Uyuyamıyorum

İhanerdemli

Femtopat
Öncelikle esenlikler. Dostlar uyuyamıyorum sabah ne kadar erken kalkarsam kalkayım yine de uyuyamıyorum, gece 12 oldumu yatağa geçiyorum, uykumun gelmesi için biraz video falan izliyorum sonra uykum geliyor telefonu bırakıp gözlerimi kapatıyorum... Tüm uyku gidiyor. Saatler 3-4 oluyor ve ben hala ayaktayım, sonra beni bir stres basıyor çünkü sabah erken kalkmam gerekiyor ve ben hala uyumamışım...🤦

Uyumak için video izlemek yerine yatmadan önce kitap okuyabilir, duş alabilir, yaklaşık bir saat öncesinde teknolojik aletlerle etkileşiminizi azaltabilirsiniz. Bunlar sizi uyumaya yönlendirir. Eğer yatağınızda uyumak yerine farklı faaliyetler yapmayı alışkanlık edindiyseniz vücut kendini uyku moduna almakta zorlanıyor olabilir. Odanızın şeklini değiştirmek sizi biraz daha rahatlatabilir. Gün içerisinde fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi yormuyorsanız vücudun dinlenmeye çok ihtiyacı olmaz. Bunu da göz önünde bulundurun.

Bence tavsiye vermek yerine sorulması gereken sorular var:
Herhangi bir psikolojik hastalığınız var mı?
Dert ettiğiniz bir durum var mı?
Sınav döneminde olduğunuz için mi uyuyamıyorsunuz?
Pandemiden ötürü uyku düzeniniz mi bozuldu?

Bu uyku problemi pandemi döneminde neredeyse herkeste var pandemi olmadan önce insanlar dışarıda geziyordu eğleniyordu vücudunu yorucak aktiviteler yapıyordu şimdi evlere kapandık geceye kadar vücut yorulmadığı için sizinde uykunuz gelmiyor.

Şu an bende aynı durumu yaşıyorum, uyuyamazsam tüm günümü kaçırmış olacağım 17 de uyanıyorum her gün ve bu beni çok üzüyor. :(

Uyumayacağın zaman yatağa girme, gün içinde çok hareketsiz kalma ve çok yatma, akşamları kafeinli şeyler tüketme çay kahve gibi. Ben de uykumu düzene sokucam bu gün hiç uyumayacağım 2 haftadır saldım bütün gün yatıyorum artık düzene giricem yatmak yok.

Geri
Yukarı