Valorant çöküyor

İşletim sistemi
Windows 10

Levent_Yusuf

Decapat
Daha fazla  
Yakın zamanda yeni bir PC topladım. Valorant oynarken hiçbir hata vermeden çöküyor. Bazen de direkt mavi ekran veriyor. Nasıl çözebilirim?

Bilgisayar ile ilgili bir sorun olduğunu zannetmiyorum Valorant'ın son güncellemesiyle birçok kişi hata yaşıyor.

• Windows tuşuna ve aynı anda R tuşuna basarak Çalıştır menüsünü aç.
  • Açılan Çalıştır penceresinde, "MSConfig" yaz ve Tamam'a tıkla.
  • "Hizmetler" seçeneğine tıkla.
  • Burada bulunan " Tüm Microsoft hizmetlerini gizle" seçeneğini işaretle.
  • Listede bulunan tüm hizmetleri seç ama VGC isimli hizmetin seçili olmadığından emin ol. Daha sonra "Tümünü devre dışı bırak" butonuna. Tıkla.
  • "Uygula"ya ve daha sonra "Tamam"a tıkla.
  • Bilgisayarını yeniden başlat.
  • Dediğimi yaptıktan sonra temiz bir restart atacaktır Valorant. Bir dener misin?

Yakın zamanda yeni bir PC topladım. Valorant oynarken hiçbir hata vermeden çöküyor. Bazen de direkt mavi ekran veriyor. Nasıl çözebilirim?
sende sorun yok ben açamıyorum bile direk mavi ekran valorant bunu düzeltecektir

Riot'un ticketime verdiği yanıtı sizinle paylaşmak isterim konu olarak atacaktım fakat kabul edilmedi nedenini anlamış değilim.

Cevabımı beklediğin için teşekkürler. WildRift'in hızlı bir şekilde gelişmesi, VALORANT ve League of Legends'da meydana gelen yenilikler ile birlikte ufak bir yoğunluk söz konusu. Bu yüzden bazı biletlere cevap verirken bir tık gecikebiliyoruz. Bu konuda affına sığınıyorum. :)

Bu noktada direkt olarak bir inceleme yapmadan önce sana bazı çözüm adımları sunacağım. Çözüm adımlarını başlıklar altında kategorize edilmiş şekilde bulabilirsin. Bu çözüm adımında yaşadığın sorun için genel çözüm adımlarının yanında ek olarak gelecekte yaşayabileceğin sorunlar içinde bir çok çözüm adımı bulunuyor. Yani gelecekte de tekrar bir sorun yaşarsan bu biletindeki adımları uygulayarak sorunu çözebilirsin. ^^ Ayrıca teknik sorunlar konusunda yardımcı olabilecek makalelerimizin bulunduğu sayfaya da BURADAN ulaşabilrisin. O zaman hadi başlayalım. ^^

Bu arada eğer ki VALORANT'ı açarken (İstemciyi açtıktan sonra OYNA tuşuna bastığın zaman) bilgisayarının donması, Windows'un yanıt vermeyi kesmesi gibi sorunlar yaşıyorsan bu hatanın üzerinde çalışıyoruz ve kısa sürede çözüleceğinden emin olabilirsin. Tabi bu sırada Çökme ve FPS Sorunları başlığı altındaki çözüm adımlarını da deneyebilirsin. Kimi zaman yardımcı oluyorlar. ^^

Son Yamadan Sonra Yaşanan Mavi Ekran Sorunu ve Sesli Sohbet Ayarlarının/Kişilerin Ses Seviyesinin Sıfırlanması​

Dostum bu hata maalesef ki son yamadan sonra oluştmaya başladı ama hiç dert etme. Kısa sürede çözüleceğinden emin olabilirsin. ^^ Bazen böyle ufak aksilikler olabiliyor tabi. Oyun gelişirken ve güzelleşirken böyle ufak pürüzler çıkabiliyor. Bunun nedeni ise her bilgisayar aynı işletim sistemini kullansa da birbirlerinden oldukça farklılar. Bu yüzden nadiren böyle ufak uyuşmazlıklar yaşanabiliyor ama ekip arkadaşlarım çoktan çalışmalara başladılar bile. Çok yakında bu sorunda çözülecektir. ^^

Çökme ve FPS Sorunları​

İlk olarak ekran kartını güncelleyelim. Bunu yaparak yaşanan çökme, görüntü bozuklukları ve fps sorunlarının önüne geçebiliriz.

• NVIDIA Ekran kartını güncellemek için BURAYA
  • AMD Ekran kartını güncellemek için BURAYA
  • Intel Ekran kartını güncellemek için BURAYA
Ayrıca eğer antivirüs programı kullanıyorsan sil lütfen. Oyun dosyalarına engel olabiliyor. Böylece yükleme ekranına geçerken sorun yaşayabilir ya da oyun içerisinde bazı özellikler olması gerektiği gibi çalışmayabilir.

Oyunun uyumluluk modunda çalışmadığından da emin olalım. Bunun için masaüstündeki oyun simgesine sağ tıkla ve Özellikler seçeneğine bas lütfen. Uyumluluk sekmesine geldikten sonra Programın çalıştırılacağı uyumluluk modu seçeneğinin işaretli olmadığından emin ol lütfen. Ayrıca Bu programı yönetici olarak çalıştır seçeneğini de işaretleyebilirsin.

Arka planda çalışan gereksiz uygulamaları da kapatalım.

• Windows tuşuna ve aynı anda R tuşuna basarak Çalıştır menüsünü aç
  • Açılan Çalıştır penceresinde, "msconfig" yaz ve Tamam'a tıkla
  • "Hizmetler" seçeneğine tıkla
  • Burada bulunan " Tüm Microsoft hizmetlerini gizle" seçeneğini işaretle
  • Listede bulunan tüm hizmetleri seçip "Tümünü devre dışı bırak" butonunu tıkla
  • Listede VGC adlı hizmeti devre dışı bırakmadığından emin ol. VGC hizmeti Vanguard olduğu için oyuna girerken sorun yaşayabilirsin.
  • "Uygula"ya ve daha sonra "Tamam"a tıkla
  • Bilgisayarını yeniden başlat
Bu arada hizmetler içerisinden kapatmak istemediğin bir hizmet varsa açmış olduğun Hizmetler penceresinden o hizmeti tekrar açabilirsin. ^^

Sonrasında ise bilgisayarını performans moduna alalım. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsin. ^^

• İlk olarak Windows tuşuna ve aynı anda R tuşuna basarak Çalıştır menüsünü aç,
  • Açılan Çalıştır penceresinde, "sysdm.cpl" yaz ve Tamam'a tıkla,
  • Karşına "Sistem Özellikleri" penceresi açılacak,
  • Gelişmiş sekmesinin Performans bölümünde yer alan Ayarlar butonuna tıklayıp Performans Seçenekleri penceresini aç,
  • Orda bulunan "En iyi performans için ayarla" seçeneğini seç ve "Tamam" butonu ile onayla.
  • Bu adımdan sonra bilgisayarındaki yazılarda bi gariplik olursa bana söyle lütfen. ^^
Güç ayarlarını yapalım;

• Denetim Masası'na gir.
  • Donanım ve Ses sekmesine tıkla.
  • Güç seçeneklerine tıkla. Buradan "Yüksek Performans" seçeneğini aktif edebilirsin.

Yükleme Ekranı ve Bağlantı Sorunları, Zaman Aşımı, Van 0, Van 1, Van 29, Van 38, Van -104, Van -102, Van 128, Van 138, Van 1067​

İlk olarak sisteminde Hamachi, herhangi bir antivirüs programı ve VmWare olmadığından emin ol lütfen. Eğer bunlardan biri yüklü ise sil lütfen. Ayrıca yukarıdaki adımda da bahsettiğim gibi arka plandaki gereksiz uygumaları kapat lütfen.

Sonrasında IPv6'yı kapatalım. Bunun için bir video geliyor.

• Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
DNS adresini de değiştirelim;

• Windows tuşuna bas.
  • "Denetim Masası" yaz.
  • "Ağ ve İnternet"i seç.
  • “ Ağ ve Paylaşım Merkezi'ne” tıkla
  • Gelen ekranda sol tarafta bulunan; "Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin" seçeneğini seç.
  • Aktif olarak kullandığın bağlantıların burada olacaktır. Kullandığın bağlantıya çift tıklayıp gelen pencerede "Özellikler" seçeneğini seç.
  • İnternet Protokolü sürüm 4'ü seçip tekrar "Özellikler" seçeneğini seç.
  • Gelen ekranda "Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğini seç.
  • DNS olarak; 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 kullan.

VALORANT Gerekli Programı Kuramadık Hatası, Yeniden Başlatma Hatası, Van 44, Van 45, Van -81​

Bu noktada yapmamız gereken Denetim Masası üzerinden VALORANT ve Vanguard'ı (bazı durumlarda Vanguard yüklenmemiş olabiliyor) tamamen kaldır lütfen. Ayrıca C:\Riot Games klasörünün içerisinde bulunan Riot Client dosyasını sil lütfen. Sonrasında güvenlik duvarını devre dışı bırakmanı istiyorum. Eğer antivirüs programı kullanıyorsan onu da devre dışı bırak veya oyuna özel izinler ver lütfen. Deneme amaçlı olarak sisteminden geçici bir süreliğine silebilirsin de. Güvenlik duvarını devre dışı bırakmak için;

• Denetim Masası'nı aç lütfen,
  • Sistem ve Güvenlik Seçeneğine tıkla,
  • Windows Güvenlik Duvarı'na tıkla,
  • Sol taraftan Windows Güvenlik Duvarı'nı etkinleştir veya devre dışı bırak seçeneğine tıkla,
  • Oradaki seçeneklerden Güvenlik duvarını kapatabilirsin. ^^
Daha sonrasında oyunu sistemine tekrar kur lütfen. Kurulum bittikten sonra oyunu açarken sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır lütfen.

İstemci Sorunları, İstemcinin Açılmaması ve Arkadaş Listesinin Gözükmemesi​

C:\Riot Games klasörünün içerisinde bulunan Riot Client dosyasını sil lütfen. Sonrasında da aşağıdaki linkden oyunun setup dosyasını yeniden indir lütfen.

Sonrasında bu indirdiğin setup dosyasını Yerel Disk C: ya da Yerel Disk D:'nin içerisine taşı lütfen. Yani indirilenlerde değil direkt olarak bunlardan birinin içerisine taşı. Sonrasında setup'ı çalıştırıp oyunu, oyunun üzerine tekrar kur. Oyunu yeniden indirmek yerine ufak bir onarım işlemi yapacaktır.^

Val 51, Val 1067 ve Val 5​

Maalesef ki bu hataların bizde farkındayız ve üzerinde çalışıyoruz. Bu hataların çözülmesi için arkadaşlarım araştırmalarına tam gaz devam ediyor. Bu noktada sorunun bizim tarafımızdan çözülmesini beklemeni istiyorum. Bu konuda bize yardımcı olmak istiyorsan bana kayıtlarını göndermeni istiyorum. Bende bu kayıtlarını arkadaşlarıma ileticem ve bu da onların, bu sorunu anlamasında ve çözmesinde yardımcı olacaktır. ^^ Kayıtlarını oluşturman için gereken programı aşağıya bırakıyorum. Şimdiden teşekkürler. :)

Windows için BURAYA,
Mac için ise BURAYA tıklayarak Riot Repear Tool'u indirebilirsin. ^^

Yukarıdaki çözümler derdine derman olmadıysa bana kayıtlarını gönderebilirsin. Böylece daha detaylı bir inceleme yaparak sorununu hemen çözelim. ^^ Bunun için ise Riot Repear Tool'u kullanalım. ^^

Windows için BURAYA,
Mac için ise BURAYA tıklayarak Riot Repear Tool'u indirebilirsin. ^^

İndirdikten sonra karşına Yönetici Olarak Çalıştır ve Valorant seçeneğini seçip kayıtlarını oluştur lütfen. Daha sonrasında da oluşturduğu kayıtları bana gönder lütfen. ^^

Ayrıca ping sorunu yaşıyorsan da aşağıdaki linkden PingPlotter uygulamasını indir lütfen.

Uygulamayı indirdikten sonra aşağıdaki IP adresleri için test yapar mısın? Testi başlattıktan sonra 5 dakika kadar bekle ve sonrasında bana ekran görüntülerini gönder lütfen. ^^

• 185.40.65.1
  • 162.249.79.1

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı