Uzun süreli yükten sonra işlemci hemen soğumuyor

Emirxx91

Decapat
Ryzen 3600x kullanıyorum, core boost açık veya kapalı olsa dahi boşta stok fan ile ısı değeri 30-35 arası. Kısa süreli kullanımlardan sonra ısı kaça çıkarsa çıksın, boşa dönünce hemen 30-35 civarına düşüyor. Fakat 4-5 saat oyun oynadıktan sonra masaüstü'ne döndüğüm zaman, kademeli olarak 5-10 dakika içinde ilk 3 dakika 50, sonra 45 Daha sonra 37 36 olarak boştaki minimum ısı değerine geç düşüyor. Kısaca uzun süre belli bir sıcaklıkta kaldıktan sonra minimum sıcaklık değerine ilk bilgisayar açıldığındaki gibi hızlı düşmüyor. Bu normal midir? Cevaplarınız için teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 3600x kullanıyorum, core boost açık veya kapalı olsa dahi boşta stok fan ile ısı değeri 30-35 arası. Kısa süreli kullanımlardan sonra ısı kaça çıkarsa çıksın, boşa dönünce hemen 30-35 civarına düşüyor. Fakat 4-5 saat oyun oynadıktan sonra masaüstü'ne döndüğüm zaman, kademeli olarak 5-10 dakika içinde ilk 3 dakika 50, sonra 45 Daha sonra 37 36 olarak boştaki minimum ısı değerine geç düşüyor. Kısaca uzun süre belli bir sıcaklıkta kaldıktan sonra minimum sıcaklık değerine ilk bilgisayar açıldığındaki gibi hızlı düşmüyor. Bu normal midir? Cevaplarınız için teşekkürler
Stok soğutucuyla kullanıyorsanız hemen düşmesini beklemeyin. Termal macun değişimi uygulanıp tekrar montaj yapılabilir. Bir kaç derece düşecektir fakat kesin sonuç için kaliteli bir soğutucu iyi olacaktır.

Stok soğutucuyla kullanıyorsanız hemen düşmesini beklemeyin. Termal macun değişimi uygulanıp tekrar montaj yapılabilir. Bir kaç derece düşecektir fakat kesin sonuç için kaliteli bir soğutucu iyi olacaktır.

Öncelikle cvpların için teşekkür ederim termal macunu geçen hafta değiştim, dediğim sürelerden sonra tekrardan 30 a kadar düşüyor fakat 3 4 saat yükte kaldıktan sonra yükü boşa atar atmaz hemen düşmüyo yani uzun süre 55 derecedede kalsa 70 tede kalsa ilk 2-3 dk 50 lerde gezip kademeli olarak 30 a düşüyor kısa süreli işlemlerde hemen düşüyor yükü çekince
Bence gayet normal görünüyor. Cool'n'Quiet açıksa ondan olabilir.
O dediğin sekmeyi biosta göremedim, normal modda çalışıyor fan. Yani otomatikte

Bir sorun göremedim ben. Şöyle düşünmek lazım 10 km/h hızla gidiyorsunuz frene bastınız tak durdunuz. 100 km/h hızla gidiyorsunuz frene bastınız 10 saniyede durdunuz. Sorun yok sisteminizde. Sıcaklık değerleride normal yüksek değil.

Kasanıza egzoz veya taze hava fanı alırsanız daha hızlı düşer. Çünkü kapalı kasa içerisinde sistem çalıştıkça ortam sıcaklığıda artıyor. Fan ilk başlarda oda sıcaklığında ki hava ile çalışırkan 1 saat sonra kasa içerisinde ki 40-45 derecelik hava ile çalışmaya başlıyor. Otomatik olarak hem ortamın hem işlemcinin soğuma hızı düşüyor. Kasanıza egzoz veya taze hava fanı ekleyin.

Edit: test etmek açısından birde bunu kasa kapağı açıkken deneyin.

Bir sorun göremedim ben. Şöyle düşünmek lazım 10 km/h hızla gidiyorsunuz frene bastınız tak durdunuz. 100 km/h hızla gidiyorsunuz frene bastınız 10 saniyede durdunuz. Sorun yok sisteminizde. Sıcaklık değerleride normal yüksek değil.

Kasanıza egzoz veya taze hava fanı alırsanız daha hızlı düşer. Çünkü kapalı kasa içerisinde sistem çalıştıkça ortam sıcaklığıda artıyor. Fan ilk başlarda oda sıcaklığında ki hava ile çalışırkan 1 saat sonra kasa içerisinde ki 40-45 derecelik hava ile çalışmaya başlıyor. Otomatik olarak hem ortamın hem işlemcinin soğuma hızı düşüyor. Kasanıza egzoz veya taze hava fanı ekleyin.

Edit: test etmek açısından birde bunu kasa kapağı açıkken deneyin.

Açıklayıcı cevaplarınız için teşekkürler,
Kasada 3 ü egzoz olmak üzere 6 adet fan var core boost açıkken ısı, oyundan oyuna göre değişiyor, bazı oyunlarda 84 lere kadar çıkıyordu anlık olarak tabi sabit değil, core boostu kapatınca en zorlayıcı oyunda bile maks 54 ü görüyor ve stabil voltajla çalıştığı için daha yüksek performans alıyorum, kasa mid tower frisby kasa gözüme biraz küçük geliyor belkide biraz küçük olduğu için olabilir :) yani dediğim gibi boşa atınca çok uzun süre 50 lerde kalmıyor zaten kısa süre içinde en düşük ısı değerine düşüyor sadece kısa süreli işlemlerdeki gibi değil, normali buysa sorun yok:)

Isı değerlerinde hiçbir sıkıntı yok. Verdiğim linkte 95 dereceye kadar bir sıkıntı çıkarmayacağı yazıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı