Uzay araçları uzayda giderken neden motorlarını çalıştırırlar?

T3tracon

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi forumlar. Merak ettiğim bişey var uzay araçları uzayda giderken motorlarini kullanıyorlar mu yoksa sadece atmosfere girip çıkarken ve yörüngeden ayrılırken vs. gibi hareketlerde mi kullanıyorlar? Uzayda yol alırken de kullanmalari bana mantıksız geliyor çünkü çıktıkları hız neyse o hızla giderler. Uzayda sürtünme yok sonuçta.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar iyi forumlar. Merak ettiğim bişey var uzay araçları uzayda giderken motorlarini kullanıyorlar mu yoksa sadece atmosfere girip çıkarken ve yörüngeden ayrılırken vs. gibi hareketlerde mi kullanıyorlar? Uzayda yol alırken de kullanmalari bana mantıksız geliyor çünkü çıktıkları hız neyse o hızla giderler. Uzayda sürtünme yok sonuçta.
Yönlendirme ve yavaşlama manevraları için kullanılıyor. Atmosferden çıktıktan sonra dünyanın kendi çevresinde dönme hızının da katkısıyla, dönen bir tepsiden fırlayan parça gibi örneğin saatte 17 bin km gibi astronomik hızlara ulaşılıyor. Bu hızla bir gök cismine iniş mümkün olmadığı için yavaşlamak için ya da belirlenen rotayı takip etmek için roket tepkimesiyle manevralar yapılıyor.

Sürtünme yok ama motorlarını çalıştırırsan sonuçta daha yüksek hızlara ulaşırsın ama bildiğim kadarıyla manevra harici kullanmıyorlar. Ekstra yakıt koyup gereksiz maliyetleri yükseltmek yerine daha uzun sürede gitmeyi tercih ediyorlar heralde. İnsanlı mars yolculuklarında kullanıcaklardır diye düşünüyorum 6 ay çok uzun bir süre sonuçta.

Çok teşekkürler şimdiye kadar gördüğüm her filmde vs. Giderken de motorlarını çalıştırdıkları için kafama takılıyordu 😅

Basit mantıkla kendini, yönünü ve hızını ayarlamak için aslında. Tabii bu kadar basit değil ama genel hatları bu. Motorların çalışması da hani sürekli bir itiş gücü için değil daha çok denge kurmak için ihtiyaç kadar çalışıyor. Sonrası zaten Sürtünme sıfır olduğu ve gitmek istediği yerin yörüngesine girdikten sonra ünlü havacı Recep İvedik'in dediği gibi "ak git ya ak git işte" teorisine dayanıyor:)

Yeni konular

Geri
Yukarı