Uykusuzluk nasıl yenilir?

Uykusuzluğu nasıl yenerim?
Uyuyarak veya kahve derseniz cevap olarak kabul etmem.

Bir yerde uzun süre fiziksel olarak aktivite yapman lazım. Yük taşımak olur koşmak olur vs. akşam eve gittiğinde yatağa gömülüp uyuyacaksın. Bunu 1-2 hafta yaparsan hazır yaz tatili gelmişken uykun düzene girer

Son düzenleyen: Moderatör:
Özellikle karantina günlerinde uyku düzensizliği çok bariz hemen herkesde görülüyor. Ben bizzat bu sorundan şikayetçiydim. Neyseki akşam saat 10 gibi çıkıp aşağı yukarı yarım saatlik bir koşu, geldiğimde ılık bir duş, biraz süt veya yoğurt ile en geç 12 de uyur oldum. Sabah alarmsız uyanmaya bile başlıyorsun verimli uyuyunca. Dene farkını göreceksin. Virüs nedeniyle spor salonları pek güvenilir değil. Bu yüzden temiz havada koşu gibisi yok.

Arkadaşların da dediği gibi gün içinde fiziksel olarak aktif olunduğunda daha erken uyuma ihtiyacı oluşuyor. Bunun böyle işlediğini karantina günlerinde daha belirgin olarak hissettim. Normalde 11-12 gibi uyurken, şimdi karatinada, sürekli evde hareketsiz durduğumdan gece 3-4 gibi uyuyorum.

Edit: Pardon, ben uyuyamamaktan veya uykusuzluktan şikayet ediyorsunuz sandım :(

Son düzenleme:
Ben soran arkadaşlar yorumlar arasında kaldım. Biraz kafam karıştı. Sanırsam arkadaş uyumamaya çalışıyor ama cevaplarda nasıl erken uyunur anlatılıyor.
Erken uyumak için kendini yor ve laktik asit fermantasyonunu tetikleyen gıdalar tüket.
Ama uyumamak istiyorsan senin ilgini çeken eğlendiren işlere yoğunlaş. Soğuk duş al hatta gerekirse arada hava almak için dışarı çık yapamıyorsan evde buz varsa yakmadan kendini mümkün olduğunca temas et buza.
Kan dolaşımın hızlandığından uykun kaçıcaktır. Aynı şekilde kendini korkutursanda uyuman zorlaşır. Korku filmi ya da bildiğin bir fobini tetikleyebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı