Uzaktan Eğitim Bilgisayar Programcılığı Ön Lisans Diploması katkı sağlar mı?

ogulcan97

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba.

Ben Marmara üniversitesinde ekonomi 2.sınıf öğrencisiyim. Bir yıl da İngilizce hazırlık okudum. Yazılım öğrenmeye karar verdim. Udemy'den ve Codeacademy'den bazı kursları bitirdim ve yabancı kaynaklardan öğrenmeye de devam ediyorum. Yazılıma ilgim ve yatkınlığım olduğunu bu kurslar sayesinde anladım. Tabii ki daha yolun başındayım ama kariyer olarak yazılım alanında ilerlemek istiyorum. Yaşım itibari ile ve geçen üç senemin de çöpe gitmemesi için ve sınava tekrar hazırlanacak pek imkanım olmadığından bilgisayar mühendisliği bölümü okuyamayacağım fakat internette araştırdığımda başlıkta da belirttiğim gibi bilgisayar programcılığı bölümünün uzaktan eğitimi olduğunu gördüm.

Biliyorsunuz ki aynı anda bir lisans bir de ön lisans programı okunabiliyor. Bende ekonomi bölümüme orta halli bir şekilde devam ederken bilgisayar programcılığı okumamın bana iş hayatında bir faydası olur mu onu merak ediyorum. Eğitim kalitesi olarak herhangi bir beklentim yok açıkcası çünkü genellikle yabancı kaynaklardan çalışıyorum ve bireysel olarak yetişmeye daha fazla önem veriyorum. Alaylı bir yazılımcı olmaktansa bir de 2 yıllık bir üniversite diploması sektörde işime yarar mı? Tabii ki mühendislik diploması kadar etkili değil biliyorum ama okulda hiç yazılım eğitimi almamış olmaktan iyidir diye tahmin ediyorum(bu arada proje geliştirmek ve yazılım alanında ilerlemek için gerekli olan şeyleri ve diplomanın aslında çok şey ifade etmediği gibi bilgileri vb... Şeyleri forumdan bir sürü tavsiye olarak aldım bunları yazmak isteyenlere bunun bilicinde olduğumu söyleyerek hiç yazmadan şimdiden teşekkür ederim :) ). Belirteyim ki okul bittikten sonra yurtdışına gitme imkanım olacak o nedenle aslında yurtdışında bana fayda sağlayabilir mi diploma onu merak ediyorum.

Bu devirde elinde bir diploma olması yeterli bence. Yani hangi bölüm olduğu önemli değil. Zaten Marmara Üniversitesi iyi bir yer olduğu için hangi bölümde okuduğuna bakmazlar.

Aslında eğer işe gireceğin şirket mantıklı davranıyorsa diplomadan önce bilgini kontrol etmeleri lazım. Eğer 10 yıl öncesini konuşuyor olsaydık kesinlikle sana bilgisayar veya yazılım mühendisliği bölümünü okumanı söylerdim ama bu zamanda bilgi daha ön plana çıkıyor.

Her daim projeler geliştir, bilgini arttır. Elinde mülakatlarda ve CV içinde gösterebileceğin şeyler olsun. Yarışmalara katıl, internette freelancer işlere bak.

Kısacası hayır, ekonomi bölümünü bitirdikten sonra eğer yazılımda projeler yapıp ilerlediysen ve hatrı sayılır yerlere gelebildiysen iyi bir iş bulursun.

Geri
Yukarı