Rehber VAC yasaklaması alan hesaba ekli olan telefon numarasını farklı bir hesapta kullanabilir miyim?

Forumda sürekli rastladığım sorulardan birine açıklık getirmek istedim. Sebebi ise bu konu hakkında her kafadan farklı bir ses çıkması.

VAC yasaklaması aldığım hesaptaki telefon numarasını farklı bir hesaba eklersem tekrar yasaklanır mıyım?

Hayır efendim, tekrar yasaklanmazsınız. Yasaklanırsınız diyenlere, ben ekledim yasaklandım diyenlere de aldırış etmeyiniz. Zira bu bilgi gerçeği yansıtmamakta ve resmi konudaki bilgilerle çelişmekte.

Öncelikle bu konu hakkında Valve tarafından verilen orijinal cevaba bir göz atalım.

How do VAC bans relate to phone numbers?

VAC bans are applied to all accounts sharing a phone number at the time of the infraction. For this (and many other) reasons we do not recommend sharing your phone number or using another user's phone number on your Steam account. Accounts sharing the phone number that do not own the game the VAC ban is for will still receive a VAC ban and will not be able to purchase the game moving forward.

There are no restrictions placed on phone numbers that were on an account when the account was VAC banned; phone numbers can immediately be used on new accounts.

Burada dikkatinizi çekmek istediğim bir cümle mevcut. O da "at the time of infraction" cümlesi. Bu cümle maalesef Türkçe makalede çevirilmemiş. Bu yüzden de kafa karışıklığına sebebiyet vermekte.

Basit bir şekilde çevirecek olursak; "VAC yasakları, ihlal sırasında telefon numarasını paylaşan tüm hesaplara uygulanır" diyor. İhlal sırasında demek, yasaklamanın uygulandığı sırada demek. Bu da numarayı sonradan farklı bir hesaba ekleyince yasaklama almayacağınız anlamına geliyor. Bunu destekleyen mesaj ise yine resmi konuda mevcut.

"Hesap, VAC yasaklaması aldığı esnada hesapta bulunan telefon numaralarına kısıtlama uygulanmaz. Bu numaralar hemen diğer yeni hesaplarda kullanılabilir."

Bir de Türkçe makaleye göz atalım;

Bir VAC yasaklaması telefon numaramı ne yönde etkiler?

VAC yasaklamaları, yasaklamanın uygulandığı hesaptaki telefon numarasını paylaşan bütün hesaplara uygulanır. Bu ve diğer birçok nedenden ötürü telefon numaranızı paylaşmanızı ya da başka bir kullanıcının telefon numarasını paylaşmanızı tavsiye etmiyoruz. VAC yasaklamasının uygulanmış olduğu oyuna sahip olmayan ve bu telefon numarasını kullanan hesaplara da aynı şekilde VAC yasaklaması uygulanacaktır, bu nedenle de o oyunu artık alamayacaklardır.

Gördüğünüz gibi "at the time of infraction" cümlesinden eser yok. Türkçe çevirisi maalesef eksik yapılmış.

Özet geçecek olursak; Hesaptaki telefon numarasını sorunsuz bir şekilde farklı hesaba kaydedebilirsiniz.

Not: Eğer daha önce hile kullandıysanız mutlaka kalıntıların temizlendiğinden emin olun. Telefon numarasını farklı bir hesaba eklediniz diye yasaklanmazsınız, fakat kalıntılardan dolayı tekrar yasaklama almanız mümkün. Numaranızı ise asla ve asla diğer kullanıcılarla paylaşmayın.

Buna ek olarak; VAC sistemi e-posta ve IP adreslerini etkilemez. Etkilenen tek bir şey var, o da telefon numaraları.

1645103192297.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir hesabınız VAC yediği sırada, diğer hesabınıza telefon numarası ekli miydi?

Hatırladığım kadarıyla yasak olmayan hesabı sonradan eklemiştim. Ceza verildiği an ile alakalı bir durumsa o konuyu bilmiyorum. Ama ceza alma vakti ile çok yakın bir vakitte eklediğim için tam olarak emin değilim.
Bilgilendirme Valve tarafindan yapiliyor. Kisacasi bilgide herhangi bir yanlislik söz konusu degil. Bilgiler kaynaklariyla beraber verildi.

Özür dilerim "ihlal sırasında" kısmını gözden kaçırmışım.

Hatırladığım kadarıyla yasak olmayan hesabı sonradan eklemiştim. Ceza verildiği an ile alakalı bir durumsa o konuyu bilmiyorum.
Evet, öyle.

A ile B'e Steam hesapları diyelim.

A hesabında "F" telefon numarası ekli diyelim.
B hesabında da "F" telefon numarası ekli.

İkisinin de VAC durumu temiz. Aynı anda tek bir telefon numarası (F) iki hesapta ekli.

A hesabı VAC yediğinde B hesabı da VAC yer.

A hesabındaki telefon numarası B hesabında ekli değil ise, sadece A hesabı VAC yer.

A hesabı VAC yedikten sonra telefon numarası B hesabına eklenirse B hesabı VAC yemez.

Ben yaklaşık 5 yıl önce VAC ban yedim. Diğer hesabıma kendi telefon numaramı ekleyemiyorum, o hesapta ban yer diye. Şimdi ben yan hesabımın numarasını VAC banlı hesabın numarasıyla aynı yaparsam ban yemez miyim? Kararsız kaldım. Eminim ki yorumalar da yine ban yersiniz diyenler olacak. Konu takibimde.

Evet, öyle.

A ile B'e Steam hesapları diyelim.

A hesabında "F" telefon numarası ekli diyelim.
B hesabında da "F" telefon numarası ekli.

İkisinin de VAC durumu temiz. Aynı anda tek bir telefon numarası (F) iki hesapta etkin.

A hesabı VAC yediğinde B hesabı da VAC yer.

A hesabındaki telefon numarası B hesabında ekli değil ise, sadece A hesabı VAC yer.

A hesabı VAC yedikten sonra telefon numarası B hesabına eklenirse B hesabı VAC yemez.
Tam olarak böyle.

Yeni konular

Geri
Yukarı