Uzun ömürlü kasa fanı önerisi

F/P ürünü olarak bunu öneririm. CFM değeri oldukça yüksek. Kendi kasama 3 adet takmıştım, oldukça performanslı ve sorunsuz çalışıyorlar. Belli bir RPM hıza çıktığında haliyle ses artıyor fakat genelde 1100-1400 RPM arası çalışıyor fanlar ve rahatsız edici, yüksek bir ses çıkmıyor.
Sessizlik + performans için P12.
Viper'da oldukça iyi bir fan fakat fiyatı çok yükselmiş. Yine de düşünebilirsiniz.
F12 yerine P12'yi tercih etmemin temel sebebi ne olur?
Ayrıca ID-COOLING markasına çok rastladım fakat adını pek duymamış olduğum için yanaşmadım bu fanı ve markayı tavsiye eder misiniz?

F12 yerine P12'yi tercih etmemin temel sebebi ne olur?
Ayrıca ID-Cooling markasına çok rastladım fakat adını pek duymamış olduğum için yanaşmadım bu fanı ve markayı tavsiye eder misiniz?

P12 basıncı daha yüksek olduğu için kasanın ön tarafı yani havayı almak için uygun, egzoz fan olarak düşünürseniz F12 tercih edebilirsiniz. Fanı ve markayı gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Kendi kasamda size attığım linkteki fandan 3 tane kullanıyorum. Ayrıca kardeşimin sisteminde de aynı marka / modelin 3 adet fanı takılı ve R5 3600 işlemcisi için ID-Cooling SE-224XT kule tipi soğutucu kullanıyor. Arctic Freezer'dan bir tık daha performanslı, işlemciyi buz gibi çalıştırıyor.

Arctic P12 PWM PST fanları 10 yıl garantili diye biliyorum:
Arctic Freezer 34 eSports Duo işlemci soğutucumda mevcutlar. Statik basıınç için üretilen fanlar kasa fanı olarak kullanılmakla birlikte aynı CFM değerindeki kasa fanına oranla işlemci hava ve sıvı soğutma radyatöründe kullanıldığında çok daha etkilidir. Yakın mesafeye daha yüksek basınçlı hava üflediğinden metal soğutma bloğunu daha iyi soğutur.
Kasa için CFM değeri daha yüksek fanlara yoğunlaşmanızı öneririm.
Özetle işlemci soğutmada statik basınca kasa soğutmada CFM değerine bakılır.

P12 basıncı daha yüksek olduğu için kasanın ön tarafı yani havayı almak için uygun, egzoz fan olarak düşünürseniz F12 tercih edebilirsiniz. Fanı ve markayı gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Kendi kasamda size attığım linkteki fandan 3 tane kullanıyorum. Ayrıca kardeşimin sisteminde de aynı marka / modelin 3 adet fanı takılı ve R5 3600 işlemcisi için ID-Cooling SE-224XT kule tipi soğutucu kullanıyor. Arctic Freezer'dan bir tık daha performanslı, işlemciyi buz gibi çalıştırıyor.
Arctic P12 PWM PST fanları 10 yıl garantili diye biliyorum:
Arctic Freezer 34 eSports Duo işlemci soğutucumda mevcutlar. Statik basıınç için üretilen fanlar kasa fanı olarak kullanılmakla birlikte aynı CFM değerindeki kasa fanına oranla işlemci hava ve sıvı soğutma radyatöründe kullanıldığında çok daha etkilidir. Yakın mesafeye daha yüksek basınçlı hava üflediğinden metal soğutma bloğunu daha iyi soğutur.
Kasa için CFM değeri daha yüksek fanlara yoğunlaşmanızı öneririm.
Özetle işlemci soğutmada statik basınca kasa soğutmada CFM değerine bakılır.
Az önce ItsAllGoodman adlı kullanıcının tavsiye ettiği SickleFlow 120 ile kıyaslandığında SickleFlow mantıklı bir tercih olur mu? Işıktan feragat edip daha iyi kalite için diğerlerine mi yönelmeliyim?

Az önce ıtsallgoodman adlı kullanıcının tavsiye ettiği Sickleflow 120 ile kıyaslandığında Sickleflow mantıklı bir tercih olur mu? Işıktan feragat edip daha iyi kalite için diğerlerine mi yönelmeliyim?

Hocam RGB sevdalısı biri olmadığım için ışık konusuna bir şey diyemeyeceğim. Benim için önemli olan, ödediğim fiyat karşısında aldığım kalite ve performanstır. Fiyat olarak bakarsak 3 adet ID-Cooling fanın size maliyeti 180 ₺ civarında olacakken, diğer fan 450 ₺ olacak. Sonuç olarak ikisi de uzun zaman boyunca işinizi görecektir. Diğer ürün hakkında bilgim olmadığı için yorum yapamıyorum, bütçenize ve beklentinize göre hareket etmeniz en doğrusu olacaktır.

Hocam RGB sevdalısı biri olmadığım için ışık konusuna bir şey diyemeyeceğim. Benim için önemli olan, ödediğim fiyat karşısında aldığım kalite ve performanstır. Fiyat olarak bakarsak 3 adet ID-Cooling fanın size maliyeti 180 ₺ civarında olacakken, diğer fan 450 ₺ olacak. Sonuç olarak ikisi de uzun zaman boyunca işinizi görecektir. Diğer ürün hakkında bilgim olmadığı için yorum yapamıyorum, bütçenize ve beklentinize göre hareket etmeniz en doğrusu olacaktır.
Öncelikle geç cevap verdiğim için özür diliyorum ve cevabınız için teşekkür ediyorum. Ayrıca bir soru daha sormak istiyorum 3 fan aldığımda bu fanların 4 pin bağlantı kablolarını tek kabloya düşürüp anakarta bağlamak için hangi aparata ihtiyacım var? Birkaç hub gördüm fakat fiyatları çok yüksekti.

Öncelikle geç cevap verdiğim için özür diliyorum ve cevabınız için teşekkür ediyorum. Ayrıca bir soru daha sormak istiyorum 3 fan aldığımda bu fanların 4 pin bağlantı kablolarını tek kabloya düşürüp anakarta bağlamak için hangi aparata ihtiyacım var? Birkaç Hub gördüm fakat fiyatları çok yüksekti.

Anakartta yeteri kadar giriş yoksa fan çoklayıcı almalısınız. Bunu tavsiye edebilirim.

Öncelikle geç cevap verdiğim için özür diliyorum ve cevabınız için teşekkür ediyorum. Ayrıca bir soru daha sormak istiyorum 3 fan aldığımda bu fanların 4 pin bağlantı kablolarını tek kabloya düşürüp anakarta bağlamak için hangi aparata ihtiyacım var? Birkaç hub gördüm fakat fiyatları çok yüksekti.
SickleFlow'un setinden çıkıyor hocam. Eğer başka fan alırsanız bu olabilir.

SickleFlow'un setinden çıkıyor hocam. Eğer başka fan alırsanız bu olabilir.
Anakartta yeteri kadar giriş yoksa fan çoklayıcı almalısınız. Bunu tavsiye edebilirim.
Molex olmaksızın çalışan bunun gibi çoklayıcılar fanın performansına etki eder mi? Alfais 4353 4 Port Fan Çoklayıcı Y PWM Splitter 4 pin CPU 12v Switch Power Güç IDE Çoğaltıcı Molex Kablosu : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Yeni konular

Geri
Yukarı