Vatan Bilgisayar Garanti Süreci

SertanDyg

Hectopat
Yaklaşıp bir ay önce toplama bilgisayarımın bazı parçalarını Vatan Bilgisayar servise gönderdi. Onlar 2 hafta sonra geldi bu seferde anakart gönderdiler. 1 hafta da onu bekledik. Şimdi PC'de yine sıkıntı var ve çalışmıyor. Yarın tekrar Vatan'a götüreceğim ama malum yarın son gün ve Vatan'da mağazaları kapatıyor. Bana kullanmam için istesem aynı sistemi verirler mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Süreç nasıl işler bilmiyorum ama geri aldığınızda ürünü mağazada kutusundan çıkarıp her yanına güzelce bir bakın. Vidalar kasanın kendi vidaları mı, metal plakalar yerinde mi, kasanın içi dahil her yerine. Vatan'ın garanti servisindeki iş bilmezler benim kasamı mahvettiler size bari bir şey olmasın.

Size verecekleri ürünü açtığınızda direkt 2.el olacak onu da satamayacakları için vermezler. Bazı garanti servisleri 15-20 gün mağdur olmamamız için tuşlu telefon veriyor. Belki rica ederseniz depoda kalmış atıl halde bulunan dandik laptop vs. verebilirler.

Büyük ihtimal mağazalar uzun bir süre açılmayacak ve en büyük mağduriyetide ben yaşayacağım
Bari yeni işlemci ve anakart alayım yapabilceğim baska hiçbir şey yok bunları artık 2. el olarak satarım.Siz şu an Vatan'dan alabileceğin en iyi Intel işlemci ve anakart nedir?

Son düzenleme:
Büyük ihtimal mağazalar uzun bir süre açılmayacak ve en büyük mağduriyetide ben yaşayacağım.
Bari yeni işlemci ve anakart alayım yapabilceğim baska hiçbir şey yok bunları artık 2. el olarak satarım. Siz şu an Vatan'dan alabileceğin en iyi Intel işlemci ve anakart nedir?

Intel almanızı tavsiye etmiyorum ven Vatan'dan i5 9400F'li B365M anakartlı bir sistem toplamıştım performans olarak oyunlar da iyi olsa da işlemcinin ekran kartı beslemesi bence zayıf, örneğin Need for Speed Payback'de RX 580 le i5 9400F ortalama kullanımı %70 iken Ryzen 5 3600 aynı ekran kartı aynı ayarlar ortalama kullanımı %20 25'di. Geleceğe dönük ve çoklu çekirdekli sağlam bir sistem için, AMD Ryzen 5 3600 ve B450 anakart ikilisini öneriyorum fiyat farkı çok değil i5 ile tabii bütçenize göre başka alternatifler de olur.

bugün götürdüğümde pc normal calıstı götürmeden önce denemiştim açılmamıştı. Şimdi evde çalıyor ama hiç kapatmadım kapatırsam açılcağından şüpeliyim

Bugün götürdüğümde PC normal calıstı götürmeden önce denemiştim açılmamıştı. Şimdi evde çalıyor ama hiç kapatmadım kapatırsam açılcağından şüpeliyim

Tavsiyem ağır testlere sokup stabilitesini ölçmeniz. Ekran kartı, işlemci, depolama birimleri, RAM'ler hepsini uygun programlar ile testlere tabii tutun, bir sorun var ise ortaya çıkacaktır, yok ise kafanız rahat olur.
Programlar:
RAM'ler için Memtest86 (YouTube'da nasıl yapılacağı Technopat kanalında mevcut)

İşlemci için stres testi çok çeşitli ben genelde CPU-Z'nin bench bölümünü kullanıyorum, sıcaklığıda AMD işlemci olduğu için Ryzen Master'dan bakıyorum Intel'in de kendi programı mevcut sitesinden bulabilirsiniz.

Ekran kartı stres testi ise FurMark kullanmanızı tavsiye ederim tüm bilgileri gösteriyor.

Depolama birimlerininde okuma yazma hızlarını ölçüp stabilitesini anlamanız için crystal disk mark kullanabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı