Vakumlu laptop soğutucu zararlı mı?

Derece olarak fark ettiğini söylüyorlar zararsız diyenlerde var alttan soğutanlar daha iyi mi sizce.
Laptoptaki fanlar sadece belirli sıcaklıklarda çalışmak üzere ayarlanmıştır yani sürekli bir çalışmaz. Vakumlu fan ise sürekli çalışmakta olduğu için ve fanlara göre farklı dönme hızları çalıştırdığı için yıpranma bu nedenle oluyor.

Bende öyle bir kanıya vardım çünkü benim laptop 60 dereceye geldiğinde fan 5 dakika bağırıyor sonra susuyor.

Şu yana takılan değilmi kullandığınız gördüm internette araştırayım dedim.

Ben fazla o işlerden anlamıyorum maalesef dışarıda çıkamam bana ne kadara MÂL olur?

Evet onu kullanıyorum.

Yıpranmasının sebebi motorun dıştan etki görmesi. Yapraklara bir şey olmuyor yani.
Ayrıca gücü bazı laptopların fanından güçlü olabilir. Max RPM'den hızlı dönerse fanı elinize alırsınız.

Laptoptaki fanlar sadece belirli sıcaklıklarda çalışmak üzere ayarlanmıştır yani sürekli bir çalışmaz. Vakumlu fan ise sürekli çalışmakta olduğu için ve fanlara göre farklı dönme hızları çalıştırdığı için yıpranma bu nedenle oluyor.

Nasıl etkileyeceğini biliyorum arkadaşlar. Demek istediğimi anlatamadım sanırsam, bu fanı kullanan kişi istediği sıcaklığı alamıyor ki fanları yetersiz kalıyor yani düzgün çalışmadığı için kullanıyor. Yani zaten bozuk olan fanı niye umursasın ki adam?

Bence o cihaza hiç dokunmayın. Hem boşuna masraf olur hem de 65 derecede çalışan bir cihazı daha ne kadar soğutabilirsiniz ki 😀

Temizleyeceğim diye daha kötü yapma ihtimaliniz var. Cihaz ne zaman 85 dereceleri görür o zaman temizlensin.

Gördüğü oluyor 6-7 saatlik kullanımda ama hiç 80 görmedim maks 78 gördüm hani öyle olduğunda devreye sokayım diye düşünüyorum.
Ya da alttan kullanılanları kullanırım.

Benim 6. nesil İ7 işlemcim oyunlarda sabit 95 derece oluyordu. Ne soğutucu taktım ne temizlik yaptım. 2 yıl kadar kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım. Gerçi şuan temizlik de yaptım ama hala işlemci 95 derece :D

Hangi cihazı kullanıyorsunuz, merak ettim :) @M1none1

HP laptop 15 AMD Radeon R520'i57.nesil 8.GB RAM oyunlarda bir sıkıntım yok rahat oynatıyor ama ara sıra sıcaklık 78E kadar çıkıyor.
Ne laptoplar gördük biz on bin liradan fazla veriyorsunuz ama 100'lere dayanıyor :D.
85'ten yukarı olmadığı sürece sorun yok, sizin laptopta da olması zor.

Almama gerek yok o zaman diyorsunuz zaten vakumludan vazgeçtimde size birşey sormak istiyorum normal soğutucu alsam 70'lere çıktığında çalıştırsam sorun olmaz değil mi zarar vermez fanlara.

HP laptop 15 AMD Radeon R520'i57.nesil 8.GB RAM oyunlarda bir sıkıntım yok rahat oynatıyor ama ara sıra sıcaklık 78E kadar çıkıyor.

Almama gerek yok o zaman diyorsunuz zaten vakumludan vazgeçtimde size birşey sormak istiyorum normal soğutucu alsam 70'lere çıktığında çalıştırsam sorun olmaz değil mi zarar vermez fanlara.
Hayır, alta konulan soğutucular zarar vermez. Ama onların da kalitelisi olması lazım, yoksa tozdan başka bir şey değil onlar da.

Geri
Yukarı