Valorant Çatışmada FPS Düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10

melody01

Hectopat
Valorant oynarken normal çatışma vs. olmadığı zaman ortalama 90-150 arası FPS alıyorum. Son 1-2 haftadır çatışma esnasında 30-40 FPS'lere düşüyor. Riot destekten fazla bir yardım alamadım açıkçası sürekli aynı şeyleri söyleyip duruyorlar. Belki buralarda daha önce sorunu yaşamış, çözümünü bilen birisi vardır umuduyla yazıyorum. Sistem detaylarımı aşağıya bıraktım.

İşletim sistemi: Windows 10 Pro 64-Bit
İşlemci: Quad Core Q9500.
RAM: 8 GB DDR3 (kaç MHz bilmiyorum hiç bakmadım ama sorunun RAM olduğunu düşünmüyorum.)
Ekran kartı: GT420 2 GB.

Oyunu düşük ayarlarda 1366x768 çözünürlükte oynuyorum. Oyun SSD'ye kurulu.

FPS'in düştüğü anda GPU, CPU kullanımlarını kontrol edin, muhtemelen CPU kullanımı bir anda %99'a fırlıyor.
Dediğiniz gibi test ettim, riot destekte bana görüntü ayarlarından bir kaçını yükseltmemi önerdi, bunu test ederken ayarları değiştirerek denemeler yaptım.

Ayarlar en düşükteyken GPU kullanımı %60-%70 arası gidip geliyor.

Arayüz kalitesi: Orta, Bloom: Açık olarak yaptığım testlerde GPU kullanımı %80-%85lere çıktı ve fps düşmesi biraz daha azaldı. Hâla düştüğü oluyor ve düştüğünde dediğiniz gibi CPU kullanımı %100lere ulaşıyor. Arka planda işlemciyi kullanan bir şeyler olduğunu düşünüyorum. Virüste olabilir, sıradan bir programda.

Dediğiniz gibi test ettim, riot destekte bana görüntü ayarlarından bir kaçını yükseltmemi önerdi, bunu test ederken ayarları değiştirerek denemeler yaptım.

Ayarlar en düşükteyken GPU kullanımı %60-%70 arası gidip geliyor.

Arayüz kalitesi: Orta, Bloom: Açık olarak yaptığım testlerde GPU kullanımı %80-%85lere çıktı ve fps düşmesi biraz daha azaldı. Hâla düştüğü oluyor ve düştüğünde dediğiniz gibi CPU kullanımı %100lere ulaşıyor. Arka planda işlemciyi kullanan bir şeyler olduğunu düşünüyorum. Virüste olabilir, sıradan bir programda.
İşlemciyi yoran uygulamaları kapatın ve tam virüs taraması yapın, bunlar da işe yaramazsa işlemci yetersiz geliyordur artık.

Son 2 haftadır bu sorunla karşılaştığımı belirttim konuda fark ettiyseniz, daha öncelerde herhangi bir drop yaşamadan rahat rahat oynuyordum oyunu. Neden normal açıklarsanız sevinirim.
Nedenini bilmiyorum fakat benim de FPS değerlerim çatışma anında ciddi düşüyor, eskiden böyle düşüşü yoktu. Sendeki kadar düşüş yok fakat ciddi düşüş yaşıyorum.

Geri
Yukarı