Uykuyu alamamak

traveller1287

Kilopat
Bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum. Ortalama olarak saat 11.30 - 12 civarında yatıp 7.30'da kalkıyorum. Yataktan kalkınca uykumu alamadığımı hissediyorum, duş aldıktan sonra geçiyor. Fakat 9'da başlayan ilk derste bazen kafamı kaldıramayacak duruma geliyorum. Bazen tüm gün boyunca bu durum oluyor.
Çok erken yatamam, derslerime engel olur. Balık yağı- multivitamin almayı düşünüyorum. Bu durumu yaşayan başka biri varsa, yardımcı olursa sevinirim.
İyi sosyaller.

24 yıllık yaşantımda bir kez olsun uykumu aldığımı hissetmedim. Balık yağı, multivitamin ile çözülecek bir şey değil bence. Bazı insanların bünyesi her zaman daha fazla uyku istiyor, hepsi bu :)

Hocam öncelikle yatmadan önce kahve vb. türlerden sakın içmeyin. Bir de çok özel değilse eğer sigara kullanıyorsanız odanızı bol bol havalandırın. Ben sigara kullandığım için sigaranın zararlarından birisi de "sabah uykudan zor uyanıyor ; gündüz uykulu ve yorgun oluyorlar. " eğer ailenizde sigara kullanan varsa dediğim gibi odanızı havalandırın. (Ve gece lambası vs bütün ışıkları kapatınız iyi olacaktır.)

Ne kadar erken yatarsam yatayım, ne kadar çok uyursam uyuyayım erken bir saatte kalkmam gerektiğinde uykulu hissediyorum. Sende de bu durum var galiba.

Beynini fazla uyumuşsun gibi kandırabilirsin. Alarmlara rahat uyanan biriysen bu tekniği kullanabilirsin. 07:30'da kalkman gerekiyorsa alarmlarını 06:50'den itibaren 10 dakika arayla kur. Uyan alarm kapat, uyan alarm kapat, uyan kapat, uyan kapat. 07:30 oluncaya kadar defalarca bilinçli bir şekilde uyanmış olacaksın. Önceki günden kalan bir zihin/beden yorgunluğun yoksa bu şekilde uykunu açabilirsin. Ayrıca telefon elinin altında olmasın, en azından yerinden doğrulup uzanman gerekeceği bir yere koy ki uyku hali ile farkında olmadan kapatıp geçme. Üşenmemek lazım :)

Ayrıca gün içerisinde yeterince enerjiyi depolamak gerekiyor, beslenme ile alakalı da olabilir. Kansızlık varsa uykulu olursunuz, enerjiniz olmaz. Test yaptırabilirsiniz.

Bu sene üniversite sınavına hazırlanıyorum. Ortalama olarak saat 11.30 - 12 civarında yatıp 7.30'da kalkıyorum. Yataktan kalkınca uykumu alamadığımı hissediyorum, duş aldıktan sonra geçiyor. Fakat 9'da başlayan ilk derste bazen kafamı kaldıramayacak duruma geliyorum. Bazen tüm gün boyunca bu durum oluyor.
Çok erken yatamam, derslerime engel olur. Balık yağı- multivitamin almayı düşünüyorum. Bu durumu yaşayan başka biri varsa, yardımcı olursa sevinirim.
İyi sosyaller.
Ön lisansı bu sene bitirdim. Bu sene sınavlara hazırlanıyorum ve bir süre tatildeyim diyebilirim. Ortalama 9-10 saat uyusam bile bazı sabahlar yorgun ve uykumu almamış uyanıyorum. Havalardan kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Bende de var o durum. İstersen akşam 7:30'da yat sabah 7:30 da kalk gene uykulu hissedeceksin. Biraz da yaz ve kış ile alakalı. Kışın daha zor kalkarsın çünkü kışın vücut daha fazla uyku istiyor. Kış uykusu gibi düşün.

İyi sosyaller.
Şehir içindeysen normaldir. Sürekli araç sesleri co2 gazı sürekli tempo vücudunu çok yoruyor. şehir merkezlerinde yaşayan ınsanların çoğunda oluyor bu olay bende dahil. Arada bi yaylaya gittiğimde temiz hava oldugundan 4-5 saat uyudugum zaman çok dinç kalkıyorum. Zamanın oldukta ormanlarda yürüyüş yap temiz hava al.

Bende de aynı problem var ancak sevdiğim bir yere gidiyorsam mermi gibi kalkıyorum yataktan bana mı özel bilmiyorum:)

Geri
Yukarı