V-Sync açmalı mıyım?

ruzgarturhan

Centipat
Ben genellikle LOL, CS:GO, GTA 5 tarzı oyunlar oynuyorum. 75 Hz monitor kullanmaktayım. V-Sync'yi açtığımda yırtılmaların önüne geçebileceğimi biliyorum. Fakat bu ayarı açtığımda oyunda kasma, gecikme tarzı bir şey ile karşı karşıya gelir miyim? Herhangi bir negatif durum ortaya çıkar mı? Onu merak etmekteyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
V-SYNC KAPALI ise “görüntü ayrışması, üst üste binen görüntüler ve şekil bozuklukları” na sebep olur

Yeni ekran karesi, son ekran karesinin ortasına eklenir (üst üste binen görüntüler)

V-SYNC AÇIK ise Gecikme ve Duraksamalar’ a sebep olur

Ekran karesinin çizimi bitip yeni kare eklendiğinde monitör yenilemeye girer bu da gecikme (boşluk) oluşturur.
V-SYNC 60 FPSe sabitler diye biliyorum

FPS oyunlarda açmanı önermem çünkü bir nevi görünütüyü esnetiyor o yüzden sıkıntı oluyor yırtılmaları aldığı için ancak monitörün 60Hz SE adaptive diye mod olur oyunlarda genelde NVIDIA kartın varsa ona alırsan daha rahat edersin yoksa arkadaşlarında dediği gibi yırtılmalar olacak ve rahatsız edecek. Offline oyunlarda güzel oluyor film gibi oynuyorsun çok bir eksisi olmuyor PS4 gibi oluyor hatta.

Arkadaşlar cevaplarınızla yardımcı olmaya çalıştığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bir soru daha sormak istiyorum. Monitörüm FreeSync destekli olduğu için sadece FreeSync açık kalsa diğer bir ayar olan V-Sync'yi tamamen kapatsam ne olur? Yine tearing yaşar mıyım? Sadece onu merak ediyorum.

Arkadaşlar cevaplarınızla yardımcı olmaya çalıştığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bir soru daha sormak istiyorum. Monitörüm FreeSync destekli olduğu için sadece FreeSync açık kalsa diğer bir ayar olan V-Sync'yi tamamen kapatsam ne olur? Yine tearing yaşar mıyım? Sadece onu merak ediyorum.
V-Sync açmanıza gerek yok ama kare limiti koyabilirsiniz.

Nvidia ekran kartlarında buradan yapılıyor.
AMD ekran kartlarındada benzer yöntemle yapılıyor. (Şuan elimde AMD kart yok gösteremiyorum)

1586217530401.png

Ben tamamen performans odaklı yaptım o ayarları hocam.
V-Sync açmanıza gerek yok ama kare limiti koyabilirsiniz.

Nvidia ekran kartlarında buradan yapılıyor.
AMD ekran kartlarındada benzer yöntemle yapılıyor. (Şuan elimde AMD kart yok gösteremiyorum)

Eki Görüntüle 529762

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı