi bu sefer.
-- Bu m.2 SSD uyku modundan uyanamadığı yetmiyormuş gibi sistemin yazılı olduğu diğer diskin başlamasını da engelliyor.

Yani kısacası sorun ne sistem dosyalarında, ne default ayarlarda, ne de diğer disklerde. Bu sorun sadece bu diskte oluyor ve diğerlerini de engelliyor. Bunun normal olduğunu düşünmüyorum. Değişim talep edeceğim. Değişim olursa sonucu tekrar yazarım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı