Vatan Bilgisayar ve Destek Bilişim Rezilliği

dewil26tr

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. 18.05.2015 tarihinde Eskişehir Vatan Bilgisayardan, oyuncu bilgisayarı toplattım. Montajını onlar yapıp 2-3 günde bana teslim etti. İşletim sistemini 1 gün sonra Windows 7 ''64 Bit'' attım. Bilgisayarda ilk işim Windows 7 puanlamadan geçirmek oldu, tüm sistem puanları 7,9 bellek kısmı 5,9 idi, biraz işkinlendim ama ilk planda anlamadım. 1,5 ay kadar sonra bilgisayar öğretmeni arkadaşım bellek kısmında bir anormallik olduğunu söyledi, bilgisayarım sağ tık özellikler dedik ram kısmında 8 GB(kullanilabilir 3,96) yazıyordu, sonra biosa girip bellek kısmına baktıgımızda belleğin 4 GB gördüğünü fark ettik, yani ramin biri bozuktu. Ertesi gün 4x2=8GB olan ramleri alıp Eskişehir Vatan bilgisayara götürdüm ve garantiye yollattım. 15 gün sonra Ramler bana Kullanıcı Hatası diye geri döndü, sebebi ise fotoğraf atıcam ama yine acıklayayım ramin birinin sağ alt tarafında bir soyuk mevcut imiş sözde. Garanti raporunu ufak not kagıdına yazıp göndermişler nasıl bir iş anlayışıysa artık! Not kağıdında ise ''Ram ayak kısmında bulunan devre hasarlı, G.dışı'' yazmışlar. Ben elektronik mezunuyum, o kısımda ne ayak var ne devre var, ayrıca 1 er tanede elektronik ve bilgisayar öğretmenine danıştım o bölgede ramın bozacak bir şeyin olmadığını söylediler, tamamen uydurma 1.5 aylık ürünü garanti dışı bırakmak için uydurulmuş bir bahane. Bu aşamadan sonra Destek bilişimin dakikası 2 TL olan ''ücretli müsteri servisini'' aradım, 5 dk kadar konuştum bana söylenen tek cümle '' biz sizin ramı nasıl kullandığınızı bilemeyiz'' Bu forumda yada bir başka yerde Ramı bilgisayardan başka yere takan varsa ben şikayet etmekten vazgeçicem. Montajını dahi Vatan bilgisayarın yaptığı ramı nasıl kullanmış olabilirim elimi sürmediğim halde?

Gelelim Vatan bilgisayarın büyük rezilliğine. Montajını kendinin yaptığı benim elimi sürmediğim ürüne bu durumda bile hala benim bozduğumu savunacak kadar düştüler. Ayrıca garantiden gelen ürünün Garantı servis raporundan bihaber olacak kadarda ilgisiz bir firma. Tüketici haklarına gittim garanti raporu istendi diyorum, ben öyle bir belge bilmiyorum öyle bir belge yok deniyor. Müdürüne çıktığımda ise rapor unutulmuş mail atıp isticez gelince haber vericez deniyor ve üzerinden 5 gün geçmesine ramen rapordan haber yok. Belgeyi bilmeyen çok tecrübeli(!) arkadaşa ise aynı durumu 4 kere anlatmama ramen tekrar tekrar ramin benim bozdugumu idda ederek aynı konuyu savuması traji komik bir olay. Ramin 1.5 ay kullanmışsınız bozuk değildi de nasıl kullandınız? diye 4 kere sordu, bende ramin 2 adet 4 gb oldugunu ve ramin sadece birinin bozuk olduğunu defalarca anlatmama ramen hala anlamayan bir çalışanları var, bu kişi bilgisayar toplanan bölümde çalısıyor ise benim ramlerimin bozulmasına gerçekten hayret etmiyorum. Vatan Bilgisayarı ve Aşırı tecrübeli çalışanlarını tebrik ediyorum, bundan sonrada vatandan alışveriş yapıcak arkadaşlarada sesleniyorum, önce benim durumumu okuyup sonra tekrar düşünmelerini istiyorum. Herkese iyi forumlar.

Dip Not: Bu tecrübeli arkadaşlar da bilgisayar toplarken kasaya 500 wattlık bir pw yetecegini söyleyip sonradan bir müşterinin uyarısıyla yetmeyeceği anlaşılıp 750 wattlık bir pw kullanıldı.

MWEA2g.jpg

Vatan Bilgisayar gerçek anlamda tam bir fiyasko. Ürünü tüketici korumaya verdikten sonra vatan bilgisayar müsteri hizmetlerinden mail aldım, bana ulaştılar sorunumu anlattım. Bir daha servise gönderelim, özel olarak ilgilenicek denildi ve sonuç yine hüsran. Ramleri kendileri takmalarına ramen yine kullanıcı hatası olarak red alınmış. Bu saatten sonra benim elimden hiç bir şey gelmicek, konu hakkında hiçbir yerede başvuramıcam, Ama benim ürünüme elini süren kim varsa hakkımı helal ETMİYORUM. Umarım beni düşürdükleri bu durum bazı arkadaşların firma seçim tercihinde yardımcı olur.

Artık benim elimden haram olsun demekten başka birşey gelmiyor. Burayada yazdım ki alışveriş yapıcak arkadaşların aklında bulunsun bir sorun çıktığında nelerle karşılaşabilceklerinden. Şikayetvar.com'da son 1 yılda 4000'e yakın şikayet alıp hiç birini iplemeyen bir firmaya güvenerek hata yaptık.

Geçmiş olsun. Vatandan aldıığm ürünlerin %90nı bozuk çıktı ama Bursa vatan hiç sorun etmeden değiştirdi. Aslında başka parça satan güvenilir firma bulsam vatana uğramam.

Teşekkür ederim dostum. Zaten piyasada sadece kendisi olduğu için istediği gibi at koşturuyor. Bu olaylardan sonra işlemci fanı aldım. Eskişehirdeki tüm esnafları gezdim o fanı bulmak için hiç birinde bulamadım. Bir yerde vatan bilgisayardan al dedi çalışan arkadaş, bende durumu anlattım onlara para kazandırmak istemiyorum dedim, ne yaparsan yap o para onlara gidicek, Türkiye piyasasını onlar çeviriyor dedi. Yani yine onlardan almış olduk, seninde dediğin gibi şöyle düzgün bir firma olsada ordan alışveriş yapsak, bunlarda biraz kendine gelse.

Sinerji bilgisayardan alayım diyorum olumlu yorumlar var ama kargo kısmı beni düşündürüyor. Kargoda zarar gelince ne kadar tutanakta tutulsa firmalar vatan bilgisayar gibi ödeme yapmamak adına bin takla atıyorlar. Daha önce birkaç kez yaşadım bu durumu.

Son umudum olan ''vatanbilgisayar teknisyenleri'' de incelesin, sözüde yıkıldı. Müşteri hizmetlerindeki konuyla ilgilendigini söyleyen çalışan aradı, tüm suç bizimmiş ramin elektronik aksamını bozmuşusuz sözde. Tabi kendileri taktıkları için malzemeyi hata yaptık biz bozduk diyemediler. Bozuk remi onlara bırakıcam almaya gittiğimde başka birine satsınlarda kefen parası yapsınlar diye.

Vatan Bilgisayar'ı kesinlikle önermiyorum. Bu tip firmaların müşteri memnuniyeti sıfırın altındadır. Hatalarını kabul etmezler, iade, tamir, değişim gibi süreçleri bir ömür sürer. Paranla rezil olursun. Bundan 1 hafta önce bir SSD satın aldım, ayıplı bir üründü ve geri yolladım, hala para iadesi alacağız, bakalım bekliyoruz. İnventus, Sinerji gibi firmaları tercih edin derim daha çok.

Bize büyük bir ders oldu, bundan sonra gidip küçük esnaftan alıcam ne alırsam ve onlara sorucam malzemeyi vatanbilgisayardan alıyorlarsa onlardan da almıcam.

Teşekkür ederim Zifiri.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı