Uyuz olmanın belirtileri nedir?

Özellikle gece kaşıntısı (Uyuz paraziti geceleri yumurtalamak için deri altını kazır)
Hava almayan bölgelerde fazla olur (koltuk altı ve genital bölge özellikle)
Kaşıntısı çok şiddetlidir. (Hastalar tırnakları ile kanatırlar)

Bu bulgular varsa aile hekimine başvur, çok ciddi yoğun bir salgın var. (Suriyeli misafirlerimizin bize hediyesi)

Bende olmuştum, herhangi bir sağlık ocağı bunu teşhis edebilir. Özellikle geceleri artan bir kaşınma uykudan uyanırcasına varsa geçmiş olsun. Kremleri hatırlamıyorum ama sana krem verecekler eğer doğruysa kendimden örnek vereyim:
Ben üstümdeki kıyafetleri hiç çıkartmayıp 3 gün tüm vücudumu kremleyip o kıyafetlerle yatıp kalkıyorum, evi 2 kere uyuz için ilaçlattım. Banyo yaparken sirkeli suyla yapıyordum eğer uyuzsan bunlar önemli.

Özellikle gece kaşıntısı (uyuz paraziti geceleri yumurtalamak için deri altını kazır)
Hava almayan bölgelerde fazla olur (koltuk altı ve genital bölge özellikle)
Kaşıntısı çok şiddetlidir. (hastalar tırnakları ile kanatırlar)

Bu bulgular varsa aile hekimine başvur, çok ciddi yoğun bir salgın var. (Suriyeli misafirlerimizin bize hediyesi)

Resmindeki karakterin dizisinin ismi neydi? Çok eskiden izledim.

Bende olmuştum, herhangi bir sağlık ocağı bunu teşhis edebilir. Özellikle geceleri artan bir kaşınma uykudan uyanırcasına varsa geçmiş olsun. Kremleri hatırlamıyorum ama sana krem verecekler eğer doğruysa kendimden örnek vereyim:
Ben üstümdeki kıyafetleri hiç çıkartmayıp 3 gün tüm vücudumu kremleyip o kıyafetlerle yatıp kalkıyorum, evi 2 kere uyuz için ilaçlattım. Banyo yaparken sirkeli suyla yapıyordum eğer uyuzsan bunlar önemli.

Bende son zamanlarda ara ara kaşınıyorum. Ayaklarımda sinek ışırmış gibi izler var bayağı kaşınıyordu. Şimdi daha iyi ama arada koltuk altlarım bayağı kaşınıyor bu normal mi?

Bende son zamanlarda ara ara kaşınıyorum. Ayaklarımda sinek ışırmış gibi izler var bayağı kaşınıyordu. Şimdi daha iyi ama arada koltuk altlarım bayağı kaşınıyor bu normal mi?
Doktor değilim tabi bilemem ama şöyle gündüzleri rahat akşamları artıyorsa, sıcak su değdiğinde mükemmel bir kaşınma geliyorsa ya da sirke değdiğinde yanıyorsa büyük bir ihtimal. Sirke de beyaz sirke.

Doktor uyuz dedi evet ama internetten bakınca belirtiler de kabarıklık, sıvı akması vb. Şeyler de yazıyordu ama bende öyle bir şey yok stresten de olabilir dedi. Ama uyuz da olabilirsin dedi :/ İlaç falan verdi

Bizzat geçirdim lanet hastalığı. Özellikle uzandığında hareketsiz durduğunda çok şiddetli kaşıntı yapar. Göbek deliği çevresi ve genital bölgede yara izleri vs oluşur. Uyuz hastalığı tedavi edilmezse zamanla geçmez. Doktora git bir an önce tüm vücuduna yayılmadan. Doktor bana bir karışım yazmıştı eczanede krem haline getirip tüm vücut sürmüştüm ve öyle uyumuştum uzun bir süre. Bulaşıcıdır dikkatli ol. Deri yolu ile ve kıyafet ile de geçer çevrene. Giydiğin şeyleri güneş görecek şekilde bir yere koy belirli bir süre sonra arınır. Uzandığın uyuduğun veya dokunduğun yerlere çevren temas etmemeli.

Resmindeki karakterin dizisinin ismi neydi? Çok eskiden izledim.

ALF. Melmak gezegeninden gelen Kedileri "çok seven" uzaylı arkidiş. Benim çocukluğumun dizisi.

Uyuz tedavisi:
1-İç çamaşırı / çarşaf dahil teninize değen tüm giysilerinizi sıcak suda yıkayıp havalandırıyorsunuz.
2-Sıcak suda yıkayamayacağınız giysilerinizi ve diğer eşyalarınızı hava almayan bir torbanın içinde balkona koyun. 3 gün orada kalsın.
3-Kükürtlü sabun kullanın banyo yaparken. Yaralarınızı tahriş etmeden kese yapın ve üstüne kükürtülü sabunla yıkanın. Kurulanın ve doktorun verdiği ilaçları sürün. İlaçların bedeninizde en az 8 saat kalması lazım. Sonra durulanın
4-Evdeki diğer tüm aile fertleri de yukarıda anlattığım tedaviyi uygylasın. 15 dakika temas bile uyuzun bulaşması için yeterlidir.
--------------------------------------------------------
Bir hafta sonra 3. numarada yazdıklarımı tekrar edin. (Bir kür daha tedavi. Uyuz paraziti ne yazık çok dirençli son 2-3 seneden beri)
--------------------------------------------------------
Geçmezse (geçmeme ihtimali var) Dermatolojiye gidin ezcanelere hazırlatılan solüsyonlar var onlardan kullanabilirsiniz.

Ve evet doktorum. 😉

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı