Uyumlu çalışan RAM'lerin birden uyumsuzlaşması

ysfaly

Femtopat
Daha fazla  
Anakart
Asus Prime B550mk
İşlemci
Ryzen 5 5600x
Merhaba arkadaşlar. Belirtiğim üzere 2 adet Kingston 8 GB HyperX Fury RGB DDR4 3200MHz CL16 RAM'im var. Bunların birisi Kingston çipli diğeri Samsung çipli.

Dün sabaha kadar RAM'lerim uyumlu ve Dual channel şeklinde 3000MHz'de çalışıyordu DOCP'den 3200e çekmeye çalıştığımda olmuyordu 3 4 defa reset atıp otomatik 3000MHz'e geri dönüyordu. Manuel olarak 3200MHz'e çekmeyi denedim Volt'u da 1.355 Volt verdim sonra kaydet yapıp BIOS'dan çıktım bilgisayar bir anda görüntü vermemeye başladı fanlar vesaire çalışıyor ama görüntü alamıyordum. BIOS'u sıfırlamak için BIOS pilini çıkardım geri taktım, clrtc pinlerinden sıfırlamayı denedim yine görüntü vermiyordu başka ekran kartı takıp denedim yine görüntü alamadım, RAM'leri 2 ve 4. slotta çalıştırdım yine görüntü alamadım en sonunda RAM'leri tek tek denedim Kingston çipli RAM ile görüntü alabildim. Slotlarda mı sıkıntı var diye Kingston çipli RAM'i 4 slotta da denedim 4'ünde de görüntü aldım fakat Samsung çipli RAM'i tek başına taktığımda hiçbir slotta görüntü alamadım daha sabah çalışan RAM nasıl olurda arıza verebilir? Memtest yapmak istiyorum fakat görüntü alamadığım için Memtest de yapamıyorum arkadaşlar. Yardımcı olursanız sevinirim iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Varsa garantiye gönderebilirsiniz. Değişim yaparlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı