Uzun yolculuk için LPG vs benzin

İki hesapta da 13 litre yakıyorsunuz 100 km başı, bunun pek doğruluk payı yok. Aynı mesafede tüketeceğiniz miktar LPG'de en az %20 30 daha fazla olacaktır. Ayrıca uzun yolda 13 km çok fazla değil mi? O kadar yakıyor mu cidden?

98 model bir arabada böyle bir şeyi düşünmek gereksiz bence. Zaten LPG kitine uyum sağlamış artık motoru. 3000 TL farkta az değil. Benzinin bir mantığı yok bence.

Bu arada 1000 KM dolaşabilecek misiniz gerçekten?
1000km dolaşma değil, 810 git 810 gel 1620 km yapıyor 180km de şehir içi pay bıraktım.
Arabayı benzinde kullanıyorsan LPG rolanti ayarı yaptır.
Bilgisayarlı gaz ayarına sokmayı düşünüyorum.
Otobüs veya Tren.
Tren öneririm. Fiyatı aşırı uygundur.
Aracımla gitmek istememin özel bir nedeni olmasa konuda otobüs mü yoksa özel araç mi diye sorardım.
Daha düşük maliyet ile gitmek istiyorsan LPG ile gidebilirsin ama yolda sollama yapman gerektiğinde yapamazsın. Benzin biraz daha performanslı çalışıyor LPG'ye göre ama ben sağ şeritte 100 - 110 ile takılırım diyorsan LPG'den şaşma.
Mümkün mertebe ekonomik bir yolculuk düşündüğümden 100-110 sınırlarını geçmeyi düşünmüyorum zaten.

Hepinize yanıtlar için teşekkür ediyorum, o zaman yolculuğu LPG ile yapacağım kesinleşti.

Selam, 1998 Opel tigra a 1.6 16v aracımla bayramda memlekete gidip gelmeyi düşünüyorum fakat kafamı kurcalayan bir konu var, o da şöyle ki;

Benzinle mi gitmeliyim yoksa LPG mi?

A- benzin ile gidersem 1.800km yolda ortalama 3 defa depo fullemem gerek, depom 46 litre 46x3= 138l X 27, 42₺ = 3.783₺, + dönüş masrafı = 7.567₺ yapıyor.

B- LPG ile gidersem 1.800km yolda ortalama 3 defa depo fullemem gerek, depom 45 litre 45x3= 135l X 17, 24₺ = 2.327₺, + dönüş masrafı = 4.654₺ yapıyor.

İki senaryo arasında hemen hemen 3.000₺ fark var fakat kafamı kurcalayan şey şu:

Gideceğim yol toplamda 1.800km veya civarı, bu kadar yolu 3.000₺ kıyıp benzinle sağlıklı bir şekilde mi gitmeliyim? Yoksa LPG ile uzun vadede araç ömrünü mü yemeliyim? Fiyatlar beni biraz LPG'ye itiyor fakat içimdeki aracıma olan sevgim benzin ile git diyor. Çok kararsız kaldım.

Aracımı seviyorum ama bu kadar bariz bir fark varken cüzdanımı sokağa atasım gelmiyor. Fikirlerinizi bekliyorum.

Düzenleme: 1.800km yol gidiş+geliş şeklinde. Bulunduğum yerden memleketime gidiş 810km yapıyor, şehir içi dolaşmayı da hesaba katarak 1.800km diyorum.

Aracınızda zaten LPG kullanılmış ömürden gidilmiş.
Bence LPG ile gidiniz araç Turbo'lu olsaydı benzin derdim kesinlikle.
Tekeriniz yola sağlam bassın.

Aracınızda zaten LPG kullanılmış ömürden gidilmiş.
Bence LPG ile gidiniz araç Turbo'lu olsaydı benzin derdim kesinlikle.
Tekeriniz yola sağlam bassın.
Benden önceki sahibi zaten arabayı araba olarak değil eşek olarak kullanmış maalesef. Çok yorgun bir araç. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı