Vaka sayılarına bugün ne oldu?

Eski hükümetlere kuyrukmuş, şuymuş buymuş diye laf atarlar ama bildiğim kadarıyla ne aç kalan vardı ne de ihtiyat akçesi gibi en önemli şeyleri yiyen bir yönetim vardı. Tam bilmiyorum da yanlışım varsa düzeltin.
O tüp kuyruğu olayı aslında bize farklı anlatıldı. Şimdi o zamanlar bizim ülkemize ambargo uygulandı. Ülkemizden gaz çıkmadığı ya da az çıktığı için tüp kuyrukları oluştu. Yani sorun parasızlık değildi, ambargo vardı o zaman.

Aslında halkın içinden bakarsakta halkında mecbur çalışması lazım eve ekmek götürmesi lazım. Vaka artıyor diye halkı suçlamakta biraz insafsızlık olur tabii.

O paralar ile esnafa yardım yapılıyor. Kaç paraydı hatırlamıyorum.
Esnafa yapılan yardımlar o bahsi geçen paraların bir milyonda *BİRİ* bile dahi olamayacak kadar az :) Yardım dediğin de 500 TL kira yardımı. Buna sadece gülerim. 5000-10000 TL hatta daha üstünde bile dükkan kiraları ödemek zorunda olan işletmeler mevcut Türkiye üzerinde. 1 ay 1000 TL yardım verdiler, 500 TL kira yardımı sağladılar ve sonrasında biz yardım yaptık dediler. Yardımı bırak, harçlık bile olamayacak kadar az paralar bunlar.

Hocam diğer ekonomisi olan ülkelere baktığımız zaman 14 günlük karantina verdikleri zaman insanların maaşlarını karşılıyor. Tabii ki bizim devlete verdiğimiz paralar halka gitmediği için insanlara öyle bir yardım yapılmıyor.

Korona virüs aşısı için de deli gibi para isteniyor o yüzden maaşlarını karşılamaları gayet normal.

O tüp kuyruğu olayı aslında bize farklı anlatıldı. Şimdi o zamanlar bizim ülkemize ambargo uygulandı. Ülkemizden gaz çıkmadığı ya da az çıktığı için tüp kuyrukları oluştu. Yani sorun parasızlık değildi, ambargo vardı o zaman.
Evet, ama sadece o değil, 1970'li yıllarda petrol krizi de vardı dünya genelinde. Ayrıca ambargodan ziyade ambargonun sebep olduğu döviz kıtlığı sebebiyle de oluştu bu tüp kuyrukları ve benzerleri. İnternetteki kaynaklarda ABD'de bile petrole ulaşımda büyük zorluklar yaşanmıştı.

Esnafa yapılan yardımlar o bahsi geçen paraların bir milyonda *BİRİ* bile dahi olamayacak kadar az :) Yardım dediğin de 500 TL kira yardımı. Buna sadece gülerim. 5000-10000 TL hatta daha üstünde bile dükkan kiraları ödemek zorunda olan işletmeler mevcut Türkiye üzerinde. 1 ay 1000 TL yardım verdiler, 500 TL kira yardımı sağladılar ve sonrasında biz yardım yaptık dediler. Yardımı bırak, harçlık bile olamayacak kadar az paralar bunlar.

Salgından etkilenen 133 iş kolundaki esnafa 2021 yılının ilk üç ayında 1000 TL hibe ve büyükşehirde 2250 TL diğer şehirlerde 1500 TL kira yardımı yapılacak. diye biliyordum ama ben.
Karantinanın ilk zamanları da maaşları karşılıyorlardı diğer ülkeler.
Aşı derken bildiğimiz aşı değil yani hastanede kalma vesaire.

Salgından etkilenen 133 iş kolundaki esnafa 2021 yılının ilk üç ayında 1000 TL hibe ve büyükşehirde 2250 TL diğer şehirlerde 1500 TL kira yardımı yapılacak. diye biliyordum ama ben.
Kira fiyatlarından habersizsin galiba. Büyükşehirler de 750 TL, diğer şehirlerde 500 TL yardım yapılıyor. Bu para çok yetersiz.

Geri
Yukarı