Çözüm Valorant TPM 2.0 ve Secure Boot hatası

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

berkaybodurcan

Decapat
Merhabalar. 2-3 gün önce Windows 10'dan 11'e geçiş yapmıştım. Hiçbir sıkıntı yoktu fakat Valorant'ta Vanguard hatası alıyordum. (TPM 2.0 ve Secure Boot sebebiyle.)

Çözümünü buldum, siz değerli kullanıcılarla paylaşmak istedim :)

Önemli nokta: İlk önce çalıştır bölümüne tpm.msc yazıp çıkan kutucukta belirtim sürümünü 2.0 olarak görmemiz gerekiyor (anakartınızda kapalı ya da desteklemiyor olabilir eğer kapalıysa BIOS ayarlarından açabilirsiniz.) Ve BIOS ayarlarında Secure Boot kısmının enabled olması gerekiyor.

Bilgisayarımıza temiz kurulum yapmadan önce UEFI destekliyor mu öğrenmeniz gerekiyor.

Çözüm:
İnternetten temiz kurulum için Windows 11 ISO dosyası indiriyoruz, ardından Rufus uygulamasını yüklüyoruz. Bizim her zaman yaptığımız hata flash belleğe ISO dosyasını yazdırırken MBR formatında yazdırmamızdan kaynaklanıyor.

Yani Rufus uygulamasını açıp ISO dosyamızı seçip flash belleğe yazdırmadan önce UEFI olarak format atmak için MBR disk formatını GPT disk formatına çeviriyoruz, hedef sistemi ise BIOS (ya da UEFI-CSM) seçip flash belleğimize yazdırıyoruz.

Normal bir şekilde format atıyoruz sorunun çözümü bu aslında, formatı UEFI olarak atmak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben de aynı sorunu yaşadım. Bu videolarla çözdüm sorunu. Alternatif olarak deneyebilirsiniz.

Merhabalar. 2-3 gün önce Windows 10'dan 11'e geçiş yapmıştım. Hiçbir sıkıntı yoktu fakat Valorant'ta Vanguard hatası alıyordum. (TPM 2.0 ve Secure Boot sebebiyle.)

Çözümünü buldum, siz değerli kullanıcılarla paylaşmak istedim :)

Önemli nokta: İlk önce çalıştır bölümüne tpm.msc yazıp çıkan kutucukta belirtim sürümünü 2.0 olarak görmemiz gerekiyor (anakartınızda kapalı ya da desteklemiyor olabilir eğer kapalıysa BIOS ayarlarından açabilirsiniz.) Ve BIOS ayarlarında Secure Boot kısmının enabled olması gerekiyor.

Bilgisayarımıza temiz kurulum yapmadan önce UEFI destekliyor mu öğrenmeniz gerekiyor.

Çözüm:
İnternetten temiz kurulum için Windows 11 ISO dosyası indiriyoruz, ardından Rufus uygulamasını yüklüyoruz. Bizim her zaman yaptığımız hata flash belleğe ISO dosyasını yazdırırken MBR formatında yazdırmamızdan kaynaklanıyor.

Yani Rufus uygulamasını açıp ISO dosyamızı seçip flash belleğe yazdırmadan önce UEFI olarak format atmak için MBR disk formatını GPT disk formatına çeviriyoruz, hedef sistemi ise BIOS (ya da UEFI-CSM) seçip flash belleğimize yazdırıyoruz.

Normal bir şekilde format atıyoruz sorunun çözümü bu aslında, formatı UEFI olarak atmak.
Dostum iyi güzel de, ben şu an Win10 kullanıyorum TPM Secure boot her şeyim Win11'i destekliyor. Aynı zamanda sistemim UEFI zaten. Şimdi ben Win11'e yükseltsem (güncelleme üzerinden) bu hatayı alır mıyım?

Dostum iyi güzel de, ben şu an Windows 10 kullanıyorum TPM Secure Boot her şeyim Windows 11'i destekliyor. Aynı zamanda sistemim UEFI zaten. Şimdi ben Windows 11'e yükseltsem (güncelleme üzerinden) bu hatayı alır mıyım?

Ben Windows 10'dan 11'e geçtim temiz kurulumla. Oyuna girdiğimde hata verdi ve bu attığım videodakileri yapınca sorun çözüldü.

Merhabalar. AMD işlemcide bu PTT mevzusu görünmüyor. Secure Boot Enable olduğu zaman bilgisayar açılmıyor, yeniden başlayıp BIOS'a giriyor. Bu durumu nasıl çözebiliriz acaba?

Benim de bir katkım olsun problemi 2 dakika önce deneyerek çözdüm benim gibi AMD B450M serisi kullanan arkadaş varsa Secure Boot'a girsin orada OS type var oradaki OS Type'a tıklayıp onu UEFI Windows'a çevirsin çünkü OS type açıkken Windows Secure Boot aktive olmuyormuş. Zaten aşağıdaki açıklamada da Windows bize o uyarıyı vermiş.
Dikkat: Bu seçeneği seçmeniz için 1-UEFI kurulum yapmış olmanız gerekli. 2-Windows işletim sistemi kurmuş olmanız gerekli.

Geri
Yukarı