Çözüldü V-Sync/Triple buffer/FreeSync açılmalı mıdır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

in Time

Centipat
Selam arkadaşlar. Sabit 165HZ-FPS almama rağmen oyunlarda takılmalar oluyor nadiren. Bu üç ayar buna sebep olabilir mi merak ediyorum. V-Sync açıkken FreeSync veya triple buffer açılır mı? Veya hangisi açıkken hangisi kapalı veya hangisi kapalıyken hangisi açık olması gerekiyor ya da üçü birden açık dursa bir sıkıntı olur mu? Oyunum akıcı fakat milisaniyelik droplar alıyorum. RX560, 3700X.

Çözüm
Selam arkadaşlar. Sabit 165HZ-FPS almama rağmen oyunlarda takılmalar oluyor nadiren. Bu üç ayar buna sebep olabilir mi merak ediyorum. V-Sync açıkken FreeSync veya triple buffer açılır mı? Veya hangisi açıkken hangisi kapalı veya hangisi kapalıyken hangisi açık olması gerekiyor ya da üçü birden açık dursa bir sıkıntı olur mu? Oyunum akıcı fakat milisaniyelik droplar alıyorum. RX560, 3700X.
Konu 'AMD Free-Sync'in çalışıp çalışmadığını anlamak' Rehber: AMD Free-Sync'in çalışıp çalışmadığını anlamak.
Öncelikle; Radeon Settings > Ekran > "Ekran detaylarını görüntüle" > "Bu ekranın Freesync aralığı x ila y arasındadır." Sizdeki x ve y değerleri nedir? Bu değerlere göre Radeon Settings > "Tüm Grafik Ayarları" menüsüne gelip, Radeon Chill açarak bu değerlerin (x değerinin +3 FPS üstünü, y değerinin - 3 FPS altını) konfigüre ediniz. Ek olarak; Dikey yenileme için bekle ayarını her zaman yapıp "Radeon Gelişmiş Senkronizasyon"u açınız.
Freesync açıkken V-Sync veya diğer yöntemler açılmaz.
VSYNC açmayın diyorsun fakat açmayınca aşırı derecede bildiğin bak abartmıyorum aşşşşşşşırı yırtılma görüyorum freesync açık olmasına rağmen. Millete bakıyorum freesync aç düzelir vs. diyorlar fakat ben açınca yine aynı şey hiçbir değişen bir şey göremiyorum. CSGO Valorant Zula hepsinde aynı sorun

V-Sync açmanı tavsiye etmem bazen input laga sebep olabiliyor. Özellikle rekabetçi oyunlarda seni rahatsız edebilir. Ayrıca bahsettiğin takılmaların V-Sync kaynaklı olacağını sanmıyorum.

V-Sync açmayın diyorsun fakat açmayınca aşırı derecede bildiğin bak abartmıyorum aşşırı yırtılma görüyorum FreeSync açık olmasına rağmen. Millete bakıyorum FreeSync aç düzelir vs. diyorlar fakat ben açınca yine aynı şey hiçbir değişen bir şey göremiyorum. CS:GO Valorant Zula hepsinde aynı sorun

Monitörün FreeSync destekliyorsa eğer yırtılmalar olmaz zaten. Senin ya monitörün desteklemiyor ya da monitör ayarlarından açmamışsındır.

2 farklı Freesync'li monitör kullandım, ikisinde de monitör Hz'inden fazla FPS alınca takılmalar oluyor. Rekabetçi oyunlar hariç, FPS sınırlandırması ile oynuyorum oyunları. CS:GO'da V-sync açmıyorum çünkü input lag gerçekten artıyor. Galiba Freesync bazı monitörlerde beklenileni karşılayamıyor.

Monitör Hz'ine sabitlemeden ETS 2, Assetto Corsa, Rocket League gibi bir sürü oyunda denedim, takılmalar aşırı fazla oluyor. Freesync bir işe yaramıyormuş gibi hissediyorum. Bu oyunları bu yüzden FPS sınırlamasını açarak oynuyorum.

Rekabetçi oyunlar hariç diyorsun ayriyetten bazı monitörleri desteklemiyor diyorsun monitör gayet iyi olduğunu düşünüyorum ASUS TUF 165Hz cidden bu desteklemez mi düzgün? Ayrıca vsync kapattığım zaman öyle bir yırtılıyor ki anlatamam sana anlatamam gel evime göstereyim o derece illa açmam gerekiyor biliyorum input lag oluyor fakat böyle oynuyorum yani ben anlamadım millet nasıl vsync kapalı oynuyor gerçekten zorluk güçlük çekiyorum acaba ben mi açamıyorum diyorum fakat açık her yerden yok abi böyle yırtılma yok yani.
V-Sync açmanı tavsiye etmem bazen input laga sebep olabiliyor. Özellikle rekabetçi oyunlarda seni rahatsız edebilir. Ayrıca bahsettiğin takılmaların V-Sync kaynaklı olacağını sanmıyorum.

Monitörün FreeSync destekliyorsa eğer yırtılmalar olmaz zaten. Senin ya monitörün desteklemiyor ya da monitör ayarlarından açmamışsındır.
Monitörüm 165Hz ASUS TUF Modeli Monitör tuşundan FREE SYNC Premium adlı mod aktif durumda ayrıyetten ekran kartı ayarlarından açık şekilde fakat oyun içi zehir gibi titreme var.

Son düzenleme:
Konu 'AMD Free-Sync'in çalışıp çalışmadığını anlamak' Rehber: AMD Free-Sync'in çalışıp çalışmadığını anlamak.
Öncelikle; Radeon Settings > Ekran > "Ekran detaylarını görüntüle" > "Bu ekranın Freesync aralığı x ila y arasındadır." Sizdeki x ve y değerleri nedir? Bu değerlere göre Radeon Settings > "Tüm Grafik Ayarları" menüsüne gelip, Radeon Chill açarak bu değerlerin (x değerinin +3 FPS üstünü, y değerinin - 3 FPS altını) konfigüre ediniz. Ek olarak; Dikey yenileme için bekle ayarını her zaman yapıp "Radeon Gelişmiş Senkronizasyon"u açınız.

Son düzenleme:
Çözüm

Konuyu tekrar açıyorum fakat dediğiniz tüm adımları uyguladıktan sonra gerçekten işe yaradı bir akıcılık oluştu ve vsync açıkken olan akıcılığı yakaladı diyebilirim. Fakat anlamadığım şey şu çok nadir böyle arada mouseyi ani çevirdiğimde mi desem yoksa başka bir zamanda durduk yere rastgele mi desem bilemedim fakat ani bir yırtılma oluşuyor yine gözle görülcek kadar. Bunun sebebi nedir ?

Konuyu tekrar açıyorum fakat dediğiniz tüm adımları uyguladıktan sonra gerçekten işe yaradı bir akıcılık oluştu ve vsync açıkken olan akıcılığı yakaladı diyebilirim. Fakat anlamadığım şey şu çok nadir böyle arada mouseyi ani çevirdiğimde mi desem yoksa başka bir zamanda durduk yere rastgele mi desem bilemedim fakat ani bir yırtılma oluşuyor yine gözle görülcek kadar. Bunun sebebi nedir ?
Eğer anlık bir FPS düşüşü olursa ve bu düşüş sizin mevcut (x) Freesync aralığından daha düşük olursa durum normaldir. Fakat, Mevcut Freesync aralığında FPS kilitlenmesine rağmen sorun yaşanıyorsa büyük bir ihtimalle driver sorunudur. DDU kullanarak monitör ve GPU sürücülerinizi güvenli modda kaldırıp yeniden WHQL recommended sürücüleri edininiz.

Geri
Yukarı