Varlık ve bilinç ilişkisi

Andar Han

Megapat
Makaleler
3
Varlık ya da yokluk insana göre görecelidir. Varlığını ya da yokluğunu göreceli algı ile tartışan insanların gerçeğine istinaden, var olanın varlığı ya da olmayanın yokluğu değişmez. Bu minvalde, var olanların varlığını ya da yokluğunu tartışmanın; bilince ve bilincin doğurduğu eylemlere tesiri nedir?

Bilince tesiri hiç olmalı sizin düşüncenize göre. Bilincin doğurduğu eylemler hakkında ise... açıkçası ihtimaller sonsuz. Bir düşüncenin sonucunda insan neler yapabilir?

Son düzenleme:
Özneye göre görece, nesnelleştirilemez. Görecelidir. Benim evetim, sizin hayırınızdır. Sorunuzun ilk cümlesinde siz de aynı şeyi yazmışsınız.

Özneye göre görece, nesnelleştirilemez. Görecelidir. Benim evetim, sizin hayırınızdır. Sorunuzun ilk cümlesinde siz de aynı şeyi yazmışsınız.
Bir önerme üzerinden konuşuyoruz. Herhangi bir şeyi nesnelleştirdiğim yok ki öznel algıdan bahsediyoruz. Muğlak bir şekilde, ana konudan uzaklaşmaktaki çabanızın gayesi nedir?

Soru basit; varlığın varlığını sorgulamanın, eyleme katkısı ya da etkisi nedir?

Sadece sizin sorunuza cevap verdim ve aynı şeyden bahsettiğimizi söyledim. :D konudan uzaklaştıysam bu sizin sorunuz yüzündendir.

Ben nesnelleştiriyorsunuz da demedim. Görece (öznel algı), nesnelleştirilemez dedim.

Soruyu soran olarak sizin üzerinizden örnek göstereceğim;

Varlığımın, varlığınızı sorgulamasının eyleme katkısına bakıyorsunuz ve sorguluyorum... bana kendini varlığınızı nasıl kanıtlayacaksınız? Sanırım eyleme katkısı bu.

Sadece sizin sorunuza cevap verdim ve aynı şeyden bahsettiğimizi söyledim. :D konudan uzaklaştıysam bu sizin sorunuz yüzündendir.

Ben nesnelleştiriyorsunuz da demedim. Görece (öznel algı), nesnelleştirilemez dedim.

Soruyu soran olarak sizin üzerinizden örnek göstereceğim;

Varlığımın, varlığınızı sorgulamasının eyleme katkısına bakıyorsunuz ve sorguluyorum... bana kendi varlığınızı nasıl kanıtlayacaksınız? Sanırım eyleme katkısı bu.
Yaptığım herhangi bir şey; sizin canınızı yakıyorsa ya da sizde bir tesir bırakıyorsa, ben artık sizin için bilinç düzeyinde varımdır. Bu kadar basit.

Yeni konular

Geri
Yukarı