Vatan Bilgisayar'dan Alınan Ayıplı Ürün - Asus T103 Tablet

Ergin DEMIROGLU

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Samsun
Daha fazla  
Meslek
Mağazacı
Değerli Technopat ailesi,
Geçtiğimiz aylarda oğullarımı sünnet ettirmiş ardından da büyük oğluma hediye olarak çok istediği tableti almıştık. Ben hastanede sünnet sonrası işlerle ilgilenirken eşim Vatan Bilgisayardan beni arayarak birkaç modelden hangisini alayım diye soruyordu. Ben içlerinden Asus'un alınabilir olduğunu söylesem de eşim Samsung almakta ısrar ediyordu. Fakat yine de benim önerdiğim Asus T103 model tableti almıştı. Ama hediyeyi verdikten sonra seni dinledik ama iyi mi oldu bilmiyorum diye de alttan alttan uyarmıştı.

Ne varki korktuğu başımıza gelmiş daha 10 günlükken tabletin dokunmatiği arızalanmıştı. Önemli bir problem değildir belki yüklenen bir uygulamadan ötürüdür diye önemsememiştim. Oğlum da çok fazla oyun oynayan bir çocuk olmadığından biraz geç de olsa Vatan Bilgisayara ürünü götürdüm. Servise yollandı geri geldi derken gidip ürünü teslim aldım. Aldığım gibi arabaya koydum akşam da oğluma oynaması için geri verdim. Fakat tablet bu kez hiç açılmıyordu. Kendi kendime biraz da kızdım neden kontrolünü yapıp teslim almadım diye. Neyse ertesi gün ürünü geri Vatan Bilgisayar'a götürdüm tekrar servise gönderdiler. Geri almaya gittiğimde bu kez test edelim dedim. Servis görevlisi ürünü getirdiğinde dokunmatiğin yine çalışmadığını gördüm. Dedim bu aynı problemle geri gelmiş. Aldı kontrol etti tekrar gönderilim o zaman dedi. Ben de tabii mecburen kabul etmek zorunda kaldım. En son bugün ürünün servisten geldiği mesajını aldığımda tekrar gittim. Açtım ürünü yine dokunmatik çalışmıyor. Artık kendi kedime içimden hoş olmayan şeyler geçirirken servis görevlisine "Bunlar bizimle alay mı ediyorlar" diyerek sitemimi bildirdim. Mağaza Müdürü Can Bey'in yanına geçerek 3 kez gönderdik sorun halledilemedi. Şimdi 4.cü kez oluyor. Zaten hukuki açıdan ücret iadesi ya da değişim talebim oluşuyor. Ben ücret iadesi istiyorum dedim. Can Bey'de buna yetkisinin olmadığını ve ürünün tekrar gönderilmesi gerektiğini söyledi. Ben de kuzu kuzu üst kata çıkıp ürünü tekrar servise yollamalarını fakat bir ibare daha ekleyerek "müşterinin hukuki olarak ortaya çıkan ücret iadesi talebinin olduğunu" da ekleyin dedim.

Tabi elektronik bir cihaz bu tür şeylerin olması düşük de olsa ihtimal dahilinde bunu kabul ediyorum. Fakat İşimle ve evimle hiç alakası olayan bir bölgede olan Vatan Bilgisayar'a 3 kez ürün bırakıp 3 kez de almaya gittiğimde kaybettiğim zamandan, eşimin her defasında "Asus almayalım sana dedim ben" diye sitem etmesinden açıkcası bıktım. Hadi bunlardan geçtim Vatan Bilgisayar Mağaza Müdürü Can Bey'in sorunumu çözmekten uzak durarak ürünün tekrar servise gönderileceğini sonra benim hukuki hakkımı kullanarak Hakem Heyetine başvuru yapmam gerektiğini söylemesi ile başımdan kaynar sular döküldü. Ürün al 4.cü kez arıza versin. Sonra bir de hakem heyetine başvur, sonuç bekle, sonucu iadeli taahhütlü firmaya bildir. Nasıl olsa müşteri ne derse yapıyor. Zamanı da boldur.

Ayrıca eklemek isterim ki; çok titiz bir kullanıcıyımdır. Ürünü alır almaz deri ve koruması kuvvetli bir kılıf aldım. Ürünü servise göndereceğim zaman, kutusu, köpüğü ve jelatini ile götürdüm. Kutuyu teslim almayacaklarını söylediklerinde. "Bakın ben bu konuda hassasım herhangi bir çizik yok gördüğünüz gibi ürün sıfır kondüsyonda bir çizik falan olursa rahatsız olurum durumdan" (Bunları söylerken ürünü de bankodaki hanımefendiye gösteriyordum) diye uyarmama rağmen değişiklik olmadı. Biz ürünün durumu ile ilgili not düşüyoruz efendim dediler. Formda "normal" yazıyordu. Ne kadar ucu açık bir ibaredir bu. Servisin doldurduğu formda da "kullanıma bağlı leke ve çizikler var" yazıyordu. Ki hiç bir kılcal çizik dahi yoktu. Sonrasında ürün sevisten geldiğinde köşesinde köşesinde dikkat edince farkedilen bir ezilme farkettim ayrıca arkasında çizikler vardı. Görevli arkadaşa söyleyip çizikleri gösterdiğimde. Efendim arka yumuşak yapıda bir kaplama silinirse çıkıyor bakın diyerek bir de akıl veriyordu.

Asus servisine ne demeli? Her defasında bilgi fişine bakıyorum yapılan işlem için "donanımsal bir arıza görülmedi, yazılım yeniden yüklendi test yapıldı ok" ibaresi yazıyorlar. Yani biz test ettik siz çalıştıramıyorsanız sizin sorununuz demeye mi getiriyorlar. Ya arkadaş ben 1993 yılında MS-DOS'da komut yazarak Windows'a 3.1 ile başlangıç yaparak 22 yıldır bilgisayar kullanıyorum. 15 senenin üzerindedir de hiç bilgisayarsız, tabletsiz veya notebooksuz kalmadım. Belki binlerce ürün kullandım böyle bir sorunla karşılaşmadım.

Böyle bir memnuniyetsizlik içinde Türkiye'nin belki de en büyük teknoloji mağazasının ve önde gelen markalarından birinin beni bu muameleye layık görmesinden ötürü de O'nların adına gerçekten utanç duydum.

Son düzenleme:
Son durum verdiğimden bu yana ne arayan var ne soran. Mesajın aynısını Vatan Bilgisayara da göndermiştim. Utanmışlar demek, hala cevap yok.

Hocam ben artık ne alırsam Media Markt'tan alıyorum. Ürünün garantisini başlatırken üşenmeden kutuyu açıyorlar içinden çıkan o garanti kağıdını onaylayıp size veriyorlar bunu ben sadece onlarda gördüm. Fiş sizin ganrantinizdir alın gidi demiyorlar hiç değilse. Ordan aldığım tableti kardeşim hor kullandı baya bataryası öldü artık şarzdan çekince direk kapanıyordu. Götürdüm verdim 15 gün sonra bataryayı değiştirip verdiler.

Yıl olucak 2016, hala mağazadan ürün almaya çalışmak demode oldu artık.
İnternet'ten aldığın zaman, 15 gün içersinde arızalanırsa yeni ürün veriyorlar, hepsiburada gibi yerlerden alıcaksın tabiki.
Aynı gün kargo yazan ürünleri gerçekten aynı gün kargoya veriyorlar, ertesi gün kapımda oluyor.

Son durum verdiğimden bu yana ne arayan var ne soran. Mesajın aynısını Vatan Bilgisayara da göndermiştim. Utanmışlar demek, hala cevap yok.
Oncelikle vatandan asus marka bi monitor almistim ama ekranin tam ortasinda olu pixel cikti bende bunu 1 ay sonra farkettim vatana gittim degisime yanasmiyolar dedim lanet olsun servise gonderin, servise gitti geldi neymis en az 3 olu pixel cikmasi durumunda degisim yapabiliyorlarmis mis mis bahane. Ben o urune hem o kadar para vermisim hemde ayipli urun mu kullanicam ustune ustluk? Oyle bi dunya yok. Asusun sitesinden bi yerden tam hatirlamiyorum mail yoluyla tum olanlari detayina kadar yazdim yetkili kisiye yolladim ama 2 hafta falan kostum pesinden isin. Gerekirse tuketici hakem heyetine gidicegimi de belirttim yazimda ki olumsuz sonuc ciksaydi gidicektim. Bi kac gun gecti bana mail geldi urunu goturup degisim alabilirsiniz diye. Geri vites yaptilar hemen. Vatana goturdum bana degisim faturasi verdiler uzerinde meblasi yaziyor ve istedigim urunu alabiliyormusum o faturayla yazan tutarda. Iste o gun asus tan bundan sonra urun almayacagima dair yemin ettim. Servis 0 musteri memnuniyeti 0 hersey mali satana kadar. Size de tavsiyem benim yaptigim gibi pesini birakmayin gerekirse gerekli yerlerde halkinizi arayin ama asla asus tan bir daha bisey almayin...

Yıl olucak 2016, hala mağazadan ürün almaya çalışmak demode oldu artık.
İnternet'ten aldığın zaman, 15 gün içersinde arızalanırsa yeni ürün veriyorlar, hepsiburada gibi yerlerden alıcaksın tabiki.
Aynı gün kargo yazan ürünleri gerçekten aynı gün kargoya veriyorlar, ertesi gün kapımda oluyor.
Aslında dediğiniz olay yerel mağazalar için de geçerli. Fakat bunu bilen bilinçli tüketici yok. Bizim tabletimiz bozulduğunda önemsemediğim için ve işlerimin yoğunluğundan 15 günlük süreyi aşmış oldum. Dolayısıyla yasak hakkımı internetten almasam da kullanamadım.

____________________________________/________________________________________

Sonuç olarak maalesef ki 4.cü kez servisten geri dönen üründe açıklama olarak "Donanımsal bir arıza saptanamadı" gibi bana göre ahmakça bir cevapla döndüler. Tablet son 2 seferdir Vatan Bilgisayar elemanlarınca kontrol edildiğinde teslim alınmadan geri yollanmıştı.

Ankara'daki Vatan Bilgisayardan RAM almıştım. Adamlar uyumsuzluk olursa gel değiştiririz dediler. Bende öyle bi'şey olur mu deyince biz hallederiz dediler.
Evet, bozuk çıkınca gittim söyledim durumu. Neymiş efendim RAM'i sert zemine çarpmışım ondan bozukmuş. Evet ben 300 TL'lik ürünü duvardan duvara atıyorum ya.

Bence Vatandaki büyük eksiklik. Müşteri memnuniyeti = 0.
(Kendi gözlemime göre yorum yazıyorum.)

Almayın hocam Vatan'dan bir daha hiçbir şey geldi başıma benzer olay. Kendini bişey sanan personelleri ve daha neler neler. Umarım halledilir ya.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı