Uzak ve yakın fark etmeksizin bulanık görmek

Autistic Boy

Kilopat
Makaleler
24
Yer
Japonya - Akihabara
Merhaba. Uzağı ve yakını fark etmeksizin gözlerim genelde zaman zaman az puslu veya orta puslu görebiliyor. Bu durum özellikle sokakta bir trafik lambasına baktığımda veya odamda yanan herhangi bir ampüle baktığım zaman, çok abartılı bulutumsu şeyler görüyorum. Oysa eskiden böyle bir sorunum yoktu. Ampül harici bu tür durumlar olduğu zaman ekranı, akıllı telefonda özellikle arkaplanı full siyah fakat beyaz metinler varsa genelde üst üste duble şekilde görme sorunu, tamamen karanlıkta Super Amoled ekranın her tarafı simsiyahken yani ışık yok iken, fakat sadece tek aydınlık Samsung logosu çıktığında bile o logonun etrafında sanki parlatma efekti varmış gibi görmeye başladım. Yani gözlerimde ekstra bir ışık yansıması ve hem uzağı, hem yakını zamana bağlı olarak düşük ve orta derecede bulanık görme sorunum var. Fakat ilginçtir ki kendimi kötü hissedip, son 1-2 seneden beri sık sık ağlayan biri olduğum için genelde ağladıktan sonra gözlerimin neredeyse %90 oranında eski keskinliğine geçici olarak kavuştuğunu farkediyorum. Ancak birkaç saate tekrar eski bulanıklığına dönüyor. Sizce bu sorun neden kaynaklanıyor? Yani olayı özetlemem gerekirse, ışığa bakınca sanki bulutun üzerinde güneş varmış gibi.

Son düzenleme:
Bu astigmat oluyor.
Astigmat'ın tip 2 şeker hastalığı ile bağlantısı var mıdır peki? Mesela şekerim düşünce bulanıklığın artması fakat yemek yiyince ise şekerimin dengelenmesini geçip, şekerimin aşırı seviyeye çıkması sonucu ağız kuruluğuyla beraber gözlerimin daha keskin görmesi?

Astigmat'ın tip 2 şeker hastalığı ile bağlantısı var mıdır peki? Mesela şekerim düşünce bulanıklığın artması fakat yemek yiyince ise şekerimin dengelenmesini geçip, şekerimin aşırı seviyeye çıkması sonucu ağız kuruluğuyla beraber gözlerimin daha keskin görmesi?
Buna cevap verebilecek birikimim yok. Şeker ve görme arasında bir bağlantı olduğunu hatırlıyorum ama siz şimdi söylediğiniz için bağlantıyı kendi kendime şu an kurmuş olabilirim.

Astigmat normal miyopa benzemez. Baş döndürür, geceleri ise ciddi bir görüş kısıtlaması yaşarsın. Ama tam teşhisi doktor verir. Bende astigmatım ama sadece bilgisayar başında gözlük kullanıyorum.

O normal, bende tip 1 diyabetliyim şekerim düşünce etrafın rengi bile gidiyor, düzelince etraf daha net oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı