VA panelde siyah alanlarda ghosting oluşması

tolga1034

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Yeni monitör aldım masaüstünde iken bile fareyi hareket ettirince peşinde ghosting oluşuyor. Monitörde Black smearing de var muhtemelen, bu konuda ne yapmam lazım?
Monitör modeli: VP3481A.

Muhtemelen Samsung LTM340YP03 kodlu 4K 1800R paneli kullanıyorlar. Samsung ve AUO panellerde ghosting sorunu bir tık daha fazla. Garanti kapsamına girmiyor diye biliyorum ancak Premium sınıf bir ürün almışsınız garantiden yararlansanız bile bir şey değişmeyebilir. İade ya da değişim şansınız varsa değerlendirebilirsiniz.

Muhtemelen Samsung LTM340YP03 kodlu 4K 1800R paneli kullanıyorlar. Samsung ve AUO panellerde ghosting sorunu bir tık daha fazla. Garanti kapsamına girmiyor diye biliyorum ancak Premium sınıf bir ürün almışsınız garantiden yararlansanız bile bir şey değişmeyebilir. İade ya da değişim şansınız varsa değerlendirebilirsiniz.
Teşekkür ederim cevabınız için. 14 günlük iade değişim hakkımı kullanmak istiyorum açıkçası kullanılan paneli nasıl öğrenebilirim.

Teşekkür ederim cevabınız için. 14 günlük iade değişim hakkımı kullanmak istiyorum açıkçası kullanılan paneli nasıl öğrenebilirim.

Çoğu üründe panel tipi ''VA/IPS/TN'' şeklinde bir yerlerde not düşülür ürün sayfasına. VA panellerin hemen hepsinde bu sorun ile karşılaşırsınız. İnternette ''black smearing'' diye aratırsanız benzer örneklerine denk gelebilirsiniz.

Fast-IPS ya da TN panellere yönelebilirsiniz oyun oynuyorsanız daha mantıklı bir seçim olur.

Ben TFTCentral sitesinden takip ediyorum monitör dünyasını. Panel tipleri ve özellikleri burada listelenmiş.

Aslında kullandığınız monitör sağlam özelliklere sahip. Genelde profesyonel tasarımcıların tercih ettiği özelliklere sahip. İlk önce OSD menüsünden renk ve mod ayarlarını biraz kurcala. OverDrive seçeneği keskinliği arttırır ve ghostingi düşürür. Ayarlar fayda etmez ise IPS monitör araştıracaksınız.
Örnek olarak Asus ProArt PA348CGV Monitör

Böyle durumlarda iade alındıktan sonra teknik servise gönderilip ekranın kaç saat açık kaldığına, bu zamana kadar kaç watt tükettiğine bakılıyor. Örneğin 1-5 saat arası kullanım varsa iade kabul edilebiliyor ama 30 - 50 saat arası kullanım varsa iade talebi iptal edilebilir. 14günlük cayma hakkı kullanılmamış ürünler için geçerlidir genellikle. Satın aldığınız yerin müşteri memnuniyeti politikası da önemli tabi.

Oyun oynuyorsanız.

Aslında sadece LoL oynuyorum denilebilir. Onun haricinde güzel hikayeli oyunları oynuyorum.

Bu siteye bakarken ama paneli bilmek gerekiyor galiba modele göre sıralanmamış.

Genelde profesyonel tasarımcıların tercih ettiği özelliklere sahip.

Yeni web tasarım öğrendiğimden kaynaklı aldım bu monitörü. Gerçekten güzel renklere sahip ama OverDrive seçeneğini bulamadım bu monitörde. Low input lag ve response Time'larla oynadım ama yok geçmiyor. Sitede orta tuşa basılı aşağı kaydırdığım zaman yazılar hafiften üste kayıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı