Vatan Bilgisayar'da Özel Soğutmalı GTX 900 Serisi Satışa Sunuldu!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
kardanadam dedi:
rapusku dedi:
Yahu kardeşim hem GTX 970 yazıyorsun, hem de altına GTX 980 diye yazıyorsun. Aynı şekilde GTX 980'in altına da GTX 970 diye yazmışsın.

Ekran kartı alırken bit veya bellek miktarlarına bakmayacaksınız. GPU gücüne bakacaksınız. Bunu da internetteki bir sürü test sitelerinin karşılaştırmalarından ve ekran kartı modelinden anlayabilirsiniz. Fakat 4 GB 256 bit olan daha iyidir büyük ihtimal çünkü bir sonraki serinin bellek miktarı, bir önceki serinin bellek miktarından daha yüksektir ama burada önemli olan ekran kartının modelidir ve senin dediğine göre eğer 4 GB 256 bit olan model daha ucuzsa eğer, 3 GB 384 bit olan model daha iyidir.

Bence R9 290X al. Hem nVidia'dan daha kaliteli görüntü alırsın, hem de GTX 780'den daha iyi performans alırsın.

Linklere gir bakalım neyin ne olduğunu görürsün.
Linklere girip, neyin ne olduğunu gördüğüm için böyle yazdım zaten aynştayn. Asıl sen linklere gir bakalım, neyin ne olduğunu görürsün.

Göksel Gündüz dedi:
Şu anda AMD'nin kullandığı hiçbir kartta 900 serisi Nvidia'nın kullandığı teknoloji yok, MFAA ve DSR teknolojileri gibi. O yüzden 970 ve 980'e yetecek paran varsa tabiki bunlardan birini almalısın. Şu anda kartlar ön siparişte o yüzden normalden biraz daha pahalı satıyorlar. Türkiye'ye kartlar tamamen geldiğinde ve yaygınlaştıkça fiyatları da düşecektir, tabii birazda o günün dolar kuruna bağlı.
nVidia, teknoloji olarak AMD'den önde olabilir. Mesela nVidia'da WaveWorks, FaceWorks, HairWorks, FlameWorks, Turbulance, GI Works, ShadowWorks, PostWorks gibi birçok teknoloji vardır fakat AMD'nin doku filtreleme kalitesi nVidia'dan daha kalitelidir. Zaten bir bilgisayar oyununda önemli olan da doku filtreleme kalitesidir ki bu da daha gerçekçi grafikleri görmemizi sağlar. Dynamic Super Resolution'dı, MFAA'ydı, bunlar önemsiz teknolojiler. Çok paran varsa gider 4K monitör alır, gerçek 4K'da oynarsın, oyununu. MFAA'ya ise gerek yok. FXAA ve TXAA gibi teknolojiler var ve Antialiasing olarak teknik anlamda gayet yeterli teknolojiler. Tabi bu teknoloji yine nVidia'da var fakat doku filtreleme kalitesi, köşe yumuşatmadan çok daha önemlidir benim için. O yüzden AMD'nin yeni çıkacak seri ekran kartını beklemek daha doğru bir adım olacaktır. Ayrıca AMD'de Trueaudio diye bir teknoloji de vardır. Onun dışında ön siparişte olan ürünler normalden daha ucuza satılır. Adı üzerinde "ön sipariş". Bir şeyi ne kadar önce alırsan, o kadar ucuza alırsın. Mesela yolculuk yaparken bileti bir ay önce satın alırsan normalden çok daha ucuza satın alırsın. AMD'nin doku filtreleme kalitesinin, nVidia'nınkinden daha iyi olduğunu ise bir yerde yaptığım yorumdan alıntı yaparak açıklayayım.

"Öte yandan AMD, nVidia'dan daha kaliteli bir doku filtreleme sunuyor. Kendi gözlerimle gördüm bunu. GTX 580 takılı PC ile Warcraft 3'te üzerinde editleme yapılmış bir map olan Bleach vs One Piece map'inde nVidia'nın grafik sürücüsünden bütün grafik ayarlarını maksimuma aldığım hâlde HD 4650 takılı PC'den aldığım görüntü kalitesini alamadım. Ki bu oyun Single Player olduğu için nVidia'nın grafik sürücüsünden yaptığım grafik ayarları oyunda etkin olmuştu. Bunu da şuradan anladım. Normalde Crysis: Warhead oyununda, hiçbir grafik ayarı yapmadan, HD 6970 ile 50-60 FPS arası performans alırken, AMD Catalyst Control Center'dan, 24x Edge Detect + Supersampling Antialiasing Filter'ı aktif edince oyundan aldığım FPS değeri 16'ya kadar düşüyordu. GTX 580 takılıyken ise standart ayarlarda oyundan kaç FPS aldığıma hiç bakmadım ve nVidia'nın grafik sürücüsünden bütün ayarları(Triple Buffering'i de açtım) maksimuma aldım ve oyundan aldığım FPS 25 idi. GTX 580, HD 6970'ten daha performanslı bir kart ve HD 6970'in muadili de, GTX 580'in bir alt modeli olan GTX 570'tir. Bu yüzden, GTX 580'in, HD 6970'ten 9 FPS daha düşük vermesi mümkün değil. Buradan da, nVidia'nın grafik sürücüsündeki ayarların, Single Player oyunlarda etkin olduğunu anlayabiliriz. Ki zaten oyunlar Single Player olduğu için .exe dosyası ile çalıştıkları için nVidia'nın grafik sürücüsü oyunların .exe'sini algılamıştı ve oyunlar .exe dosyası ile çalıştıkları için nVidia'nın grafik sürücüsünden yaptığım grafik ayarları etkin olmuştu. Baktım ki görüntü kalitesi GTX 580 takılı PC'de daha kötü, daha sonra Warhammer Online'dan aldığım görüntü Antialiasing+Anisotropic Filtering'siz görüntü çamur gibi olduğundan dolayı 1500 TL'ye aldığım MSI N580GTX Lightning 1.5 GB ekran kartımı ikinci elden 900 TL'ye satıp, sıfır olarak yine Vatan Computer'dan 1200 TL'ye o yılın AMD tarafında en güçlü tek GPU'lu ekran kartı olan Asus DirectCU II HD 6970 2 GB model ekran kartını aldım ve Warhammer Online'dan aldığım görüntü kalitesi çok iyiydi gerçekten. AMD'nin grafik sürücüsünden Texture Filtering Quality'i High quality olarak ayarlarınca etler daha etimsi, zırhlar daha zırhımsı oluyor. HD 4650 takılı PC'de yukarıda bahsettiğim Bleach vs One Piece map'indeki boss'un etleri daha bir etimsi duruyordu ve daha gerçekçiydi. Aynı şekilde HD 6970'de de öyle. Ekran kartı modeli görüntü kalitesine etki etmiyor zaten, bunu yapan donanım değil, AMD'nin grafik sürücüsü. Tabi APUlar'da durum nasıldır bilemem. Bunu söylemekten dilimde tüy bitti. Kimse görüntü kalitesini araştırmıyor ki arkadaş. Herkes bir tutturmuş "performans"tır gidiyor. Yahu sanki giriş seviyesi ekran kartı alıyorsun da performansa takılıyorsun. Ki zaten giriş seviyesinde AMD yine f/p olarak daha iyidir. AMD her alanda f/p olarak en iyisidir zaten. Ki zaten alacağın ekran kartı üst seviye bir ekran kartı ki her şekilde o yıl oynayacağın bütün oyunların bütün özelliklerini sonuna kadar kökleyebilirsin. ATi de nVidia'dan daha iyi görüntü sunuyordu bu arada söylenilenlere göre. Araştırabilirsin. forum.donanimhaber.com'da "Crysis'te ATi'den daha iyi görüntü alıyordum" diyen birini görmüştüm zamanında. Bu bilinen bir şey. nVidia performansa oynar, AMD ise görüntü kalitesine. Sadece nVidia'nın renkleri biraz daha parlak gibi ya da daha doygun. Zaten benim ekran kartında AMD'yi seçmemin tek nedeni de sunduğu görüntü kalitesidir. AMD en düşük performansı veren GPUlar'ı üretse bile sırf doku filtreleme kalitesi yüzünden yine gider, AMD marka ekran kartı alırım."

Göksel Gündüz dedi:
Evet videoları daha önce inceledim, ayrıca bir kez daha baktım fakat DSR'nin eski AMD kartlarda var olduğuna dair bir cümle duyamadım. Ayrıca MFAA içinse Nvidia %30 daha fazla FPS vereceğini söylemiş.

1-jpg.23759
Yahu kardeşim normal Antialiasing'te %30 daha fazla FPS alsan ne, almasan ne? O kartın %30 FPS getirisine ihtiyacı mı var? En fazla performans kaybı olan Antialiasing yöntemini son seviyede açmadığın sürece oyunu 3D+PhysX açıp 4K çözünürlüğü + Ultra grafik ayarında oynasan bile tatminkâr performans alırsın o karttan. Tabi bahsettiğimiz oyun Crysis 3 falan değilse.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linklere girip, neyin ne olduğunu gördüğüm için böyle yazdım zaten aynştayn. Asıl sen linklere gir bakalım, neyin ne olduğunu görürsün.

nVidia, teknoloji olarak AMD'den önde olabilir. Mesela nVidia'da WaveWorks, FaceWorks, HairWorks, FlameWorks, Turbulance, GI Works, ShadowWorks, PostWorks gibi birçok teknoloji vardır fakat AMD'nin doku filtreleme kalitesi nVidia'dan daha kalitelidir. Zaten bir bilgisayar oyununda önemli olan da doku filtreleme kalitesidir ki bu da daha gerçekçi grafikleri görmemizi sağlar. Dynamic Super Resolution'dı, MFAA'ydı, bunlar önemsiz teknolojiler. Çok paran varsa gider 4K monitör alır, gerçek 4K'da oynarsın, oyununu. MFAA'ya ise gerek yok. FXAA ve TXAA gibi teknolojiler var ve Antialiasing olarak teknik anlamda gayet yeterli teknolojiler. Tabi bu teknoloji yine nVidia'da var fakat doku filtreleme kalitesi, köşe yumuşatmadan çok daha önemlidir benim için. O yüzden AMD'nin yeni çıkacak seri ekran kartını beklemek daha doğru bir adım olacaktır. Ayrıca AMD'de Trueaudio diye bir teknoloji de vardır. Onun dışında ön siparişte olan ürünler normalden daha ucuza satılır. Adı üzerinde "ön sipariş". Bir şeyi ne kadar önce alırsan, o kadar ucuza alırsın. Mesela yolculuk yaparken bileti bir ay önce satın alırsan normalden çok daha ucuza satın alırsın.
Arkadaşım neye dayanarak Amd'nin doku filtresi daha iyi dediğini merak ediyorum ( yanlış anlama bende yakında bir bilgisayar toplayacağım merak ettiğim için soruyorum) ayrıca herkesin 4k monitör alacak parası olmayabilir bunun için Dsr güzel bit teknoloji. Amd'nin Nvidia'nın teknolojilerine yetişebileceğini hiç zannetmiyorum ve de Dx12 çıkınca muhtemelen Mental olayı da biter :D

Arkadaşım neye dayanarak Amd'nin doku filtresi daha iyi dediğini merak ediyorum ( yanlış anlama bende yakında bir bilgisayar toplayacağım merak ettiğim için soruyorum) ayrıca herkesin 4k monitör alacak parası olmayabilir bunun için Dsr güzel bit teknoloji. Amd'nin Nvidia'nın teknolojilerine yetişebileceğini hiç zannetmiyorum ve de Dx12 çıkınca muhtemelen Mental olayı da biter :D
Kendi tecrübelerime dayanarak AMD'nin doku filtreleme kalitesinin nVidia'dan daha iyi olduğunu söylüyorum. Hatta bir yerde yazmıştım bunu, oradan alıntı yapayım.

"Öte yandan AMD, nVidia'dan daha kaliteli bir doku filtreleme sunuyor. Kendi gözlerimle gördüm bunu. GTX 580 takılı PC ile Warcraft 3'te üzerinde editleme yapılmış bir map olan Bleach vs One Piece map'inde nVidia'nın grafik sürücüsünden bütün grafik ayarlarını maksimuma aldığım hâlde HD 4650 takılı PC'den aldığım görüntü kalitesini alamadım. Ki bu oyun Single Player olduğu için nVidia'nın grafik sürücüsünden yaptığım grafik ayarları oyunda etkin olmuştu. Bunu da şuradan anladım. Normalde Crysis: Warhead oyununda, hiçbir grafik ayarı yapmadan, HD 6970 ile 50-60 FPS arası performans alırken, AMD Catalyst Control Center'dan, 24x Edge Detect + Supersampling Antialiasing Filter'ı aktif edince oyundan aldığım FPS değeri 16'ya kadar düşüyordu. GTX 580 takılıyken ise standart ayarlarda oyundan kaç FPS aldığıma hiç bakmadım ve nVidia'nın grafik sürücüsünden bütün ayarları(Triple Buffering'i de açtım) maksimuma aldım ve oyundan aldığım FPS 25 idi. GTX 580, HD 6970'ten daha performanslı bir kart ve HD 6970'in muadili de, GTX 580'in bir alt modeli olan GTX 570'tir. Bu yüzden, GTX 580'in, HD 6970'ten 9 FPS daha düşük vermesi mümkün değil. Buradan da, nVidia'nın grafik sürücüsündeki ayarların, Single Player oyunlarda etkin olduğunu anlayabiliriz. Ki zaten oyunlar Single Player olduğu için .exe dosyası ile çalıştıkları için nVidia'nın grafik sürücüsü oyunların .exe'sini algılamıştı ve oyunlar .exe dosyası ile çalıştıkları için nVidia'nın grafik sürücüsünden yaptığım grafik ayarları etkin olmuştu. Baktım ki görüntü kalitesi GTX 580 takılı PC'de daha kötü, daha sonra Warhammer Online'dan aldığım görüntü Antialiasing+Anisotropic Filtering'siz görüntü çamur gibi olduğundan dolayı 1500 TL'ye aldığım MSI N580GTX Lightning 1.5 GB ekran kartımı ikinci elden 900 TL'ye satıp, sıfır olarak yine Vatan Computer'dan 1200 TL'ye o yılın AMD tarafında en güçlü tek GPU'lu ekran kartı olan Asus DirectCU II HD 6970 2 GB model ekran kartını aldım ve Warhammer Online'dan aldığım görüntü kalitesi çok iyiydi gerçekten. AMD'nin grafik sürücüsünden Texture Filtering Quality'i High quality olarak ayarlarınca etler daha etimsi, zırhlar daha zırhımsı oluyor. HD 4650 takılı PC'de yukarıda bahsettiğim Bleach vs One Piece map'indeki boss'un etleri daha bir etimsi duruyordu ve daha gerçekçiydi. Aynı şekilde HD 6970'de de öyle. Ekran kartı modeli görüntü kalitesine etki etmiyor zaten, bunu yapan donanım değil, AMD'nin grafik sürücüsü. Tabi APUlar'da durum nasıldır bilemem. Bunu söylemekten dilimde tüy bitti. Kimse görüntü kalitesini araştırmıyor ki arkadaş. Herkes bir tutturmuş "performans"tır gidiyor. Yahu sanki giriş seviyesi ekran kartı alıyorsun da performansa takılıyorsun. Ki zaten giriş seviyesinde AMD yine f/p olarak daha iyidir. AMD her alanda f/p olarak en iyisidir zaten. Ki zaten alacağın ekran kartı üst seviye bir ekran kartı ki her şekilde o yıl oynayacağın bütün oyunların bütün özelliklerini sonuna kadar kökleyebilirsin. ATi de nVidia'dan daha iyi görüntü sunuyordu bu arada söylenilenlere göre. Araştırabilirsin. forum.donanimhaber.com'da "Crysis'te ATi'den daha iyi görüntü alıyordum" diyen birini görmüştüm zamanında. Bu bilinen bir şey. nVidia performansa oynar, AMD ise görüntü kalitesine. Sadece nVidia'nın renkleri biraz daha parlak gibi ya da daha doygun. Zaten benim ekran kartında AMD'yi seçmemin tek nedeni de sunduğu görüntü kalitesidir. AMD en düşük performansı veren GPUlar'ı üretse bile sırf doku filtreleme kalitesi yüzünden yine gider, AMD marka ekran kartı alırım." Yapma abi ya. 1200 TL ekran kartına verecek adamın $600 4K monitöre verecek parası vardır. Samsung'un $600'a 4K monitörü var. AMD istese nVidia'nın teknolojilerine yetişir, hatta belki daha iyisini bile yapar ama uğraşmıyor. Mental dediğin şey Mantle sanırım da DX12 ile Mantle teknolojisinin ne alakası var?

Yapma abi ya. 1200 TL ekran kartına verecek adamın $600 4K monitöre verecek parası vardır. Samsung'un $600'a 4K monitörü var. AMD istese nVidia'nın teknolojilerine yetişir, hatta belki daha iyisini bile yapar ama uğraşmıyor. Mental dediğin şey Mantle sanırım da DX12 ile Mantle teknolojisinin ne alakası var?
Adamın 2500 Tl bütçesi varsa 1200 Tl'ye ekran kartı alabilir ama yanına 4K monitör almaz. AMD zaten her şeyi istese yapar, değil mi? Tek kişi zaten bu AMD, uğraşmaya üşeniyor...

Adamın 2500 Tl bütçesi varsa 1200 Tl'ye ekran kartı alabilir ama yanına 4K monitör almaz. AMD zaten her şeyi istese yapar, değil mi? Tek kişi zaten bu AMD, uğraşmaya üşeniyor...
4K monitörü sistemi dizdiği gibi hemen almak zorunda değil. Bir süre eski monitörle idare eder, eline para geçince de 4K monitörü alır, bu kadar basit. Kaldı ki 2500 TL bütçesi olan adamın monitör almaya parası kalmaz. 1200 TL ekran kartı desek, 400 TL anakart desek, 500 TL işlemci desek, 250 TL de ram'e eklesek 150 TL kasaya kalıyor. E PSU ne olacak? 150 TL'ye bırak PSU'lu, boş kasadan bile hayır gelmez. Yani 2500 TL bütçesi olan adam 1200 TL'lik ekran kartı almaz zaten. Evet, AMD zaten istese her şeyi yapar, ama yapmıyor çünkü uğraşmıyor. AMD sadece GPU üretmiyor nVidia gibi, işlemci ve APU da üretiyor. Tek kişi olmakla olayın ne alakası var kardeşim? Her firmanın belli bir politikası vardır, AMD de uğraşmıyor işte yazılımla, yazılıma önem vermiyor. nVidia gibi sadece GPU üretse belki sadece yazılıma yatırım yapacak ama sadece GPU üretmiyor işte, bir yandan işlemci de üretiyor. Hatta ram ve SSD üretimine de başladı. Yakında AMD'yi anakart üretirken görürsem şaşırmam. :D Onu geçtim, nVidia ile AMD'nin bütçesi bir mi sanıyorsun? AMD'nin, nVidia kadar bütçesi olsa, AMD, nVidia'dan çok daha iyisini yapar, sen rahat ol.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Silinen üye Ne saçmalıyorsun sen? 1200TL ekran kartına versen 400 TL anakarta hangi plartformda bayılıyorsun bana bunu söylesene? AMD'de 250 TL tutuyor M5A97 R2.0 Intel'de ise Z97 PC Mate ise 200 küsür TL ve her iki anakartta her iki plartform için orta segmentle üst segment arası geçiş kartları ve fiyatları uygun. Bir AMD kullanıcısı olarak söylüyorum ki AMD'nin mimari ve güç tüketimi sorunu olmasa Intel kadar satar. Ekran kartı konusu ise başka bir olay. Orada GPU'dan çok yazılımsal destekler devreye giriyor. GPU gücü farkı tarafsız bir program tarafından belirlenebilir ancak. Oyunlara göre değil.

@SypeR Asıl sen ne saçmalıyorsun? Benim aldığım sistemdeki ekran kartı HD 6970 idi, o da zamanında 1200 TL idi, anakart da MSI P67A-GD65(B3) Revize idi. 2500 TLlik sisteme 4K monitör eklemek neyin kafasıdır? Sen gidip alt seviye bir anakart alırsan 100 TL'ye de anakart bulursun, boş konuşmayın. AMD'de 250 TL'ymiş, Intel'de 200 küsur TL'ymiş, biz bilmiyoruz sanki daha ucuz anakartların olduğunu, her şeyi bir siz biliyorsunuz. Ee, AMD'nin mimari sorunu olmasa zaten NVIDIA ve Intel kadar performans verecek, o zaman fanlar hariç tabii ki herkes AMD'yi tercih eder. Ki -yorum 2.5 sene önce falan yazılmış, daha yeni gördüm- AMD zaten mimari sorununu hâlletmiş gibi görünüyor, yeni çıkmış olan Fury işlemcileriyle Intel'in üst seviye işlemcilerini ezdi. Güç sorununu herkes takmaz, bir karta 3000 TL veren adam ekstra gelen 50-60 TL'lik elektrik faturasını takacak değil ya. Önemli olan GPU'nun saf gücü değil, oyunlarda verdiği performanstır tabii iş amacıyla kullanılmayacaksa. İş amacıyla kullanılmak üzere tasarlanmış olan kartlar da mevcut ayrıca.

Doku filtresi yorumuna amma güldüm ha. :D
Nesine güldün? Komik bir şey mi söylemişim? Ben bu tarz teknolojiler yerine doku kalitesine önem veriyorum. Grafiklerin kalitesini dokuların kalitesini belirler sonuç olarak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı