Valorant FPS Düşmesi

İşletim sistemi
Windows 10

Daryl1dx

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İyi geceler arkadaşlar. Bahsettiğim oyunda FPS değerlerim 140 civarı iken bir anda 60 FPS gibi değerlere düşebiliyor. Aklıma gelen bütün şeyleri denedim;

- DDU ile ekran kartı driverimi silip temiz kurulum yaptım.
- Windows sistemim güncel.
- Cihazımın temizliğini yaptım (termal macun vs.)
-Cihazımı maksimum performans modunda kullanmaktayım.
- Eklere bırakmış olduğum, Riot ticket sisteminin dediklerini de yaptım. Daha önce böyle bir sorun ile karşılan var mı? Ne yapabilirim? Isı değerlerim ektedir.
Sistemim;

• 1050 Ti
• 16 GB RAM
• i7 8750

Dosya Ekleri

• 1618796095010.png
    1618796095010.png
    415,7 KB · Görüntüleme: 69
  • 1618796112324.png
    1618796112324.png
    450,4 KB · Görüntüleme: 64
Son düzenleyen: Moderatör:
Bir ısı sorunu görünmüyor, sorun işlemcinin turbo frekansa geçmemesi. Monster uygulamasından değil, pil güç ayarlarından ''yüksek performans'' modunda olduğuna emin ol.

Bu program yardımıyla güncel olmayan sürücü varsa güncelle.

Bir ısı sorunu görünmüyor, sorun işlemcinin turbo frekansa geçmemesi. Monster uygulamasından değil, pil güç ayarlarından ''yüksek performans'' modunda olduğuna emin ol.

Bu program yardımıyla güncel olmayan sürücü varsa güncelle.
Merhaba, dediklerinizi sanırım ben daha önceden yapmıştım emin olmamakla beraber ekran kayıtlarını size sunmak isterim sanırım işlemci sıcaklığı yada dediğiniz gibi bir işlemci sorunum var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

"dipnot: başka bir yardım servisinden şu şekilde dönüşler almıştım ss olarak buraya ekliyorum gözükmeyen kısımdada şu yazıyor = Öte yandan bu noktada ekran kartından ziyade işlemcinle ilgili bir darboğaz yaşıyor gibi görünüyorsun ve bunun önüne geçmek zaten amacımız. 70 derece de yüksek bir sıcaklık sayılır kullandığın işlemciye göre, kullandığın bilgisayarın üreticisine bağlı olarak kendisini yavaşlatmaya başlayacaktır o sıcaklıklardan itibaren."

Dosya Ekleri

• güç 2.png
    güç 2.png
    21,4 KB · Görüntüleme: 22
  • güç3.png
    güç3.png
    14,6 KB · Görüntüleme: 25
  • güç4.png
    güç4.png
    12,7 KB · Görüntüleme: 21
70 derece yüksek bir değer değil, hatta konu dizüstü olunca serin çalıştığı bile söylenebilir. Güç seçeneklerinde sadece ''nihai'' seçeneği mi var, ayrıca ''yüksek'' diye bir seçenek var mı? Nihai kısmına bağlı bir hata olmasına karşın diğer seçeneği denedin mi?

70 derece yüksek bir değer değil, hatta konu dizüstü olunca serin çalıştığı bile söylenebilir. Güç seçeneklerinde sadece ''nihai'' seçeneği mi var, ayrıca ''yüksek'' diye bir seçenek var mı? Nihai kısmına bağlı bir hata olmasına karşın diğer seçeneği denedin mi?
oyun içerisinde dahada artabiliyor stress testinde 98 dereceyi gördüğü söyleniyor attığım sslere bi bakarsanız sevinirim , yüksek seçenek malesef yok nihai performans var onuda internetten yapmıştım sanırım

Görsellere baktım, Valorant gibi bir oyunda stress testinde ulaşılan ısı değerlerine çıkma ihtimali yok. Özellikle de yeni bakımı yapılmış cihazda.

Windows arama kısmına ''denetim masası'' yaz, sırasıyla sistem ve güvenlik/ güç seçenekleri / yeni güç planı oluştur. Yalnızca seçeneği seç, içine girip başka ayar yapma.

Bir de bilgisayarında olan farklı oyunlarda işlemci frekansına da bakalım, böylece sorunun oyundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmiş oluruz.

Dosya Ekleri

• güç seçenekleri.png
    güç seçenekleri.png
    36,4 KB · Görüntüleme: 19
Görsellere baktım, Valorant gibi bir oyunda stress testinde ulaşılan ısı değerlerine çıkma ihtimali yok. Özellikle de yeni bakımı yapılmış cihazda.

Windows arama kısmına ''denetim masası'' yaz, sırasıyla sistem ve güvenlik/ güç seçenekleri / yeni güç planı oluştur. Yalnızca seçeneği seç, içine girip başka ayar yapma.

Bir de bilgisayarında olan farklı oyunlarda işlemci frekansına da bakalım, böylece sorunun oyundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmiş oluruz.
Dediğiniz güç programını ayarladım farklı oyunda deneyemem başka inmiş ve aktif oynadığım oyun yok malesef ama dediğiniz gibi ya frekans turbo mod şeysi olmuyor yada ısı sorunu oluyor bu turbo mod yada frekans olayını nasıl halledebiliriz.

Isı sorununu aklından çıkar. Paylaştığın görsellerde yüksek FPS alırken de düşük FPS alırken de ısı ve işlemci frekansı birbirine yakın. En azından bu oyun için ısı sorunu gözükmüyor. Yeni güç planında tekrar girdin mi oyuna, frekans ne durumda? Farklı oyunda denemeyince sorunun oyundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilemiyoruz. Belki de yeni yama ile birlikte Intel işlemcilerde yaşanan bir sorun da olabilir.

İyi geceler arkadaşlar. Bahsettiğim oyunda FPS değerlerim 140 civarı iken bir anda 60 FPS gibi değerlere düşebiliyor. Aklıma gelen bütün şeyleri denedim;

- DDU ile ekran kartı driverimi silip temiz kurulum yaptım.
- Windows sistemim güncel.
- Cihazımın temizliğini yaptım (termal macun vs.)
-Cihazımı maksimum performans modunda kullanmaktayım.
- Eklere bırakmış olduğum, Riot ticket sisteminin dediklerini de yaptım. Daha önce böyle bir sorun ile karşılan var mı? Ne yapabilirim? Isı değerlerim ektedir.
Sistemim;

• 1050 Ti
• 16 GB RAM
• i7 8750
Hocam bir soru soracağım bildiğiniz üzere 2 tane ekran kartı bulunmakta laptoplarda siz oyunları hangi ekran kartıyla açıyorsunuz?

Isı sorununu aklından çıkar. Paylaştığın görsellerde yüksek FPS alırken de düşük FPS alırken de ısı ve işlemci frekansı birbirine yakın. En azından bu oyun için ısı sorunu gözükmüyor. Yeni güç planında tekrar girdin mi oyuna, frekans ne durumda? Farklı oyunda denemeyince sorunun oyundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilemiyoruz. Belki de yeni yama ile birlikte Intel işlemcilerde yaşanan bir sorun da olabilir.
evet şuanda girip test ediyorum aynı sorun devam etmekte anladım ısıyı aklımdan cıkardım o zaman bu turbo dediğiniz olay kalıyor birtek geriye , oyundan kaynaklıda olabilir tabi ama zor bi ihtimal riot ile yaklaşık 10 mail konuştuk ve oyundan kaynaklı değil sanırım
Hocam bir soru soracağım bildiğiniz üzere 2 tane ekran kartı bulunmakta laptoplarda siz oyunları hangi ekran kartıyla açıyorsunuz?
1050 ti 4 gb ile açıyorum , intel grafik kartla oyun açılmaz bile sanırım

evet şuanda girip test ediyorum aynı sorun devam etmekte anladım ısıyı aklımdan cıkardım o zaman bu turbo dediğiniz olay kalıyor birtek geriye , oyundan kaynaklıda olabilir tabi ama zor bi ihtimal riot ile yaklaşık 10 mail konuştuk ve oyundan kaynaklı değil sanırım

1050 ti 4 gb ile açıyorum , intel grafik kartla oyun açılmaz bile sanırım
hocam nvidia ile nasıl açıyorsunuz

Geri
Yukarı