Valorant Siyah ekran sorunları Windows 10 1903 ve 1909'da yok

İşletim sistemi
Windows 10

TheAny

Megapat
Makaleler
13
Merhaba! Bildiğiniz üzere Valorant son gelen Update ile birçok sistemde soruna sebep oldu. Bu sorunlardan bende nasibimi aldım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim sorunum yukarıdaki videoydu. (Oyunu açtığımda oyun logosu dahil neredeyse her şeyin logosu siyah bir kaplamayla kaplanıyor, ayrıca Alt Tab atıp sistemde dolaşmak istediğinizde Windows Gezgininde çökmelere sebep oluyor. Siyah ekran vb.) Bu durumu nasıl çözebileceğimi düşünürken birçok yöntem denedim. Oyunu silip yeniden yüklemek, sisteme format atmak vs vs. Fakat hiçbiri çözüm olmadı son denemem haricinde. Son denememden önce birkaç arkadaşımda oyunun kusursuz çalıştığını gördüm. Ben, oyunu Windows'un en güncel sürümü 21H1 ile açarken, arkadaşlarımın hepsinde oyun 2004 sürümünden daha eski sürümlerde kusursuz çalışıyordu. 20H2 ve 21H1 sürümlerinde oyun düzgün çalışmıyor. 1903 ve 1909 sürümlerinde ise kusursuz çalışıyor. Şu an güvenlik güncelleştirmeleri sonuna kadar yüklenmiş bir 1903 kullanıyorum. Oyun kusursuz çalışıyor. Alt Tab attığımda sistem donmuyor ve takılmıyor. Eğer sabırsızsanız ve diskinizde 80-90 GB kadar bir boş alan varsa Dual Boot yaparak ana Windows'unuzun yanına yeni yama gelene kadar geçici olarak Windows 1903 veya 1909 sürümlerini yükleyebilirsiniz.

Bunun için Windows 1903 sürümü için link bulmanız gerekiyor. Daha sonrasında 8 GB veya üzeri bir USB belleğe ihtiyaç duyacaksınız.
Aşağıdaki rehberi kullanarak Windows'u kuracağız. Fakat bazı değişiklikler yapacağız. Öncelikle biz zaten aktif Windows kullandığımız bir sisteme format atmadan yanına kurmak istiyoruz. Dolayısıyla kurulum ekranına gelmeden önce diskinizi yapılandırmanız gerekiyor.
Not: Bu işlem için diskinizde en az 80 GB boş alan olmalı.
Bunun için, Windows arama kısmına "Sabit disk" yazıp en üstteki seçeneğe giriyoruz:

Eki Görüntüle 1023974

Diskinizin küçültebileceğiniz kısmına (benim durumumda E: Birimi) sağ tıklayıp "Birimi Küçült" seçeneğini seçiyoruz:

1621043106715.png

1621043146865.png

Birimi küçült dediğimizde aşağıdaki pencere açılacaktır. Küçültülecek miktarı giriyoruz. (50 GB tavsiye ederim. 51200 MB)

1621043190105.png

Daha sonrasında küçült diyoruz.

1621043297085.png

Artık diskimiz böyle gözüküyor.
Sonrası sıradan kurulum. İşlem bittiğinde diskinizde iki adet Windows 10 yüklü olacak. Valorant'a gelen yamayla sorun düzeldiğinde bunu nasıl kaldırırız?
Ana Windows'a gelip arama kısmına "MSConfig" yazın. Sistem Yapılandırmaya girin.
Önyüklemeye gelin ve burada diğer diskinizde yüklü olan (C: Olarak gözükmeyen) Windows 10'u seçin.

1621043492758.png

Sonrasında sil demeniz yeterli. Ayırdığımız bölümü de silersek, 50 GB kaybımızı da geri kazanırız.

Dosya Ekleri

• 1621043461456.png
    1621043461456.png
    22 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleyen: Moderatör:
Yaşadığınız siyah ekran sorununun son yaşanan sorun ile alakası yok. Son yamada patlayan kullanıcılar Vanguard yüzünden patlıyor. Bunun sebebi de bu güvenlik yazılımının kernel üzerinde çalışması. Riot Games'in son yamada Vanguard'ı, Windows'a yeterince iyi adapte edemediği için oldu, mavi ekran yiyen kullanıcı bu uygulamayı sildiğinde sorunu çözülür.

Sizin yaşadığınız sorun siyah ekran, alt tabi sorunların bunun ile alakası yok. Neyse çok zamanımı harcayacağım bir konu değil artık burası.

Yaşadığınız siyah ekran sorununun son yaşanan sorun ile alakası yok. Son yamada patlayan kullanıcılar Vanguard yüzünden patlıyor. Bunun sebebi de bu güvenlik yazılımının kernel üzerinde çalışması. Riot Games'in son yamada Vanguard'ı, Windows'a yeterince iyi adapte edemediği için oldu, mavi ekran yiyen kullanıcı bu uygulamayı sildiğinde sorunu çözülür.

Sizin yaşadığınız sorun siyah ekran, alt tabi sorunların bunun ile alakası yok. Neyse çok zamanımı harcayacağım bir konu değil artık burası.
Okuduğunuzu anlama probleminiz var. Bence de çok zamanınızı harcamayın.

Bu güncellemedeki sorun 21H1 ya. 1903, 1909 ve 20H2 de sorun yok. Konuyu düzeltmem gerek.

Valorant'ın sorunları saymakla bitmez eski bilgisayarlarda olur genelde bu tür sorunlar mesela bende AMD'a serisi bir işlemci var ve VAN138 hatası alıyorum ve bu seri işlemci kullanan herkeste aynıymış. Sizin ve benim gibi sorunların çözümü yoktur ya Riot çözecek ya da uzun uzun uğraşıcaz çözmek için. 20H2 de hata verdi 1909 deniyorum şimdi eğer hata verirse Windows 8.1 de denemeyi düşünüyorum.

20H2 de hata verdi 1909 deniyorum şimdi eğer hata verirse Windows 8.1 de denemeyi düşünüyorum.
Hocam, bu sorun siyah ekran, logoların siyah olması ve alt-tab atamama gibi şeyleri içeriyordu. Van 138 tamamen farklı bir durum. 21H1 geldiğinde, Valorant'a gelen güncelleme uyumsuzluk çıkardı. 20H2'ye döndüğümüzde sorun düzeliyor. Artık 21H1'de de sorun yok gerçi. :) Sizin durumunuzda ticket atıp teknik destek almanız lazm.

Hocam, bu sorun siyah ekran, logoların siyah olması ve Alt Tab atamama gibi şeyleri içeriyordu. Van 138 tamamen farklı bir durum. 21H1 geldiğinde, Valorant'a gelen güncelleme uyumsuzluk çıkardı. 20H2'ye döndüğümüzde sorun düzeliyor. Artık 21H1'de de sorun yok gerçi. :) sizin durumunuzda ticket atıp teknik destek almanız lazm.

Düzeltmiyorlar hocam ticket attım birçok şey yaptırıp zaten geliştirici ekibimiz bununla ilgileniyor diyor ama şu an çözdüm gibi umarım bunun gibi birçok hatayı düzeltirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı