Uzun ömürlü saat pili önerisi

184424

Hectopat
Makaleler
2
Dijital saatimin kayışları koptu. Kayış fiyatları saatin kendisinden yüksek olunca Casio'ya geri döneyim dedim. Şimdi arka kapağını söktüm. Bayağı uğraştırdı beni açıkçası. Her neyse saatin pil türü en küçüklerden arkadaşlar. Yeni pil alacağım. Hangi pil markası fazla ömür sağlar? Maxell mi yoksa Sony mi?

Hocam saatlerden anlamam ama Sony daha iyidir bence. :)
SON DURUM: Saatin camı kirliydi ve bundan dolayı kendim temizleyip pili değiştirmek istedim. Saat tamircisinden muRata marka saat pili aldım. 3 yıl götürebileceğini söyledi. Şimdi içini açtım da temizlemek için de maalesef saat kurma kolunu sökmem gerekti. Onu da söktüm ve saat parça parça Anadolu oldu. Temizliği yaptım fakat şimdi de bir parça nasıl olmalıydı diye düşünüyorum. Vidalar aşırı küçük. Boylarını ölçtüm yanlış olmasın diye şükür böyle bir sıkıntı yok. Boylarını ve saatin iç takımını makro lens olmasa detaylı göremem. İlk defa saat tamiri ve temizliği yapan biri için sıkıntı durum maalesef. Umarım yapabilirim.

Umarım tamir edip kullanabilirsiniz. Ben güveniyorum size yaparsınız.
1 parça hariç kalanını taktım. Başta çalıştı hatta saat. Sonra çalışmadı. Hava almasın ve parça kaybolmasın diye paketledim. Saatçime götüreceğim dostum. İlk tecrübeler bir başkaymış bu arada. Aşırı heyecanlıydı. Parçalardan kayıp olmaması beni mutlu etti. Zira saatçiyi çok meşgul etmeyecek. Duruşuna göre hiç beklemediğim kir çıktı saatten. Güzel oldu açıkçası. O parçayı da taksam tam olurdu.

Tecrübe kazanmak iyidir. Umarım tamir olup sorunsuz çalışır.
Aldığım pil kendi kendine şişmiş. Yenisi ile değiştirdi pili. Akabinde parçaları da bir güzel taktı adam. Nasıl söktüğümü sordu bir de. Hiç çizik ve hasar vermeden yapmışım. :D

Ama iç mekanizmasını tam çözemedim. Neyse ki halletti. Ama saniye işini çözemedik. Daha doğrusu fark etmedik. Ama şimdi fark ettim. Saniye yelkovanla çakışınca saniye ve dakika ileri gidemiyor. 1 ay sonra temizliğe götürürken bunu belirtirim.

Pil muRata marka tekrardan bu arada.

Geri
Yukarı