V-Sync açmak mı limitsiz FPS almak mı?

Mr.Bubbles

Kilopat
Yer
Aydın
İyi günler arkadaşlar bir sorum olacak örneğin bir oyunda aldığınız FPS ekran Hz değerinin çok üstünde buna diyelim ki 144 Hz ekran kullanıyorsunuz ama aldığınız FPS 300 küsür bu durumda oyunda V-Sync açmak mı mantıklı yoksa limitsiz FPS mi mantıklı?

Limitsiz FPS'i açmak daha mantıklı. V-Sync 60 FPS'e sabitlediği için akıcı olmaz. Ama V-Sync açmazsan yırtılma olur fakat yırtılmayı önleyen teknolojiler var örneğin benim ekran kartım AMD monitörde FreeSync destekli hem sınırsız FPS'i açıyorum hem de FreeSync'ı açıyorum FPS'i sabitlemiyor ve hiç yırtılma olmuyor.

Ben rekabetçi oyunlarda limit konulmaması, diğer oyunlarda ise RivaTuner ile FPS limiti koyulması taraftarıyım.

Bu sorunun cevabı duruma göre değişir. Eğer ekranda yırtılmalar görüyorsanız açabilirsiniz. Ancak bu sefer de input lag denilen mouse, klavye ve kontrolör gibi donanımlarda gecikmeler yaşanabilir. Bu sebeplerden dolayı çevrimiçi rekabetçi oyunlarda açılması önerilmez.
Input lag ı düzeltmenin bir yolu var mı hocam ? Mesela CS:GO'da 200-300 FPS alıyorum, V-Sync'ı açınca 60FPS'e sabitleniyor daha akıcı görünüyor fakat input lag oluyor. Aynı durum Minecraft içinde geçerli.

Yeni konular

Geri
Yukarı